Пожари изпепеляват Балканите
Горят гори в Гърция, Северна Македония и Словения
Подкрепления пристигнаха в днес сутринта, за да помогнат в борбата с големия пожар, който избухна вчера в гора в района на язовир Лира, в североизточната община Суфли, в Гърция. Пожарът продължи да бушува през нощта, съобщава вестник "Катимерини", цитиран от БТА.
Още по темата
Пожарникарите се бориха с пламъците през цялата нощ, но задачата им се затруднява от това, че в зоната има основно борове, които са лесно запалими.
Общо 291 пожарникари, 65 пожарникарски коли, 4 самолета и 4 хеликоптера участват в усилията за потушаване на пожара, подкрепени от армейска техника и общински водни камиони.
Противопожарната служба съобщи, че горските пожари, избухнали в гористи местности между селата Трагано и Варда, в Западен Пелопонес, са овладени.
Службата добави, че пожарникарите са постигнали добър напредък в ограничаването на пожар близо до Агнада, също в същия регион.
Междувременно огромният горски пожар, който избухна в Пендели, северно от Атина във вторник, унищожи напълно около 15 къщи, а редица жилища са понесли незначителни щети. Пожарът там изпепели 2000 хектара.
Пожар бушува и в района на Берово в източната част на Република Северна Македония, където от тази сутрин той се гаси от хеликоптер, съобщи МИА, цитирана от БТА. Огънят първо обхвана вчера суха трева, а след това заради вятъра се разпространи в гора в непристъпен планински терен. Пожарникарите оценяват, че е обхванат район от над 50 хектара, съобщава телевизия Телма.
Председателят на община Берово Звонко Пекевски призова населението да се включи в гасенето на пожара. Огънят засега не застрашава населени места.
Съществуват подозрения, че пожарът е умишлен, отбелязва Телма.
В същото време в района на Крас, Югозападна Словения, продължава да бушува горски пожар, който е обхванал вече 2000 хектара, съобщава сайтът Индекс.
Пожарът, който се прехвърли от Италия в Словения, снощи взе първата жертва от италианска страна. 56-годишна италианска доброволка загуби живота си, след като върху нея падна опожарено дърво.
Петстотин словенски пожарникари се борят с огнената стихия. Според специалисти това е най-големият пожар, регистриран в Словения. Преди два дни пожарът се разпространи в Словения от Италия, известно време огънят бе под контрол, но ситуацията отново се влоши. Евакуирани са три словенски села, в които живеят около 400 души. Огънят е доста отдалечен от жилищните сгради, но районът е опасен, тъй като навсякъде има гъст дим.
Горските пожари, които бушуват през последните седмици в Европа, най-вече в западните части на континента, обхванати и от гореща вълна, вече са засегнали повече територия в сравнение с цялата 2021 г., според Европейската информационна система за горски пожари, предаде вчера АФП.
В двадесет и седемте страни членки на Европейския съюз пожарите са унищожили общо 517 881 хектара от началото на годината (според данни към 16 юли), тоест малко над 5000 кв. км - еквивалентни по площ на френския департамент Майен, или на островите Тринидад и Тобаго на Карибите.
През цялата 2021 г., също белязана от многобройни пожари в Италия и Гърция, в страните от ЕС са изгорели 470 359 хектара (4700 кв. км), според обобщените данни на Европейската информационна система за горски пожари.
Ако тенденцията се запази, 2022 г. ще изравни или задмине 2017 г. - най-лошата откъм пожари година в ЕС от създаването на Европейската информационна система за горски пожари през 2000 г. досега. През 2017 г. цели 988 087 хектара или почти 10 000 кв. км с растителност бяха изпепелени - площ, равняваща се на територията на Ливан.
Около 40 000 хектара изгоряха във Франция от началото на годината спрямо малко над 30 000 хектара за цялата 2021 г. В Испания тази година изгоряха досега над 190 000 хектара спрямо почти 85 000 хектара през 2021 г. В Португалия изгоряха досега тази година над 46 000 хектара спрямо 25 000 през миналата година.
Дори в държави, които не са свикнали с горски пожари, като Великобритания, където температурата за първи път преминаха 40 градуса по-рано през седмицата, се наблюдава нарастване на засегнатите площи - над 20 000 хектара бяха унищожени там от началото на годината спрямо едва 6000 през 2021 г., показват още данните.