В редица европейски страни в събота бяха проведени протести срещу ограниченията заради коронавируса.

Нов протест срещу противоепидемичните мерки, организиран снощи в нидерландския град Хага, доведе до размирици и сблъсъци с полицията, също както предишната вечер в Ротердам, където бяха простреляни трима души (по-рано бе съобщено за двама), а 51 човека бяха задържани, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

Размириците в Ротердам кметът на града определи като "разгул на насилието"; полицията води разследване, за да се установи дали ранените са били простреляни от полицията.

Безредиците в Хага бяха по-малки в сравнение с битките по улиците на Ротердам в петък вечерта. В столицата няколкостотин души замерваха полицаи с камъни и различни предмети. Участниците в протеста подпалиха автомобили. Полицията арестува седем души. Младежи палиха по улиците на града и хвърляха пиротехнически изделия по полицейските служители, предаде Асошиейтед прес.

Хиляди хора се събраха на централен площад в Амстердам, след което преминаха мирно по улиците на града. Шествието бе проведено, въпреки че организаторите официално го отмениха след насилието снощи.

Няколкостотин души протестираха в южния град Бреда.

Нидерландия въведе миналата седмица частичен локдаун заради нарастването на броя на случаите на коронавирус. Ограниченията засягат ресторантите, които ще трябва да приключват работа до 20:00 ч., припомня АФП.

Най-масовите прояви бяха в австрийската столица Виена, където около 35 хиляди души, сред които мнозина привърженици на крайната десница, преминаха на няколко шествия. Повечето от тях не носеха маска.

Задържани са по-малко от 10 души - за неносене на маска и нарушаване на забраната за използване на нацистки символи, каза полицейски говорител, цитиран от Ройтерс.

В петък австрийското правителство обяви национален локдаун от понеделник, на първо време за 10 дни, и задължителна ваксинация на населението срещу ковид от 1 февруари.

Протестът бе планиран още преди обявяването на локдауна по инициатива на крайнодясната Австрийска партия на свободата. Нейният лидер Херберт Кикъл, който е под карантина, защото дал положителен тест за коронавирус, заяви, че страната върви към диктатура.

Мнението на Херберт Кикъл, че задължителната имунизация срещу ковид е противоконституционна, не се споделя от специалисти по конституционно право, тъй като мярката се разглежда в зависимост от положението в страната, отбеляза за БТА Цветана Делибалтова. Според тях мярката е целесъобразна, предвид пандемичната ситуация в Австрия.

В Австрия напълно ваксинирано срещу ковид е около 66 процента от населението - едно от най-ниските равнища в Европа. Останалите около една трета от жителите на страната, както изглежда, не желаят да се ваксинират, а болниците в най-тежко засегнатите провинции предупреждават, че интензивните им отделения са почти пълни. Броят на смъртните случаи за денонощие в Австрия се утрои през последните седмици.

Австрийските власти съобщиха в събота за над 15 хиляди нови заразени и 42 починали за изминалите 24 часа. От началото на пандемията в Австрия, с население от 8,9 милиона души, са потвърдени 1,042 милиона случая на коронавирус. Близо 12 хиляди от заразените са починали.

В съседна Швейцария, 2000 човека протестираха в Цюрих срещу предстоящ референдум за закон с ограничения заради коронавируса, който според тях е дискриминационен, съобщи обществената телевизия, цитирана от АП.

Площад Дуомо в Милано стана свидетел в събота вечерта на сблъсъци между демонстранти, които протестираха  срещу ограниченията за неваксинирани в Италия. Броят на  инфекциите отново нараства въпреки близо две години ограничения; здравната криза все повече настройва граждани срещу граждани - ваксинираните срещу неваксинираните, отбеляза АП.

Около 1500 демонстранти се събраха в литовската столица Вилнюс, въпреки че властите бяха разрешили до 500 участници, предаде ТАСС.

Няколко хиляди души от цяла Хърватия пристигнаха в Загреб в събота, за да протестират срещу задължителните ковид сертификати и действащите ограничителни мерки, съобщи Хина.

Полицията в Загреб заяви по-рано през деня, че протестът не е бил обявен.

"Не на сляпата вяра във властите" и "Живейте и оставете другите да живеят" пишеше на някои от плакатите, които демонстрантите носеха.

Участниците в протеста, наречен "Мълчаливо бяло шествие" в социалните мрежи, искаха правителството да отмени сертификатите, доказващи ваксинация или преболедуване, които станаха задължителни за работещите в правителствените и обществените институции, както и за всяко лице, влизащо в тези институции.

"Наш граждански дълг е да се противопоставим на дискриминацията срещу което и да било лице, на социалното разделение и използването на този дискриминационен сертификат като основание за това", се посочва в изявление на участниците в "Мълчаливото бяло шествие".

В Хърватия в събота бяха регистрирани 5614 нови случая на коронавирусна инфекция и 65 смъртни случая. В страната към същия ден има 34 882 активния случая на зараза.