Ким Чен-ун упрекна реакцията на здравните власти в страната си за овладяване на първото доказано огнище на ковид в Северна Корея, предаде Ройтерс.

Севернокорейският лидер обвини на заседание на Политбюро на управляващата Корейска трудова партия правителствени служители в инертност и в липса на зрялост.

Северна Корея съобщи за още 232 880 души с грипоподобни симптоми и още шест смъртни случая, след като страната обяви първия си случай на ковид едва миналата седмица. Не се съобщава колко души са с положителни тестове за коронавирус.

Пхенян е съобщил досега за общо 1,72 милиона пациенти с грипоподобни симптоми, включително 62 смъртни случая.

През последните седмици пък китайският мегаполис Шанхай беше обхванат от тежка нова вълна на пандемията от коронавируса. Но битката със заразата в града има не само голямо здравно, но и политическо измерение, засягащо пряко президента Си Цзинпин, а в основата на големия политически залог е личността на местния ръководител на Китайската комунистическа партия (ККП), съобщи БТА.

Снимка: БТА/АР

Китайската финансова столица в последно време се оказа в плен на тежък епидемичен взрив на коронавирусната зараза. Разпространението на вируса в 25-милионния мегаполис постави на изпитание абсолютно всички успехи на Китай в борбата с коронавируса дотук, а това постепенно започна да се превръща и в политически проблем, чието значение далеч надхвърля града и достига до най-високите върхове на китайската политика.

Решаването на задачата за справяне със заразата в Шанхай се падна на местния ръководител на ККП Ли Цян. Той е председател на градския комитет на партията и член на Политбюро.

Под негово ръководство властите взеха решение да се придържат към традиционната политика на Китай за борба с разпространението на вируса, станала известна като "политика на нулев ковид". Тя предвижда налагането на строги локдауни, които, както в случая с Шанхай, могат да продължат със седмици. Идеята е даденото огнище на зараза да бъде изцяло ликвидирано дори и с цената на прекалено крути мерки и лишения.

Властите в Шанхай все пак отначало решиха да възприемат динамичен подход за борба с вируса, при който се затваряха напълно само тези квартали на града, в които имаше установени случаи на заразяване. Но в крайна сметка това не доведе до изолиране на заразата, а вместо това тя започна да се повява и извън карантинираните райони на града, което наложи накрая целият мегаполис да бъде поставен под строг локдаун, отбелязва Ройтерс.

Фактът, че не беше постигнат желаният резултат за бързо справяне с инфекцията, предизвика недоволството на гражданите и причини икономически щети, които тепърва ще се проявяват.

Ли е 62-годишен партиен функционер, чието издигане до върховете на ККП върви успоредно с това на неговия покровител Си. Той е родом от провинция Чжъцзян, важен икономически център на източното крайбрежие на Китай. Между 2004 и 2007 г. е главен секретар на Си - роля, отредена само за най-доверените хора - докато сегашният китайски президент е начело на партията в тази провинция. Впоследствие Ли се издига до губернатор на Чжъцзян, като това се случва през 2013 г. - същата година, в която Си стана президент на Китай.

През 2016 г. Си проведе антикорупционна чистка в съседната провинция Цзянсу, жертва на която паднаха няколко високопоставени комунистически функционери, отбелязва Ройтерс. Затова президентът се нуждаеше от някой верен човек, който да бъде изпратен там, за да стабилизира положението в провинцията, и затова се спря в избора си отново на Ли.

На следващата година президентът повиши своя приближен до високия пост на шеф на партията в Шанхай.

Откакто започна битката със сегашната епидемия от коронавируса в Шанхай, която беше предизвикана от разпространението на варианта Омикрон, държавните медии често показват кадри с посещения на Ли в болници и жилищни квартали. При всяка своя поява той отправя едно и също послание: "Категорично трябва да спазваме духа на указанията на генералния секретар на партията Си Цзинпин и неотклонно да следваме динамичен подход на нулев ковид".

Според анализатори и чуждестранни медии неуспехът на тази стратегия за борба с коронавируса в Шанхай неизбежно поставя въпроса за политическата отговорност.

Когато през 2020 г. избухна пандемията от ковид, в Ухан и провинция Хубей, в която се намира градът, в който бяха установени първите случаи на заразяване с вируса в света, беше отстранено цялото местно партийно ръководство. В град Сян в Северозападен Китай, който по-рано тази година също се превърна в огнище на зараза и се наложи да бъде затворен, бяха освободени най-малко 31 официални лица.

В Шанхай, откакто избухна сегашната вълна на заразата, с постовете си се разделиха поне 25 представители на властите. Но прави впечатление, че сред тях нямаше такъв с по-висок ранг от окръжен ръководител, а най-висшият чиновник изобщо, който беше наказан с отстраняване, беше местният отговорник за здравеопазването, отбелязва Ройтерс.

"Хората, които ще бъдат обвинени за провала в Шанхай, ще бъдат хора, без които спокойно може да се мине в политически план", каза пред Ройтерс Чарлз Партън, бивш британски дипломат, а сега анализатор в Обединения кралски институт за отбранителни изследвания.

"Ако все пак в крайна сметка битката с ковид в Шанхай завърши с успех, защо му е на Си да наказва Ли, човека, който неотклонно е следвал политиката му?", попита риторично Чън Даоин, бивш доцент от Шанхайския университет по политология и право, а сега коментатор, живеещ в Чили.

Въпреки че коронавирусните епидемии провалиха кариерите на много висши функционери на ККП, според мнозина анализатори тази на Ли се смята за защитена въпреки кризата с ковид в града.

Други функционери "отдавна вече да са си заминали", смята Алфред У, преподавател в Школата за публична политика "Ли Куан Ю" в Сингапур, който обясни оставането на Ли на поста му с близостта му със Си.

Пътят на Ли към Постоянния комитет (ПК) на Политбюро на ЦК на ККП изглежда сигурен. Неговата кариера се отличава от тази на функционерите, които се разделиха с постовете си, по това че досега тя е в непрекъснат възход.

Освен това Си се нуждае от верни хора, които да попълнят състава на седемчленния ПК. Постоянният комитет е изключително важен, защото на практика това е най-висшият ръководен орган на китайската компартия.

В същото време 2022 г. е много важна за Си, тъй като наесен предстои поредният конгрес на ККП (те се провеждат на всеки пет години), на който той ще се кандидатира за преизбиране като президент. Той се очерта като най-могъщият китайски лидер след Мао Цзедун, след като безпрецедентно отмени съществувалото до него ограничение за броя мандатите на китайския президент.

Освен за преизбирането конгресът е важен и с това, че ще определи състава на китайското ръководство, с който Си ще управлява през очертаващия се негов нов мандат, а това е от значение за консолидирането на властта му. Но какво ще реши конгресът, е трудно да се предвиди поради потайната природа на китайската политика.

В исторически план от края 80-те години насам почти всеки партиен шеф в Шанхай, най-големия град в Китай, в крайна сметка се е издигал до член на ПК - в това число и Си.

В този смисъл "Вашингтон пост" отбелязва в редакционна статия, че предизвикателството, пред което епидемията в Шанхай изправя Си, се изразява в това дали той ще успее да издигне своя приятел Ли до Постоянния комитет, за да може да консолидира властта си. Тъкмо затова, ако здравната криза в Шанхай не бъде овладяна скоро, тя може да създаде рискове за китайския президент. "Вирусът е коварен противник дори и за действащата с твърда ръка ККП", се казва в статията.

Блумбърг допълва по въпроса, че епидемията крие и друг риск за Си, и това е кой да понесе отговорността, тъй като ако подходът на за борба с коронавируса в Шанхай бъде подложен на критики в партията, може да се получи така, че нищо да не може да спаси Ли.

Засега никой висш функционер на ККП не е отправял публични критики по този въпрос.

Действащият състав на ПК изрази мощна подкрепа за следваната линия в борбата със заразата, изразявайки увереност, че партията със сигурност "ще спечели битката в Шанхай" благодарение на политиката на Си.

Въз основа на всички тези разсъждения анализаторите заключават, че най-вероятно Китай ще продължи да се придържа към досегашния подход за борба с вируса, поне до конгреса на партията, а Си ще си осигури трети мандат като президент. Но в продължаването да се следва докрай политиката на нулев ковид има и идеологически момент и той се състои в това Си да може да я представя като политическо постижение, осигурило надмощие на социалистическия модел в Китай над Запада, отбелязва Ройтерс.