Държавният обвинител по делото срещу руския опозиционер Алексей Навални, по което беше обвинен в клевета срещу ветеран от Великата отечествена война, поиска глоба, а не присъда, предадоха Франс прес и ТАСС, цитирани от БТА.

"Моля, съдът да признае Навални за виновен и да го накаже с глоба в размер на 950 000 рубли" (около 10 600 евро), заяви помощник-прокурорът Екатерина Фролова.

Блогърът е обвинен в разпространение на "лъжлива" и "обидна" информация за 94-годишния ветеран Игнат Артеменко, който през лятото в предизборен клип защити референдума, довел до увеличаване на правомощията на президента Владимир Путин.

На предишното заседание критикът на Кремъл отказа да се признае за виновен и заяви, че никога не е познавал Артеменко. Опозиционерът просто нарече участниците в този клип "позор за нацията" и "предатели". Затова той и защитата му категорично определиха обвиненията като политически.

Снимка: Babuskinsky District Court Press Service via AP/БТА

Облечен със син пуловер, борецът срещу корупцията участва днес в третото заседание по делото в Москва. Обвинението изтъкна, че подсъдимият "съзнателно е дискредитирал паметта за Великата отечествена война" и умишлено е "насъсквал поколенията едно срещу друго".

Адвокатът на опозиционера Олга Михайлова нарече обвиненията срещу него невероятни и произволни. Тя заяви, че в случая липсва състав на престъпление. Защитата поиска оправдателна присъда и прекратяване на делото.

Решението се очаква на 20 февруари. Тогава Навални ще произнесе последната си дума, заяви съдията Вера Акимова, цитирана на сайта на в. "Известия".

По време на процеса опозиционерът отново размени остри реплики с обвинението и съдията, като ги разкритикува заради тяхната пристрастност и подчинение на властта, отбелязва АФП.

Множество полицаи охраняват съда

Снимка: AP/БТА

Вижте още снимки >>

"Онези, които са си направили кумир от Алексей Навални, може да преразгледат отношението си към него заради обидите му към ветеран от Великата отечествена война", това заяви обаче пред журналисти председателят на Държавната дума Вячеслав Володин, цитиран в официоза "Росийская газета".

По думите му опозиционерът "е проявил цинизъм по отношение на човек, който е жертвал живота си, спасявайки страната". Според руския държавник критикът на Кремъл е "инструмент в кампанията на чуждестранни държави и техните тайни служби срещу Русия".

Авторът на коментар в същия вестник пък нарича Навални човек в "екстремно психично състояние" с "грамадни властово-политически амбиции", който се стреми да трупа политически и "пиар капитал", за да повлияе, макар и от затвора, кампанията за парламентарните избори в Русия през септември. Според журналиста това е могло да стане само чрез опозиционната партия "Яблоко".

Нейният основател Григорий Явлински обаче рязко отхвърли възможността за съюз с Навални, като отбеляза, че съответно той няма шансове за политически успех, а затворът му е съвсем реален. Неотдавна условната присъда на Навални по старо дело беше променена в ефективна, с мотива, че не е спазил мярката подписка, въпреки че това се случи, след като беше откаран по спешност в Германия след отравянето му и то с разрешение на руските власти.

Опозиционерът "направи голям ход и много загуби", заключава коментаторът на московския официоз.

Мащабните протести в Русия по повод затварянето на Навални може да се превърнат в общонационално движение срещу управляващия политически елит, пише в същото "Свободная преса". Непосредствени причини за масовите демонстрации са отравянето на опозиционния лидер и серията видеоклипове за корупционни схеми, изобличаваща самия Путин, посочва вестникът.

Реалната движеща сила на протестите обаче са гневът на хората в Русия заради спада на жизненото равнище, проблемите около пандемията, ограничаването на политическите свободи и решението на Путин практически да остане на власт и след края на четвъртия си президентски мандат през 2024 г., пише изданието.

Решението за покушение срещу Навални през август м. г. повиши статута му до нивото на общонационален деец, при все че мнозина в Русия не са съгласни с политическите му възгледи. След отравянето му в Сибир и оздравяването в Германия Навални стана в чужбина вторият по значение глас на Русия след Путин - превърна се в политик с глобален обхват. Публичното недоволство в Русия стана проблем в международните отношения. Руските лидери са принудени да се противопоставят на исканията на Запада Навални да бъде освободен. За тях дилемата е, че освобождаването му ще вдъхне смелост на протестиращите - но хвърлянето му в затвора за неопределено време може да ги радикализира още повече, изтъква "Свободная преса".

Днес се очаква правосъдието да разгледа и иск за морални щети, подаден срещу Навални от близкия до Кремъл олигарх- Евгений Пригожин.

Освен това се очаква да бъде гледан и апелативен иск, внесен от Навални, който оспорва глоба от 3,3 милиона рубли (37 000 евро) в полза на предприятие от хранително-вкусовата промишленост, наложена по друго дело за морални щети. През 2018 г. Навални обвини тази компания, че продава продукцията си на федералната служба Росгвардия на завишени цени, следвайки корупционна схема.