Доц. Мангъров за пандемията от COVID-19: Част от хората загинаха от свръхлечение
Според инфекциониста шансът да се заразиш с коронавирус сега е същият като преди
"Една част от хората, които загинаха тогава (по време на пандемията от COVID-19 - бел. ред.) беше от свръхлечение. Лекарства, от които няма нужда. Когато един човек, който има диабет или е дебел му се започват кортикостероиди, два-три антибиотика - това го вади от равновесие", заяви инфекционистът доц. Атанас Мангъров в предаването "Лице в лице" по bTV.
По думите му коронавирусът през 2020, 2021 и 2022 г. е бил като свински грип. Според доц. Мангъров най-важното е било да се дава кислород на хората, при които вирусът е протичал по-тежко.
"В настоящия си вид коронавирусът е едно самоограничаваща се инфекция. Тя беше такава и във вида COVID-19 преди 3-4 години. Няма нужда да се лекува с антибиотици. И да се докаже усложнение, единственото нещо, което трябваше да се прави е да се дава кислород, когато имаше нужда. Нямаше нещо, което като се даде да го прекъсне. Това предстои да се докаже". обясни доц. Мангъров.
По думите му коронавирусни инфекции е имало и преди 2020 година, но не е имало тестове, които да ги докажат.
"Тези тестове, с които сега откриваме това, което наричаме COVID-19, са същите, с които преди три години откривахме истинския COVID-19 в неговия китайски, делта и всякакъв друг вариант. Ако допуснем, че сме разполагали с тези тестове преди 2020 г., също щяхме да откриваме други коронавируси", допълни Атанас Мангъров.
Според доц. Мангъров шансът да се заразиш с коронавирус сега е същият като преди.
"Общото между този вариант и онзи, който беше преди три години е, че става дума за коронавируси, каквито е имало винаги. В момента дали ще се окаже коронавирус, аденовирус или ентеровирус, това е все едно дали ви е ударило Рено, Опел, Фиат или Фолксваген", посочи той.
Попитан дали има някаква вина за случилото се по време на пандемията той отговори:
"Гордея се, че страната ни има официално около 30 на сто имунизирано население, то е поне 1/3 по-малко. В резултат на което от 2022 г. досега има отрицателна допълнителна смъртност, докато в други страни като Гърция, Испания и Ирландия за месец юли тази допълнителна смъртност е плюс 18-24% повече. Все пак хората чуха това, което им се казва и тези, които всяка сутрин се изнасяха да ги плашат за щастие не бяха достатъчно добре чути. Някои ги чуха и направиха това, което им се казва, но значителна част от тях си платиха за това", отбеляза инфекционистът.
Доц. Атанас Мангъров даде съвети какво да правим, ако се заразим с коронавирус:
"Ако могат първо хората да останат вкъщи и да си легнат, да пият чай и да хапват супички. Ако ги боли главата, мускулите, костите евентуално да пият някои от нестероидните противовъзпалителни лекарства, но колкото може по-малко, защото тези неща не се лекуват", каза той.
"Ако се чувстваш добре или относително добре, можеш да ходиш на работа, защото когато ти протече носа, заболи те гърлото или започнеш да кашляш, са много малко случаите, когато човек взема или му дават болнични, защото това има сериозни негативни финансови последици за него и за работодателя му", допълни доцентът.
По думите му начинът да се предпазим от въздушно-капкова инфекция, независимо каква е тя, не е с носене на маски.