Няколко души загинаха при стрелба от страна на талибаните и последвала в настъпилата паника блъсканица на митинг по случай националния празник на Афганистан днес, предаде Ройтерс, като се позова на очевидец.

Инцидентът е станал в източния град Асадабад, столица на провинция Кунар.

Хора развявали афганистанския национален флаг, когато талибански бойци открили огън по тях. Не е ясно дали неколцината загинали са били застреляни от ислямистите или стъпкани в паниката.

Говорител на талибаните не бе открит от Ройтерс за коментар, предаде БТА.

Вчера източният афганистански град Джалалабад, столица на съседната провинция Нангархар, стана сцена на първия голям протест срещу талибаните, след като взеха властта в Афганистан в неделя, отбелязва Ройтерс. Демонстранти свалиха талибанското знаме и опитаха да издигнат афганистанския национален флаг на площад. Тогава бойци на ислямисткото движение започнаха да стрелят по тях, убивайки трима и ранявайки над 10 човека.

Дванайсет души са загинали на и около летището на Кабул, откакто талибаните превзеха афганистанската столица в неделя, предаде по-рано днес Ройтерс, като се позова на представители на НАТО и на ислямисткото движение.

Уплашени хора се втурнаха към аерогарата с надеждата да успеят да напуснат Афганистан.

Дванайсетте загинали или са били застреляни, или са били стъпкани до смърт при блъсканици, каза представител на талибаните. Той призова хората, струпали се на входовете на летището, да се разотидат, ако нямат необходимите документи за пътуване.

"Не искаме да нараним никого на летището", каза талибанският представител, който пожелал да остане анонимен.

Според очевидци обстановката на самата аерогара днес е спокойна. От неделя през летището на Кабул са били евакуирани от Афганистан общо най-малко 8 хиляди души, заяви западен източник, цитиран от Ройтерс.

Евакуирани от Кабул афганистанци разказаха на пристигане във Франкфурт за ужаса, който са преживели, и за хаоса на летището на Кабул. Те видели мъртви тела и чували изстрели, преди да успеят да се качат на самолети, за да бъдат евакуирани, предаде ДПА.

Талибаните са обвинявани, че възпрепятстват заминаването на афганистанците, които искат да напуснат страната. Би Би Си съобщи, че ислямисткото движение е изградило контролно-пропускателни пунктове около летището на Кабул и позволява преминаването през тях само на чужденци.

Днес е официалният национален празник на Афганистан - Денят на независимостта (от британско управление през 1919 г.). В нормални времена това щеше да е повод за празнуване. Но след като талибаните установиха контрол над страната с мълниеносна офанзива, националният празник на Афганистан може да стане повод за демонстрации срещу новата власт, отбелязва Ройтерс.

Талибаните отправиха приветствие по случай националния празник днес, предаде Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че това е станало въпреки увеличаващите се предизвикателства пред тяхното управление в централноазиатската държава с население от 38 милиона души - от останалите без пари банкомати през безпокойствата за хранителната сигурност в зависимата от вноса страна и замразяването на милиарди долари на афганистанската централна банка в САЩ до изявленията за започване на въоръжена съпротива срещу новия режим. Така талибаните не само ще бъдат изправени пред още повече проблеми от цивилното правителство, което свалиха, но и няма да получават международната помощ, която отиваше за него.

"За щастие, днес празнуваме годишнината от независимостта от Великобритания. В същото време ние, с нашата джихадистка съпротива, принудихме друга арогантна световна сила, Съединените щати, да се. . . изтегли от нашата свещена територия", казаха талибаните в изявление.

Ал Кайда поздрави талибаните и призова за джихат

Йеменският клон на терористичната мрежа Ал Каида поздрави днес талибаните за това, че успяха да вземат властта в Афганистан, и призова за джихад, предаде Франс прес.

"Тази победа и това взимане на властта ни припомнят, че джихадът и борбата представляват законно и реалистично средство, на основата на шериата, да бъдат възстановени правата (и) да бъдат експулсирани нашествениците и окупаторите", пише в комюникето. Ал Каида на Арабския полуостров определя "играта на демокрация" като "лъжлив мираж".

Предишният режим на талибаните в Афганистан - от 1996 г. до 2001 г., - бе осигурил база на Ал Каида в Афганистан. След атентатите в Съединените щати на 11 септември 2001 г., извършени от терористичната мрежа, предвождана от САЩ международна военна коалиция нахлу в Афганистан и свали ислямисткото движение от власт.

Съединените щати смятат йеменския клон на Ал Каида за най-опасния и са взимали на мушка негови представители в Йемен. В понеделник бойци на Ал Каида на Арабския полуостров отпразнуваха с фойерверки и стрелба във въздуха вземането на властта в Афганистан от талибаните.

При неотдавнашните си преговори със САЩ талибаните обещаха да не осигуряват база на Ал Каида в Афганистан. Експерти обаче смятат, че двете движения все пак ще запазят близките си връзки, но те просто ще станат по-дискретни, отбелязва АФП.