Бойци на талибанското движение влязоха тази вечер в афганистанската столица Кабул и според телевизия "Ал Арабия" са започнали да заемат правителствени сгради. Талибаните заявиха, че са влезли и в президентския дворец, след като по-рано президентът Ашраф Гани напусна страната в посока Таджикистан. По-късно обаче телевизионният канал "Кабул нюз" съобщи, че той се намира в Оман. Заедно с него Кабул са напуснали съпругата му Рула Гани и още двама души. Вестник "Ню Йорк таймс" обаче пише, че Гани, жена му и двама негови близки сътрудници са заминали за Узбекистан. Изданието се позовава на член на афганистанската делегация в Доха, Катар, участвал във водените там от миналата година мирни преговори.

Вестник "Ню Йорк таймс" обаче пише, че Гани, жена му и двама негови близки сътрудници, са заминали за Узбекистан. Изданието се позовава на член на афганистанската делегация в Доха, Катар, участвал във водените там от миналата година мирни преговори.

В социалните мрежи той беше заклеймен като "предател".

По-късно той обясни във Фейсбук, че е напуснал страната, за да избегне "потоп от кръвопролития" и сблъсъци с талибаните, които биха застрашили милиони жители на Кабул. Той подчерта, че вярва, че "безброй патриоти са щели да бъдат убити и Кабул да бъде унищожен", ако беше останал.

"Талибаните спечелиха и сега носят отговорност за честта, имуществото и самосъхранението на своите сънародници", написа още Гани, без обаче да каже къде се намира.

"Бях изправен пред труден избор днес: да изчакам и да се изправя пред въоръжени талибани, влизащи в президентския дворец, или да напусна страната. Избрах да напусна, за да мога да предотвратя проливането на кръв", написа Гани във Фейсбук.

 Той подчерта, че талибаните вече носят отговорност за "живота, собствеността и честта" на жителите на Афганистан.

"Много хора и групи се страхуват и са несигурни за бъдещето", отбеляза Гани.

"Талибаните спечелиха", призна лаконично избягалият от страната афганистански президент.

В същото време телевизия "Ал Джазира" излъчи кадри с голяма група талибани в президентския дворец в афганистанската столица. 

Междувременно представител на талибаните заяви, че скоро те ще обявят от президентския дворец създаването на Ислямско емирство Афганистан, предаде Асошиейтед прес, като се позова на източник, пожелал да остане анонимен. Така се казваше страната при управлението на талибаните през 1996-2001 г. Въоръжената групировка бързо превзе по-голямата част от страната, след като САЩ обявиха, че до края на август ще се изтеглят и ще сложат край на 20-годишната война, водена там.

Талибаните обявиха, че контролират 11 от 15-те района на афганистанската столица, предаде телевизия "Ал Арабия". В наши ръце е 73 на сто от територията на града, заявиха ислямистките бунтовници.

"Бойните подразделения на Ислямското емирство надеждно поддържа сигурността в Кабул", написа в Туитър говорителят на движението Забиула Муджахид.

Изпълняващият длъжността вътрешен министър на Афганистан Абдул Сатар Мирзакавал увери сънародниците си, че е договорено да има мирно предаване на властта. Талибански представител обаче заяви през Ройтерс, че няма да има преходно правителство и те искат цялата власт.

Временно са спрени всички пътнически полети от летището в Кабул. Разрешено е използването му само от военни самолети и вертолети, предаде Ройтерс, цитирайки служител на НАТО. Преди да бъде обявено, че летището, откъдето се извършва евакуация на дипломати, чужденци и някои афганистанци, работили за тях, ще обслужва само военни самолети, в социалните мрежи се появиха видеозапаси видеа как отчаяни афганистанци се опитват да напуснат страната със самолет, а служители на летището се опитват да спрат тълпите.

Местни медии съобщиха за няколко взрива, чути в Кабул.

Межудвременно Европейският съюз заяви, че навлизането на талибаните в Кабул е направило още по-наложителна необходимостта да бъдат защитени от възможни репресии афганистанските служители на Брюксел, които блокът се опитва да отведе на безопасно място, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

"Ситуацията налага много бързи действия, гледаме много сериозно на този въпрос и продължаваме да работим съвместно със страните членки на ЕС за намирането на бързи решения за тях (афганистанските служители) и тяхната сигурност. Поддържаме тесен контакт със страните членки, за да намерим възможно най-много възможности за преместването на сигурно място на нашите местни служители и зависещите от тях лица", заяви говорител на ЕС.

"Разбираме, че се водят преговори за предаване на властта и ще реагираме в зависимост" от резултатите им, добави говорител на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел. Той подчерта, че трябва да се избегнат кланетата и жертвите.

Британският премиер Борис Джонсън пък заяви, че никой не бива да признава талибаните за правителство на Афганистан и добави, че е ясно, че много скоро в страната ще има нова администрация, предаде Ройтерс. Не искаме никой да признава талибаните на двустранна основа, каза той в интервю и призова Запада да работи заедно в Афганистан чрез механизми като ООН и НАТО. Искаме, доколкото е възможно, да има единна позиция на тези, които мислят по подобен начин, за да направим всичко възможно, Афганистан да не се превърне пак в развъдник на терористи, каза Джонсън.

Запитан дали е очаквал, че страната толкова бързо ще падне в ръцете на талибаните, той отговори, че несъмнено американското решение за изтегляне от Афганистан е "ускорило" събитията.

Британската авиокомпания "Бритиш еъруейс" обяви, че временно не лети през афганистанското въздушно пространство, а служител на НАТО каза, че летището на Кабул, откъдето върви евакуацията на чужденци, обслужва сега само военни самолети.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу каза днес, че турското посолство в афганистанската столица Кабул ще продължи да работи.

"Извършили сме необходимата подготовка за турските граждани, които искат да напуснат Афганистан.  Посолството ни в Кабул продължава да работи", каза той.

Русия няма да бърза да признава режима на талибаните в Афганистан, каза днес за ТАСС специалният представител на руския президент за Афганистан Замир Кабулов.

"Ако става дума за признаване, заникъде не бързаме. Ще видим как ще се държи режимът", заяви той.

Кабулов, който е ръководител на отдел в руското външно министерство, изрази надежда, дори увереност, че между Москва и новото ръководство на Афганистан ще се установят приятелски отношения.

"Ще се опрем на постигнатото през последните години", добави дипломатът и съобщи, че утре ще проведе телефонен разговор с талибаните.