Опровержение от Кремъл: Путин засега отказва среща с Ердоган
Докато подкрепяните от Русия правителствени сили водят боеве срещу подкрепяните от Турция бунтовници в северозападната сирийска провинция Идлиб, Москва и Анкара си играят на нерви
Говорителят на руския президент Дмитрий Песков опроверга съобщенията, че президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган ще се срещнат на 5 март в Истанбул, предаде ТАСС.
Войната в Сирия
- Ожесточени боеве в Идлиб: турската армия отговори на руските въздушни удари
- Ердоган: Няма да направим и "най-малка крачка назад" в Идлиб
- В Идлиб се води война: Прекият сблъсък между Турция и Русия е все по-близо
- Кризата в Идлиб е заради разминаване между политиката на Путин и руските генерали, твърди турски анализатор
"Засега в плановете на президента Путин за 5 март няма такава среща", каза Песков.
Той уточни, че в момента между Русия и Турция тече комуникация на експертно и на работно равнище, "преди всичко за обсъждане на кризата около Идлиб".
Турският президент Ердоган каза вчера, че срещата му с руския президент Путин най-вероятно ще се състои на 5 март в Истанбул. Същевременно Ердоган за сетен път каза, че присъствието на въоръжените сили на страната му в сирийската провинция Идлиб е напълно легитимно и уредено със споразумението за борба срещу тероризма, подписано в южния турски град Адана през 1998 г.*
Ердоган заяви, че няма да направи и "най-малка крачка назад" в Идлиб и че страната му е готова да задейства цялата си военна мощ при евентуална нова операция в провинцията, която е "само въпрос на време" и подготовката за нея вече е приключила, припомня ТАСС.
Нови ожесточени боеве в Идлиб: подкрепяни от Москва срещу подкрепяни от Анкара
Междувременно сирийски бунтовници, подкрепяни от Турция, си върнаха контрола върху ключов град в Северозападна Сирия, който неотдавна беше превзет от правителствените сили, и отново блокираха стратегическата магистрала между Дамаск и Алепо, съобщиха АП и Ройтерс, цитирани от БТА.
Отвоюването на град Саракиб стана дни след като правителството отново отвори за движение магистрала М4, за първи път от 2012 година. Това е поражение за силите на президента Башар Асад, които постигнаха значителни победи в подкрепяната от Русия офанзива срещу последната бунтовническа крепост, провинция Идлиб.
Бунтовниците превзели Саракиб след интензивен артилерийски обстрел от страна на турската армия, съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права, базиран във Великобритания.
"Град Саракиб беше напълно освободен от бандите на Асад", заяви Наджи Мустафа, говорител на подкрепяната от Турция коалиция от бунтовнически групи Национален фронт за освобождение.
Руски военен източник, цитиран от ТАСС, опроверга съобщенията за превземането на Саракиб от бунтовниците. Според източника атаките били отблъснати от сирийските правителствени войски и градът се намира под пълния контрол на властите.
Сирийската агенция САНА съобщи, че подразделения на сирийската армия в Саракиб водят ожесточени боеве с бойци от терористичната групировка Джебхат ан Нусра и бригади на въоръжената опозиция, атакуващи града с огневата поддръжка на турски войски. В нападението участват терористи камикадзе, които взривяват коли бомби до армейските позиции.
Задържана рускиня в Истанбул
В момент на изострени отношения между Русия и Турция турските власти задържаха днес руска гражданка, заподозряна в опит за контрабанда на наркотици преди две години. Това съобщи ТАСС по информация от Генералното консулство на Руската федерация в Истанбул.
"На сутринта на 27 февруари при пристигането си на летището в Истанбул турската служба за сигурност задържа гражданката на Руската федерация Наталия Олеговна Крилова. След получаване на информацията от съпруга на задържаната жена генералното консулство незабавно се свързва с местните компетентни органи за разяснение. Според получената досега информация Наталия Крилова е задържана в в рамките на разследване, проведено във връзка със съмнения за опит за неразрешен внос преди две години в Турция на наркотично вещество", съобщи руското посолство.
Защо САЩ не помагат на Турция в този момент
Администрацията на САЩ засега не е взела решение по искането на Анкара за временно разполагане на американски зенитно-ракетни системи "Пейтриът" в Турция въпреки недоволството на Анкара. Това потвърди вчера представител на Европейското командване на въоръжените сили на САЩ на среща с чуждестранни журналисти във Вашингтон, отговаряйки на въпрос на кореспондента на ТАСС.
Според американските медии Турция иска САЩ да разположат две батареи "Пейтриът" на южната й граница заради изострянето на напрежението в съседната сирийска провинция Идлиб. По-рано представител на американската администрация съобщи за ТАСС, че става дума за временно разполагане на американските системи на турска територия, а не за продажба на подобно въоръжение на Анкара.
По неофициални данни искането на Турция е било отправено преди две седмици чрез американския специален представител за Сирия Джеймс Джефри. В сряда, 26 февруари, Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че "в момента няма никакви зенитно-ракетни системи "Пейтриът"", които Вашингтон бил готов да предостави на Анкара. Освен това Ердоган каза, че въпреки обещанията си САЩ не са оказали на Турция "никаква подкрепа" за нейната позиция във връзка със ситуацията в Идлиб.
*Отношенията между Турция и Сирия през 80-те и 90-те години на миналия век бяха много напрегнати, тъй като Анкара обвиняваше Дамаск в подкрепа за Кюрдската работническа партия (ПКК). През октомври 1998 г. възникна криза в отношенията между двете страни и Турция предостави на Сирия 45-дневен срок, в рамките на който страната трябва да се откаже от подкрепата за ПКК. Същата година сирийските власти екстрадираха от страната лидера на ПКК Абдуллах Йоджалан, след което се стигна до пробив в отношенията между Турция и Сирия. След преговори на 20 октомври 1998 г. високопоставени представители на министерствата на външните и вътрешните работи на двете страни подписаха в южния турски град Адана съвместен протокол и споразумение по въпросите на сигурността, отбеляза неотдавна ТАСС.
Отношенията между Русия и Турция по отношение на Сирия са уредени с подписания в Сочи през септември 2018 г. руско-турски меморандум. Документът предвижда до 15 октомври същата година в Идлиб да бъде създадена демилитаризирана зона с широчина 15-20 км. Тогава обаче Анкара помоли да й се отпусне допълнително време и да се отложи началото на съвместното /с Русия/ патрулиране в Идлиб поради невъзможност тя да гарантира сигурност от своя страна.