Овсянникова с плакат и в съда: "Дано мъртвите деца (от конфликта в Украйна) ви преследват в сънищата ви"
Пуснаха я под домашен арест по обвинение в дискредитиране на руската армия
На руската журналистка Марина Овсянникова, добила популярност, с това че критикува офанзивата в Украйна на живо по телевизията, е наложена мярка домашен арест днес, в рамките на наказателно разследване, което може да доведе до затвор, обяви днес съд в Москва, цитиран от Франс прес и БТА.
Русия - Украйна
- Руският съд наложи глоба от 30 хиляди рубли на журналистката Марина Овсянникова
- След антивоенния плакат в ефир: Марина Овсянникова получи работа във вестник "Велт"
- Руската журналистка Марина Овсянникова бе задържана за кратко от полицията в Москва
- Пак арестуваха Мария Овсянникова, този път за разпространение на фалшива информация
"Окръжният съд в район Басманни удоволетвори искането на разследващите да наложи мярка за неотклонение домашен арест до 9 октомври", се казва в съобщение на съда.
Овсянникова е обвинена в дискредитиране на армията във връзка със самостоятелната ѝ протестна акция в средата на юли, когато се появи близо до Кремъл с плакат, с който обвиняваше руските сили в извършване на злоупотреби в Украйна.
В текста на плаката си, на който пишеше "Още колко деца трябва да умрат, преди да спреш?", журналистката нарече президента Владимир Путин убиец, а неговите войници - фашисти, припомня Ройтерс.
Съгласно нов член в руския наказателен кодекс, приет след началото на конфликта за възпиране на критиките, Овсянникова рискува да получи до десет години затвор.
По време на днешното заседание журналистката отново беше с плакат, този път с текст "Дано мъртвите деца (от конфликта в Украйна) ви преследват в сънищата ви", предаде АФП.
44-годишната Овсянникова беше арестувана в сряда в дома си. От края на юли, тя е била осъждана два пъти на глоби за дискредитиране на руската армия, най-вече заради текстове в социалните мрежи, критикуващи офанзивата в Украйна.
Овсянникова доби популярност в средата на март, след като нахлу по време на ефир в студиото на прокремълския Първи телевизионен канал, за който работеше. Тя носеше плакат, осъждащ офанзивата в Украйна и "пропагандата" на медиите в страната, контролирани от властта.
Кадрите с проявата ѝ обиколиха света и много хора я поздравиха за нейната смелост, на фона на репресиите срещу всеки критичен глас в Русия. Отношението към нея в руската опозиция обаче не е единодушно, като не малко хора все още я упрекват за годините на работа за "Първи канал", смятан за рупор на Кремъл.
След като работи няколко месеца в чужбина за германския в. "Велт", тя обяви в началото на миналия месец, че се е върнала в Русия, за да уреди спор, свързан с попечителството над двете ѝ деца.
Властите в Русия следят всеки критичен глас, който осъжда офанзивата в Украйна. Голям брой противници на действията на Москва са арестувани или бяха принудени да избягат от страната. Освен това, много независими медии бяха затворени, а най-големите чуждестранни социални мрежи - блокирани.