Дарко Младич, синът на генерал Ратко Младич - бивш командир на Главния щаб на Армията на Република Сръбска - заяви днес, че баща му е в много тежко здравословно състояние и че това му е било потвърдено от медицински работници в Хагския трибунал, съобщи ТАНЮГ, цитирана от БТА.

"Посетих баща си преди месец. Лекарите тогава ми казаха, че смятат, че той вече е нелечим пациент и че му остават няколко месеца или дори седмици живот. Нашите лекари бяха посочили този факт преди година. С това изявление холандските лекари по някакъв начин признаха, че баща ми, дори и при най-добра воля, не би могъл да получи адекватни медицински грижи в затворнически условия", каза Младич пред сръбския вестник "Политика".

Съгласно Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна през 1995 година, страната е съставена от две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно ниво, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.

Лидерът на босненските сърби по време на войната Радован Караджич и неговият военен командир Ратко Младич бяха осъдени за геноцид в Сребреница от специален трибунал на ООН за военни престъпления в Хага и получиха доживотни присъди.

Дарко Младич припомни, че поради лошото здравословно състояние на баща му адвокатският екип на Ратко Младич досега е подал три искания Младич да бъде освободен условно или да изтърпи остатъка от доживотната си присъда в Сърбия, но че те са били отхвърлени. Той добави, че дори да бъде освободен условно и да му бъде позволено да излежи присъдата си в Сърбия, баща му ще прекара остатъка от живота си в болницата. Според него Ратко Младич е пациент, прикован на легло, със сериозни увреждания от залежаване, които не могат да бъдат лекувани адекватно предвид цялостното му лошо здравословно състояние.

"Той вече не може да седи дълго в инвалидна количка, а понякога дори не е в състояние да стане от леглото, за да бъде преместен в стая, където се осъществява видеовръзка, чрез която комуникираме с него два пъти седмично", каза Дарко Младич.

На 11 юли 1995 г. мюсюлманският анклав Сребреница е превзет от босненските сръбски сили под командването на ген. Ратко Младич по време на войната в Босна и Херцеговина (1992-1995). Босненските сърби избиват 8000 мюсюлмани - мъже и момчета, намиращи се в анклава, обявен за зона за сигурност от ООН. За геноцида и други престъпления в района на Сребреница са осъдени над 50 души на общо около 700 години затвор. Сред тях са и президентът на Република Сръбска по време на войната Радован Караджич и главнокомандващият на Армията на Република Сръбска Ратко Младич, които са осъдени на доживотен затвор.

Миналата година Общото събрание на ООН прие резолюция, съгласно която от тази година на 11 юли ще бъде "международен ден за възпоменание на геноцида в Сребреница" през 1995 година. Срещу резолюцията гласуваха Сърбия, Русия, Китай, Унгария, Беларус, Куба, Венецуела, Южна Корея, Азербайджан и други. Сред страните от ЕС Унгария гласува против, а Словакия, Гърция и Кипър - въздържал се.