Пашинян взе главите на военните шефове, които поискаха оставката му
Въоръжените сили станаха поредната институция в Армения, която поиска смяна на изпълнителната власт. Премиерът определи това като опит за военен преврат
Армения изпадна в екстремна ситуация: армията поиска оставката на премиера Никол Пашинян. Отговорът на министър-председателя не закъсня - уволни началника на Генщаба на арменските въоръжени сили и неговия първи заместник.
Поисканата и от армията оставка
Арменските въоръжени сили призоваха за оставката на премиера Никол Пашинян и на неговото правителство, предадоха световните агенции. Призивът се отправя в разпространено днес изявление на Генералния щаб на въоръжените сили.
"Премиерът и правителството на Армения не са в състояние да взимат адекватни решения в тази кризисна и съдбовна за арменския народ ситуация. Във връзка със създалата се ситуация въоръжените сили на Армения искат оставката на премиера и на правителството, като едновременно с това отправят предупреждение за въздържане от използване на сила срещу народа", се казва в изявлението.
Какъв беше отговорът на Пашинян
По повод призивите на въоръжените сили Пашинян каза, че това е опит за военен преврат и прикани своите поддръжници да се съберат на Площада на Републиката. Той каза още, че ще направи и изявление в най-скоро време.
Часове по-късно Никол Пашинян обяви, че е уволнил началника на Генералния щаб на арменските въоръжени сили Оник Гаспарян.
"Днес взех решение да уволня началника на генералния щаб и първия му заместник. Министърът на отбраната подготвя съответното решение за назначаване на нов началник на генералния щаб и нов негов заместник", заяви Пашинян в обръщение към народа, излъчвано във Фейсбук.
До ескалацията се стигна, след като първо вчера Пашинян уволни заместника на Гаспарян. Това стана причина за искането на генералния щаб на въоръжените сили за оставка на премиера и правителството с аргумента, че те не са способни да взимат решения.
Нестихващи протести и искания за оставки след военното поражение
Оставката на Никол Пашинян и правителството му се иска отвсякъде - и от политиците извън управляващата партия, и от народа. Вече и от армията. Протестите срещу премиера не стихват - те избухнаха след края на шестседмичния военен конфликт в Нагорни Карабах, приключил в полза на Азербайджан - отстъпване на територии в областта, населени предимно с арменци.
Тогава изправена пред риска от пълен провал, армията призова премиера да приеме условията на прекратяването на огъня в Нагорни Карабах, договорено от руския президент Владимир Путин и включващо значими териториални загуби за Армения.
Една такава загуба е на града символ Шуша (Шуши на арменски) - вторият по големина град в областта след столицата Степанакерт и голям културно-исторически център, богат с множество духовни арменски светини и храмове. Това поражение беше възприето в Армения като национално унижение.
Самият Пашинян определи сделката като болезнена, но необходима стъпка, за да се попречи на Азербайджан да завземе целия Нагорни Карабах.
Днес премиерът поведе шествие в Ереван. "Положението е напрегнато, но всички са съгласни, че не трябва да има сблъсъци. Положението подлежи на контрол", заяви той по мегафон, докато вървеше със стотици свои поддръжници по улиците на столицата.
"Никол - премиер!", скандираха привържениците му, събрали се около Пашинян, сина му и телохранителите му.
Шествието мина покрай група поддръжници на опозицията, които нарекоха Пашинян "предател".
Главната опозиционна партия, "Процъфтяваща Армения", призова премиера да използва "последната си възможност" да напусне властта без насилие и да се избегне "гражданска война".
"Трябва да избегнем конфронтациите. В Армения цари братска атмосфера", каза пък Пашинян на шествието днес.