Сепаратисткият регион Нагорни Карабах съобщи днес, че 16 негови военнослужещи са били убити и над 100 ранени при сблъсъци с азербайджански части, предаде Ройтерс.

Днес избухнаха сражения между сили на Армения и Азербайджан, оспорващи си Нагорни Карабах, който е на територията на Азербайджан, но се управлява от етнически арменци. Това съживи опасенията от нестабилност в Южен Кавказ, който е коридор за тръбопроводи, транспортиращи петрол и газ за световните пазари, отбелязва Ройтерс.

Петима членове на едно азербайджанско семейство са били убити днес при артилерийски обстрел, съобщи главният прокурор на Азербайджан, предаде Франс прес.

По-рано Министерството на отбраната на Армения, която подкрепя отцепилата се от Азербайджан област, съобщи за свалени азербайджански два хеликоптера и три дрона. Министерството на отбраната на Азербайджан каза, че неговата армия е предприела контраофанзива след атака на сепаратистите и че е загубила само един вертолет, чийто екипаж е невредим. Според него 12 противовъздушни батареи на противника са били унищожени. Азербайджанското президентство съобщи за "мъртви и ранени сред цивилните и военните".

Международният червен кръст призова страните в конфликта да пазят живота на цивилните и инфраструктурните обекти, както повелява международното законодателство, съобщи ДПА. Служители на Червения кръст работят в района от 1992 година, за да помагат на хората, които живеят край демаркационната линия между Армения и Азербайджан, и да посредничат между страните, замесени в конфликта, припомня ДПА.

Военно положение

Властите на Азербайджан обявиха, че въвеждат от утре в цялата страна военно положение, предаде ТАСС, позовавайки се на Хикмет Хаджиев, помощник на президента Илхам Алиев. В указа на президента, който Хаджиев прочете пред журналисти, се казва, че то влиза в сила от 00,00 часа на 28 септември. Едновременно с това в някои градове и райони, включително в столицата Баку, се въвежда полицейски час от 21 ч. до 6 ч.

По-рано за въвеждане на военно положение гласува парламентът на Азербайджан.

По-рано и Армения, и Нагорни Карабах също обявиха военно положение.

Нагорни Карабах, азербайджанска сепаратистка област, населена преобладаващо с арменци, редовно става арена на изблици на насилие. Конфликтът между Баку и Ереван започна през февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област обяви, че излиза от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република, припомня ТАСС.

Армения поиска намеса на международните сили

Международната общност трябва да не допуска ескалация на напрежението в района и да направи невъзможно военно въвличане на Турция в конфликта. Това заяви днес в обръщение към нацията арменският премиер Никол Пашинян, предаде ТАСС.

"Призовавам Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и цялата международна общност да фокусират вниманието си върху сериозността на ситуацията. Намираме се на прага на широкомащабна война в Южен Кавказ, което може да има най-непредсказуеми последици. Войната може да излезе извън границите на региона и да има по-широки мащаби. Аз призовавам международната общност за използва всички лостове и да не допусне въвличане на Турция в конфликта", заяви Пашинян.

Турция, която е съюзник на Азербайджан, днес рязко разкритикува Армения след избухналите сутринта сблъсъци между арменски и азербайджански военни. Анкара каза, че Ереван е пречка пред мира и обеща да продължи да подкрепя Баку, отбелязва Ройтерс.

Реакции

Русия е готова да посредничи за стабилизиране на ситуацията в Нагорни Карабах. Руският министър на външните работи Сергей Лавров каза това в телефонен разговор с арменския си колега Зограб Мнацаканян след изблика на насилие днес между Армения и Азербайджан в района на контролираната от арменски сепаратисти азербайджанска област, предаде ТАСС.

"Лавров изрази сериозна загриженост във връзка с продължаващите пълномащабни бойни действия на линията на съприкосновение и постъпващата информация за убити и ранени. Подчертана бе необходимостта от възможно най-бързо прекратяване на огъня", пише в изявление на руското министерство на външните работи.

В текста се отбелязва, че се подготвя телефонен разговор между руския външен министър и азербайджанския му колега Джейхун Байрамов.

Френското министерство на външните работи призова Армения и Азербайджан да прекратят военните действия и да възобновят незабавно диалога помежду си, предаде Франс прес.

"Франция е изключително обезпокоена от конфронтацията", пише в комюникето. В текста се отбелязва, че "със своите руски и американски партньори, (Франция) потвърждава ангажимента си за трайно уреждане на конфликта" за Нагорни Карабах "при спазване на международното право".

Заедно с Русия и Съединените щати Франция е съпредседател на Минската група, която посредничи между Армения и Азербайджан, припомня Ройтерс.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Баку и Ереван да прекратят военните действия, предаде Франс прес.

"Незабавното връщане към преговорите, без предварителни условия, е единственият възможен път", подчерта той в Туитър.

Папа Франциск също заяви, че се моли за мир в Кавказкия регион след възобновилите се сблъсъци между Армения и Азербайджан за спорната територия Нагорни Карабах, предаде ДПА.

"Моля се за мир в Кавказ и приканвам страните в конфликта да направят жестове на добра воля и братство, които могат да доведат до уреждане на проблемите не чрез употребата на сила и оръжие, а чрез диалог и преговори", каза Франциск в традиционната си молитвата "Ангел Господен". Той призова множеството, събрало се на площад "Св. Петър, да се присъедини към него с мълчаливи молитви.

Конфликтът около Нагорни Карабах се разгаря многократно, откакто арменците поеха контрола над територията и седем околни области от Азербайджан във войната след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Стотици бяха убити в петдневна война през 2016 г. преди Русия да притисне двете страни да възстановят споразумението за прекратяване на огън, което за пръв път беше постигнато през 1994 г. Въпреки посредничеството в продължение на десетилетия от страна на САЩ, Франция и Русия, досега не е подписано мирно споразумение между двете страни.

Ереван предупреди за възможно въвличане на Турция в конфликта

Международната общност трябва да не допуска ескалация на напрежението в района и да направи невъзможно военно въвличане на Турция в конфликта. Това заяви днес в обръщение към нацията арменският премиер Никол Пашинян, предаде ТАСС.

"Призовавам Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и цялата международна общност да фокусират вниманието си върху сериозността на ситуацията. Намираме се на прага на широкомащабна война в Южен Кавказ, което може да има най-непредсказуеми последици. Войната може да излезе извън границите на региона и да има по-широки мащаби. Аз призовавам международната общност за използва всички лостове и да не допусне въвличане на Турция в конфликта", заяви Пашинян.

Турция, която е съюзник на Азербайджан, днес рязко разкритикува Армения след избухналите сутринта сблъсъци между арменски и азербайджански военни. Анкара каза, че Ереван е пречка пред мира и обеща да продължи да подкрепя Баку, отбелязва Ройтерс.

Ердоган изрази солидарността си с Азербайджан

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е уверил в телефонен разговор днес президента на Азербайджан Илхам Алиев в солидарността на Турция, като е обещал, че тя ще продължи и в бъдеще с разбирането за "един народ, две държави", предаде Анадолската агенция.

В изявление в Туитър Ердоган заяви, че Армения с "поредното нападение срещу Азербайджан" отново е показала, че представлява най-голямата заплаха за мира и сигурността в региона.

"Турският народ, както винаги досега, и днес е на страната на своите азербайджански братя с всички свои възможности", добави президентът.

Ердоган обвини международната общност в двойни стандарти, като по думите му тя не е показала необходимата и достатъчна реакция "спрямо провокативната агресия на Армения".

"Приканваме арменския народ сам да поеме отговорността за бъдещето си срещу ръководства, които го тласкат към катастрофа и го използват като марионетка, и призоваваме целия свят да застане на страната на Азербайджан в борбата срещу окупацията и потисничеството", заяви още турският президент.

Ердоган каза, че в днешния си разговор с Алиев отново е станал свидетел на неговото компетентно и решително поведение.

"С разбирането си за "един народ, две държави" Турция ще продължи и задълбочи солидарността си с азербайджанските братя", каза още той, посочвайки, че е предал това послание на своя "брат" Илхам Алиев.

България изразява дълбока загриженост от избухналите военни сблъсъци в Нагорни Карабах, довели до военни и цивилни жертви, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи по повод сблъсъците между Армения и Азербайджан заради Нагорни Карабах. Има жертви сред цивилното население и военните. И двете страни си отправиха взаимни обвинения.

"Призоваваме двете страни за незабавно прекратяване на огъня и възобновяване на диалога под егидата на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и нейните съпредседатели", се посочва още в съобщението.

Гърция с подчертана тревога следи ескалацията на напрежението в района на Нагорни Карабах и призовава към сдържаност страните в конфликта. Това се заявява в изявление, разпространено днес от гръцкото министерство на външните работи, предаде ТАСС.

"С особена загриженост наблюдаваме ескалацията на напрежението в нагорнокарабахския район, довела до жертви сред мирното население. Призоваваме всички страни да проявят сдържаност, незабавно да прекратят бойните действия и да се върнат на масата за преговори в рамките на Минската група", се посочва в изявлението.

Според гръцкото министерство "мирното разрешаване на спора в съответствие с международното право е единственият път към регионална безопасност и стабилност".

"Очакваме, че всички действия и изявления на засегнатите страни, а така също и на трети страни, ще съответстват на тази логика, избягвайки разпалване на напрежението", пише още в огласения текст.

Германският министър на външните работи Хайко Маас призова незабавно да бъдат прекратени въоръжените сблъсъци в пламналия отново конфликт между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах, предаде ДПА.

Маас изрази безпокойство от възобновените масирани сблъсъци между тях и съобщенията за цивилни жертви и от двете страни: "Призовавам и двете страни в конфликта незабавно да прекратят всички въоръжени сблъсъци и особено обстрела на села и градове", каза той, цитиран от германското външно министерство.

Конфликтът в Нагорни Карабах може да бъде решен единствено чрез преговори, подчерта Маас и добави, че Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа с тримата си съпредседатели - Франция, Русия и САЩ, е готова да допринесе за този процес.

Освен Азербайджан и Армения групата на ОССЕ включва Беларус, Германия, Италия, Швеция, Финландия и Турция.