Германските самоходни гаубици Panzerhaubitze 2000 ("Панцерхаубице 2000") скоро ще бъдат доставени в Украйна, заяви германският министър на отбраната Кристине Ламбрехт, цитирана от немски медии.

Тя не каза кога точно ще бъдат доставени гаубиците и по какъв маршрут. Това се прави от съображения за сигурност.

Обучението на украински военни за боравене с германските гаубици скоро ще приключи и така ще бъде възможно тези оръжия да бъдат използвани във войната в Украйна, каза Ламбрехт.

Украинският посланик в Германия Андрий Мелник заяви по-рано, че седем Panzerhaubitze 2000 се очаква да пристигнат в Украйна на 22 юни, а 15 самоходни системи за противовъздушна отбрана Gepard се очакват през юли и август.

"Панцерхаубице 2000" е едно от най-мощните артилерийски оръжия, с които разполага германската армия. То може да поразява цели на разстояние 40 километра.

В същото време от самообявилата се Донецка народна република отправиха искане до Москва да бъдат използвани допълнителни ракети "Искандер" и авиация за унищожаване на артилерията на украинската армия. Изявлението бе направено от представителя на Народната милиция на ДНР Едуард Басурин, съобщи ТАСС.

Ден преди това лидерът на ДНР Денис Пушилин заяви, че ще бъдат изпратени "всички необходими допълнителни съюзнически сили", за да се спре обстрелът на Донецк, в който донецките сепаратисти обвиняват украинските въоръжени сили.

Междувременно съветникът на украинския президент Володимир Зеленски Михайло Подоляк заяви в интервю за в. "Ню Йорк Таймс", че артилерийското превъзходство на Русия принуждава Украйна да се бие в градовете, където украинската армия може да получи превъзходство. Така той отговори на въпрос за настояването на Украйна да защитава Северодонецк, вместо да изостави града и да избегне жертвите.

"Руснаците не се бият добре в градовете. В градовете можете да маневрирате, да намерите прикритие и да намалите до минимум загубите. Можете да се съпротивлявате по-дълго и да нанесете значителни загуби на противника", казва Подоляк.

Ситуацията на фронта "в момента" е трудна, но Русия ще бъде победена "във всеки случай", смята Подоляк. Според него Китай и Индия няма да задоволят нуждите на Русия от износ на петрол, докато Европа в крайна сметка ще се откаже от газа, а икономическата изолация ще доведе до "нови 90-те години" в Русия. Като заключава, че рухването на Русия е неизбежно, Подоляк заявява, че задачата на Украйна е да ускори този процес, доколкото е възможно. "За целта се нуждаем от възможно най-много оръжия", казва той.

Подоляк отново призова Запада да ускори доставките на оръжие за Украйна. В противен случай - Русия ще победи и ще има "кроасани с ракети". "Участниците във формата Рамщайн трябва да си представят свят, в който Русия ще победи. Кроасани с ракети сутрин, сирени с приспивни песни вечер, изчезване на градове с хилядолетна история. Това ще стане реалност, ако темпото на доставките на оръжие се запази. Чакаме решение", написа той в Twitter.

Украйна заяви днес, че нейните сили все още удържат позиции в Северодонецк и се опитват да евакуират цивилни.

"Положението е много тежко, но има комуникация с града" въпреки разрушаването на последния мост над река Северски Донец, каза кметът на Северодонецк Олександър Стрюк. "Руските войски се опитват да щурмуват града, но армията устоява", заяви той.

Според Украйна над 500 цивилни са блокирани в химически завод в промишлената зона на града, където украинските сили все още удържат позиции след седмици руски бомбардировки и настъпление.

Стрюк каза, че продължават да се извършват евакуации "всяка минута, когато има затишие и възможност за транспортиране". По думите му обаче "това са дискретни евакуации, извършвани един по един, като се използва всяка възможност".

Управителят на Луганска област Сергей Гайдай заяви, че руснаците контролират около 80 процента от Северодонецк, но градът все още не е блокиран въпреки разрушаването на трите моста, водещи от него. "Все още има възможност за евакуация на ранените, комуникация с украинската армия и местните жители", каза той, цитиран от АП.

Междувременно руското министерство на отбраната съобщи, че украинската страна е поискала хуманитарен коридор за евакуация на цивилни граждани от завода "Азот" в Северодонецк към контролираната от Украйна територия в Лисичанск.

Предвид факта, че последният мост над река Северски Донец в посока Лисичанск беше взривен на 13 юни "по заповед на киевските власти" (това твърдят руснаците, а украинската страна казва, че мостът е разрушен от руската армия), безопасна евакуация оттам не е възможна, заяви руското министерство на отбраната.

Поради това руското командване заяви, че е готово да проведе операция за евакуация на цивилното население от "Азот" на север (до Сватово, контролирано от ЛНР) - за тази цел утре от 08.00 до 20.00 ч. се открива хуманитарен коридор.

Министерството на отбраната на Русия предложи също така украинските военни, разположени в "Азот", да прекратят военните действия от 8 часа сутринта утре, да позволят евакуацията на цивилни граждани през този коридор и да сложат оръжията си в замяна на гаранции за опазване на живота и спазване на всички норми на Женевската конвенция за третиране на военнопленници.

"Действителната готовност на украинската страна да започне хуманитарна операция се изразява в издигането на бели знамена", заявиха от руското министерство на отбраната.

Досега украинската страна не е реагирала на това предложение.

Според последния доклад на британското разузнаване основното оперативно усилие на Русия е настъплението към Северодонецкия котел в Донбас, докато Западната група сили вероятно е напреднала леко в посока Харков за първи път от седмици.

На 10 юни първият заместник-председател на Военнопромишлената комисия на Русия прогнозира, че държавните разходи за отбрана ще се увеличат с 600-700 милиарда рубли, което може да се доближи до 20-процентно увеличение на руския бюджет за отбрана.

Държавното финансиране позволява бавна мобилизация на руската военно-промишлена база, за да отговори на нуждите на войната. Военната индустрия може да срещне трудности поради последиците от санкциите и липсата на експертен опит.

Руското производство на висококачествена оптика и съвременна електроника вероятно остава проблематично и може да подкопае усилията на страната да замени изгубеното в Украйна оборудване, се казва още в доклада.

ИЗБРАНО