Международна група следователи, с подкрепата на ООН, ще дойдат в кралството, за да  установят кои са извършителите на нападенията срещу петролни обекти в Саудитска Арабия, заяви вчера на пресконференция в Джеда саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман, предаде ТАСС.

Министърът отбелязва, че все още не се знае кой стои зад атаките срещу петролните съоръжения на компанията "Сауди Арамко", извършени в нощта на 14 септември.

Иран ли атакува в Саудитска Арабия

Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Дънфорд потвърди вчера пред журналисти, че Централното командване на въоръжените сили на САЩ (СЕНТКОМ) е изпратило в Саудитска Арабия криминалисти, които да помогнат на местните власти в "оценката на атаките" срещу петролните обекти на кралството, съобщи пресслужбата на Пентагона. Дънфорд отбелязал, че Вашингтон дава на Рияд време за оценка на случилото се, но всичко сочи, че зад нападението стои Иран или свързани с него сили.

Генералът добавил, че в Пентагона се разработват възможни варианти за отговор, включително военни, икономически, политически и дипломатически мерки.

САЩ смятат, че нападенията срещу саудитски петролни съоръжения в края на миналата седмица са дошли от Югозападен Иран, заявиха вчера пред Ройтерс американски официални представители, пожелали анонимност. Те уточниха, че при атаките били използвани крилати ракети и дронове, което показва, че става дума за по-сложна операция, отколкото първоначално се е мислело.

Президентът Доналд Тръмп заяви в понеделник, че изглежда Иран стои зад тези нападения, но Вашингтон не представи конкретни доказателства в подкрепа на това обвинение, а Иран отрича да е замесен в ударите.

Друг американски официален представител, също пожелал анонимност, заявил пред Франс прес, че САЩ са сигурни, че нападенията са били извършени от иранска територия и че са били използвани крилати ракети. Макар че отговорност за нападенията поеха проиранските шиитски бунтовници хуси, които често изстрелват балистични ракети от Йемен срещу южната част на Саудитска Арабия, американското разузнаване разполага с елементи, които позволяват да се локализира мястото на изстрелванията, посочил източникът.

Възможни ли са преговори между САЩ и Иран

Доналд Тръмп заяви вчера, че няма намерение да се среща с иранския президент Хасан Рохани по време на откриването на есенната сесия на Общото събрание на ООН по-късно този месец, предаде Ройтерс.

"Не мисля, че те са готови вече, но те ще бъдат готови", каза Тръмп и добави: "Не изключвам нищо никога, но предпочитам да не се срещам с него". В понеделник Рохани заяви, че няма да се среща с Тръмп в Ню Йорк.

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей се зарече вчера, че няма да има преговори със САЩ, ако те не се "разкаят", предаде ДПА.

Ако САЩ "върнат думите си назад и се разкаят и върнат към ядрената сделка, която те нарушиха, те може да участват в срещи с подписалите това споразумение с Иран", каза Хаменей. Той подчерта, че в противен случай "няма да има преговори на каквото и да било равнище" между представители на двете държави "нито в Ню Йорк, нито някъде другаде".

"Арамко" се връща в играта

До края на септември Саудитска Арабия ще възстанови производството си на петрол, след като то беше намалено наполовина (а световното с 5 процента) в резултат на атаката срещу саудитски петролни инсталации в събота, заяви министърът на енергетиката, принц Абдулазиз бин Салман, цитиран от Франс прес.

На пресконференция в саудитският град Джеда министърът каза, че саудитските доставки на петрол са възстановени до равнището отпреди атаката и отбеляза, че страната му все още не знае кой стои зад нея.

Абдулазиз бин Салман увери, че излизането на борсата на петролния гигант Арамко (Aramco) ще продължи по план въпреки атаките срещу негови съоръжения в събота.

"Процедурата ще продължи, както е предвидено, нищо няма да спираме", каза министърът.

Последва успокояване на пазарите и спад на цените на петрола. Вчера следобед цената на барел сорт Брент от Северно море, чиито котировки са референтни за европейския пазар, спадна с 6,42 процента до 64,63 долара в Лондон, а цената на американския лек суров петрол се понижи с 6,22 процента до 59,02 долара в Ню Йорк.