Протест, иницииран от Инициатива "Правосъдие за всеки", се проведе за поредна седмица пред Съдебната палата в София с искане да бъдат прекратени процедурите за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС), предава БТА. В района има засилено полицейско присъствие.

Това е осмото и последно за тази година подобно събитие. Организаторите призоваха присъстващите да си носят лампи, фенери или свещи, за да "осветят тъмните коридори и прозорци на паралелната власт". Според протестиращите процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС са нелегитимни, защото се извършват от орган с изтекъл мандат.

Исканията ни са все още същите, спешно Народното събрание да приеме промените в Закона за съдебната власт и да се прекрати порочната процедура за избор на главен прокурор, каза пред медиите адвокат Велислав Величков от "Правосъдие за всеки".

Той допълни, че това би станало единствено, ако промените бъдат приети преди 10 януари. Следват нови, по-големи протести след Нова година, ако народните представители решат да не приемат законопроектите за съдебната власт и по този начин оставят всичко в ръцете на Висш съдебен съвет, който е с изтекъл мандат преди две години, заяви адвокат Величков.

"Няма студ или пек, когато трябва да търсим нашите ценности и когато искаме да направим живота справедлив и истински. Реалността е такава, че правосъдието днес вместо да е честно, служи като чадър за едни и бухалка за други. Няма да е лесно, но ви обещаваме, че ще защитаваме тези ценности. Ако ви се е сторило през миналата година или по-миналата, че някъде сме се отклонили, уверявам ви, че не е така", заяви пред протестиращите Николай Денков от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).

По неговите думи пропагандната машина тогава е работила така както работи сега машината, която мачка кметове, опита се да отстрани Андрей Гюров като подуправител на БНБ и да смачка Петя Банкова.

Ако тази седмица Народното събрание не гласува състава на комисията по правни въпроси, няма шанс да бъде спрян (Борислав) Сарафов, коментира Кирил Петков пред медиите днес в парламента. Той съобщи, че от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" ще предложат съкращаване на ваканцията на депутатите след Нова година. Всички сме се фокусирали върху комисията по правни въпроси, промените в Закона за съдебната власт и спиране избора на Сарафов за нов главен прокурор, допълни Петков.

На 27 ноември Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие докладите на Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и Комисията по професионална етика (КПЕ) по отношение на Борислав Сарафов, който е кандидат за главен прокурор. Така Сарафов бе допуснат до изслушване на 16 януари.

Комисията по атестирането и конкурсите и Комисията по професионална етика към Прокурорската колегия на ВСС също приеха, че Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания да бъде избран за главен прокурор.

В концепцията си Сарафов залага противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.

На 21 ноември пленумът на ВСС прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд. Първата се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои също на 20 март. Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.

На 12 декември, за трета поредна седмица, нямаше внесени предложения за председател на ВАС. Утре предстои заседание на Пленума на ВСС, на което могат да бъдат направени предложения за кандидат.