Германското правителство приветства постигнатия от Европейския съюз компромис за реформиране на системата за предоставяне на убежище, но същевременно съжалява, че Берлин не е успял да наложи позицията си за семействата с деца, предаде ДПА.

"Това не е малка крачка", заяви днес говорителят на германското правителство Щефен Хебещрайт, но добави, че Берлин е трябвало да преглътне "и някои горчиви хапове".

По думите му германското правителство е уверено, че споразумението ще може да бъде подобрено в хода на бъдещите преводи с Европейската комисия и Европейския парламент.

Според Хебещрайт на вчерашната среща на вътрешните министри от ЕС е била направена важна стъпка. "Намери се съвместно решение на този въпрос, което показва солидарност и в много отношения е справедливо", каза той.

Това се отнася за средиземноморските страни, които са изправени пред огромна бежанска вълна и не искат да бъдат оставени да се справят сами. От друга страна обаче е неприемливо да се позволява на бежанци да пътуват из Европа, без да бъдат регистрирани и без да са въведени подходящи процедури, посочи Хебещрайт.

Европейската реформа предвижда много по-строг подход към мигрантите, пред които няма перспективи да останат в някоя от страните от ЕС, отбелязват ДПА и БТА. В бъдеще лицата, които пристигат от държави, смятани за безопасни, ще бъдат изпращани в строго контролирани приемни центрове, наподобяващи арест. Тези хора ще бъдат проучвани в продължение на 12 седмици, за да се прецени дали имат шансове да получат убежище. Ако се приеме, че това е невъзможно, те незабавно ще бъдат изпращани обратно в страните, от които са дошли.

В хода на преговорите германското правителство твърдо настояваше семействата с деца да бъдат освободени от граничните процедури. Въпреки това Берлин бе принуден да направи компромис по този въпрос.

Полският премиер Матеуш Моравецки днес заяви, че Варшава няма да участва в планираното разпределение на мигранти в страните от ЕС, което предвижда и задължителни квоти.

Моравецки посочи, че докато неговата консервативна партия "Право и справедливост" е на власт, тя "няма да допусне мигрантски квоти за бежанци от Африка, Близкия изток, за араби, за мюсюлмани или за който и да наложат".

Полша успешно се справя с най-голямата бежанска криза в Европа от времето на Втората световна война насам, написа в "Туитър" полският министър по европейските въпроси Шимон Шинковски вел Сенк. Той отбеляза, че страната му е приела 1,6 милиона бежанци от Украйна. "Няма да се съгласим да ни наложат тази абсурдна идея", категоричен бе той.

Будапеща също разкритикува споразумението, а заместник-министърът на вътрешните работи Бенце Ретвари обвини Брюксел, че "злоупотребява с властта си" и планира да "превърне всяка държава в Европа в имиграционна страна на всяка цена".

ЕС не признава защитата, която Унгария осигурява на външната граница на ЕС, и отказва да плати съответните разходи в размер на 1,5 милиарда евро, допълни Ретвари, имайки предвид изградената от Унгария през 2015 г. ограда по границата със Сърбия.

Решението на ЕС предизвика критики от страна на правозащитни организации, понеже то затяга европейските закони за предоставяне на убежище.

Това е споразумение за сметка на човешките права и в ущърб на хората, които имат най-голяма нужда от защита, заяви днес генералният секретар на германския клон на "Амнести Интернешънъл" Маркус Беко.

Според германския клон на "Лекари без граници" решението ще има катастрофални последици за хората, които се нуждаят от закрила.

"Шокирани сме от одобрението на германското правителство", заяви заместник-председателката на организацията Парниан Парванта и обвини германското правителство, че е нарушило коалиционното си споразумение.

ЕП, който сега ще започне да обсъжда плановете, все още може да договори промени, отбелязва ДПА.