Общото събрание на ООН прие резолюция за прекратяване на членството на Русия в Съвета на правата на човека. Предложението, внесено от САЩ, събра 93 гласа "за" при 24 "против" и 58 "въздържал се".

За лишаване на Русия от членство в 47-членния Съвет беше необходимо мнозинство от две трети от гласувалите, без да се броят въздържалите се, посочва Ройтерс. Тъй като със "за" или "против" гласуваха общо 117 делегации, 93 е повече от две трети от общия брой и затова резолюцията беше приета. България също е гласувала "за". 

Против резолюцията гласуваха Алжир, Беларус, Боливия, Бурунди, Централноафриканската република (ЦАР), Китай, Конго, Куба, Демократична република Конго, Северна Корея, Еритрея, Етиопия, Габон, Иран, Казахстан, Мали, Киргизстан, Лаос, Никарагуа, Сирия, Таджикистан, Узбекистан, Виетнам и Зимбабве.

Подобни решения са рядкост, отбелязва Ройтерс. Либия бе лишена от членство през 2011 г. заради насилието срещу протестиращи от страна на сили, лоялни на тогавашния лидер на страната Муамар Кадафи.

В резолюцията, приета от 193-членното Общо събрание, се изразява "сериозно безпокойство от продължаващата хуманитарна криза и нарушения на човешките права в Украйна".

Русия предупреди държавите, които са гласували против или са се въздържали, че ще разглежда това като "неприятелски жест" с последици за двустранните връзки, отбелязва Ройтерс.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба каза, че е благодарен на държавите членки на ООН за лишаването на Русия от членство в Съвета по правата на човека.

Руски представители по-рано казаха, че разглеждат стъпката като политически мотивирана и заплашваща с разрушителни последици системата на ООН. Решението за лишаване на Русия от членство в Съвета по правата на човека ще важи само за сегашния й мандат, който приключва през 2023 г. След това Москва може отново да кандидатства за членство, отбелязва ТАСС.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба каза, че е благодарен на държавите членки на ООН за лишаването на Русия от членство в Съвета по правата на човека.

Кремъл изрази съжаление за лишаването на Русия от членство в Съвета по правата на човека на ООН. Москва възнамерява да "продължи да защитава интересите си с всички законни средства", предупреди Дмитрий Песков, прессекретарят на руския президент Владимир Путин, цитиран от Франс прес.

"Съжаляваме за това и ще продължим да защитаваме интересите си с всички законови средства и да обясняваме нашата позиция", каза Песков пред британския канал "Скай нюз".

По-рано страните от Г-7 поискаха в обща декларация Русия да бъде изключена от Съвета на ООН по правата на човека, съобщи Франс прес.

"Убедени сме, че е дошъл моментът да бъде прекратено членството на Русия в Съвета по правата на човека", заявяват външните министри на седемте най-развити индустриални страни. 

Освен това страните от Г-7 обещават, че извършителите на "кланетата" в украинския град Буча "ще бъдат преследвани и ще трябва да отговарят" за деянията си.

В понеделник САЩ и Великобритания поискаха изключването на Русия от международната институция в отговор на "снимките от Буча". След изтеглянето на руските сили в града бяха открити множество трупове.

Днес в Брюксел се провежда заседание на външните министри на страните от Г-7 (САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, Канада и Япония). Страните заявяват в съвместната си декларация, че "кланетата в град Буча и други украински градове ще бъдат включени в списъка със зверства и тежки нарушения на международното право, извършени от агресора на украинска земя".

Кадрите на "цивилни жертви, жертви на изтезания и очевидни екзекуции, както и съобщенията за сексуално насилие и разрушаване на гражданска инфраструктура, показват истинското лице на бруталната агресивна война на Русия срещу Украйна и нейния народ", добавят те. Г-7 уверява, че работи за "увеличаване на натиска върху Русия, чрез налагане на допълнителни ограничителни мерки".

Европейският съюз разглежда днес пети кръг на санкции, които включват за пръв път мерки срещу руския енергиен сектор, отбелязва АФП.