Севернокорейският лидер Ким Чен Ун изглежда е отпътувал за Русия за среща с президента Владимир Путин, съобщи днес южнокорейската телевизия Уай Ти Ен (YTN), като се позовава на неназован висш правителствен източник. Кремъл потвърди, че севернокорейският лидер  ще бъде на официално посещение в Русия "през идните дни", без да уточнява точната дата на предстоящата му среща с Владимир Путин.

Според информацията Ким пътува към североизточната граница на Северна Корея със специален влак, като е възможно срещата да се състои още утре. По-рано телевизията съобщи, че Путин и Ким вероятно ще се срещнат в сряда.

Срещата във Владивосток или в Москва

Русия и Северна Корея имат кратка обща граница в руския Далечен изток, недалеч от Владивосток. Путин пристигна днес в региона, за да участва в годишен икономически форум, но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че няма планове за среща с Ким в рамките на форума.

Изявлението на Кремъл съобщава, че посещението на Ким се провежда "по покана на руския президент". Севернокорейски държавни медии съобщиха, че Ким ще разговаря с Путин по време на посещението си в Москва. "Уважаваният другар Ким Чен-ун ще се срещне и ще разговаря с другаря Путин по време на посещението си", се казва в изявление, публикувано в севернокорейски медии, след като южнокорейските им колеги съобщиха за отпътуването на влака на Ким.

Това ще е първото посещение на Ким в чужбина от повече от четири години и първото от началото на пандемията от Covid-19. Последното му пътуване зад граница, през 2019 г., беше до Владивосток за първата му среща с Путин след провала на преговорите за ядрено разоръжаване на Северна Корея с бившия американски президент Доналд Тръмп, припомня Ройтерс.

Смята се, че Путин и Ким Чен Ун ще обсъдят севернокорейските продажби на оръжие за попълване на руските резерви, изтощени от войната в Украйна. Новината идва в момент, когато интересите на двамата лидери се изравняват пред лицето на задълбочаващи се конфронтации със САЩ.

За първи път посещението на Ким в Русия бе оповестено от американския в. "Ню Йорк таймс", чиито източници са неназовани представители на САЩ, а южнокорейското разузнаване каза, че това е възможно.

Путин днес пристигна в руския пристанищен град на Тихия океан Владивосток (на 6500 км източно от Москва) на течащия Източен икономически форум, който завършва в сряда. Във вторник, основният ден на форума, той ще участва в пленарната сесия. Преди това Путин ще разговаря с вицепрезидента на Лаос Пани Ятоту и вицепремиера на Държавния съвет на Китайската народна република Джан Гуоцин.

По улиците на Владивосток е забелязано по-силно полицейско присъствие от обичайното, предаде Ройтерс. В същото време агенцията отбеляза, че сега, за разлика от предишното посещение на севернокорейския лидер, не се виждат национални знамена на Северна Корея.

VIII Източен икономически форум се провежда във Владивосток на 10-13 септември 2023 г. Неговото мото е "По пътя към сътрудничество, мир и просперитет".

Какво оръжие ще договорят?

Лидерът на КНДР Ким Чен-ун е готов да сключи споразумение с руския президент Владимир Путин за доставка на оръжия за Руската федерация, писа Financial Times, позовавайки се на експертни оценки. Подробностите около вероятната сделка все още не са ясни.

Пхенян може да предложи боеприпаси, реактивни системи за залпов изстрел и балистични ракети с малък обсег - всичко това ще помогне на Москва да отблъсне контранастъплението на Киев, пише издяанието, на което се позовава украинската агенция УНИАН.

Според FT в отговор Москва може да предложи зърно, нефт и военни технологии, както и плащане в чуждестранна валута. По този начин Русия също може да бъде убедена да предостави на Северна Корея "силно чувствителни военни технологии". Следователно заплахата от страна на КНДР за Корея и Япония ще се увеличи значително.

"Оста Русия-Северна Корея усложнява ситуацията със сигурността както в Украйна, така и на Корейския полуостров. Сътрудничеството между Русия и Северна Корея може да се разшири отвъд споразуменията за конвенционални оръжия и хранителна/енергийна помощ, може би (ще стигне) до модерни технологии за сателити, ядрени подводници и балистични ракети", смятат експертите Виктор Ча и Елън Ким от базирания във Вашингтон мозъчен тръст CSIS. Анализатори казват, че "Северна Корея, Китай и Русия са се превърнали в новата ос на злото, като държави, управлявани от диктатори и заплашващи демократичния международен ред".