НСМ: Великобритания нарушава правата на европейските граждани след Брекзит
Независимата служба за мониторинг каза пред лондонски съд, че схемата за даване на право на установяване в страната незаконно изисква от близо 2,6 милиона европейци да кандидатстват повторно
Британските власти нарушават споразумението за Брекзит с ЕС, изисквайки от гражданите на блока да кандидатстват повторно за пребиваване и работа във Великобритания, каза днес независим орган, създаден да следи за спазването на правата на гражданите, пред лондонски съд, предаде Ройтерс.
Независимата служба за мониторинг (НСМ) посочва, че схемата за даване на право на установяване във Великобритания, въведена от вътрешното министерство след Брекзит, незаконно изисква от близо 2,6 милиона европейски граждани да кандидатстват повторно, след като им е било разрешено да останат в страната или в противен случай ще изгубят правото си на пребиваване.
Гражданите на ЕС и членовете на техните семейства, които не са получили право за постоянно пребиваване преди края на 2020 г., могат да получат ограничено разрешително да влязат и да останат на територията на Великобритания за 5 години, известно като "статут за предварително установяване".
Представителят на НСМ Робърт Палмър каза пред Висшия съд в Лондон, че онези, които не кандидатстват повторно в рамките на 5 години, през които имат "статут на предварително установяване", "автоматично ще изгубят правото си на пребиваване във Великобритания, което ще ги направи нелегално пребиваващи и подлежащи на изпращане в затвора и депортация".
Той каза, че този аспект от схемата за установяване на граждани от ЕС и подобна схема за граждани на страни от Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) е "открито несъвместим със споразумението за Брекзит".
Палмър допълни, че Европейската комисия, която се е намесила в случая, подкрепя тълкуването на НСМ за правата на европейските граждани, съгласно разпоредбите на споразумението за Брекзит.
Представителят на британското вътрешно министерство Дейвид Блъндъл пледира в представени пред съда документи, че схемата за установяване дава на гражданите на ЕС "значително по-голяма закрила" от изискваната от споразумението за Брекзит, съобщи БТА.