Предстоят нови мерки за укрепване на сигурността по границите на Русия. Това реши на оперативно съвещание руският Съвет за сигурност, който анализира обстановката и постави задачи с цел да се неутрализират заплахите в граничната сфера, посочва в интервю за московския официоз "Росийская газета" зам.-секретарят на Съвета Александър Гребьонкин.

Нараства военнополитическият, икономическият и информационният натиск върху Русия от страна на САЩ и съюзниците им. Съществено се засилва напоследък дейността, включително военната дейност на страните от НАТО в Черноморско-Азовския басейн, по западните руски граници и в Арктика.

Съответно не намаляват заплахите в граничното пространство поради риска от въоръжени конфликти и инциденти. Има опасност в Русия - по-специално от Афганистан - да проникнат терористи от международни екстремистки организации с цел диверсии и терор, обяснява високопоставеният служител. Според него все по-голям е и рискът Киев да организира антируски "провокации", свързани с Крим - украинския полуостров, анексиран през 2014 г. от Москва.

Затова се предвижда Москва да ускори строежа и модернизацията на гранични КПП, с бързо темпо да оборудва с комплексна контролна система магистралните и жп комуникациите в граничните зони, а Държавната дума разглежда вече законопроект за допълнително стимулиране на доброволците, участващи в защитата и поддържането на границите. С оглед растящия риск от трансграничен пренос на зарази се планира ремонт и дооборудване на инфраструктурата за санитарен контрол, информира Гребьонкин.

Все повече стават по думите му "огнищата на военнополитическа нестабилност" край границите на Русия. За три години руски сили задържаха в международните транспортни коридори над 16 000 издирвани лица, включително 112 заподозрени в тероризъм, забранено бе влизането в Русия на повече от 28 000 чужди граждани, предполагаемо замесени в дейността на международни терористични организации. В крайгранични територии бяха конфискувани над 600 незаконно притежавани огнестрелни оръжия, близо половин тон експлозиви и повече от 120 000 различни боеприпаси, разказва той.

Зам.-секретарят на руския Съвет за сигурност обръща внимание на опитите за бракониерство в Далечния изток и Арктика, също и в Баренцово, Каспийско, Черно и Азовско море. Само тази година там са иззети над 800 тона незаконно добити водни биоресурси и продукция, получена от тях. Задържани са 12 руски и чуждестранни кораба, както и над 390 маломерни плавателни средства.

Освен това през 2020-2021 г. руските сили за сигурност са обезвредили 182 организатори на канали за незаконна миграция. Москва снабдява своите граничари с все по-модерна военна и специална техника. За охрана на границите все по-интензивно се използват дронове; федерацията строи нови гранични кораби и катери, добавя Александър Гребьонкин.