Канадското правителство съобщи, че около един милион предпазни маски KN95, внесени от Китай, не отговорят на стандартите и затова не могат да бъдат разпределени за здравните работници, мобилизирани срещу разпространението на коронавируса, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Канадската агенция за обществено здравеопазване е установила около милион маски KN95, които не отговарят на спецификацията на правителството, каза говорител на министерството на здравеопазването, потвърждавайки медийни съобщения.

Тези маски не са били разпределени в провинциите и териториите, участващи в борбата срещу коронавируса, уточни той.

Маските KN95 са китайски модел, подобен на N95, който пък е сходен с предпазните средства FFP2, използвани в Европа.

България купи маски от същия модел. На 17 април у нас пристигна първата пратка закупени от Китай маски KN95 - 568 000 броя. Предстои доставка на още 1 000 000 медицински маски тип KN95, както и на 608 770 еднократни маски KN95.

Голяма част от световните доставки идва от Китай и транспортът на материали от тази страна е много усложнен, каза Анита Ананд, министър на правителствените служби и обществените поръчки. Отношенията между Канада и Китай са в безпрецедентна криза след ареста през декември 2018 г. във Ванкувър на финансовия директор на китайския телекомуникационен гигант "Хуауей" по искане на САЩ.

В момента милиони предпазни маски N95 и респиратори са в агенцията за обществено здравеопазване, за да бъдат проверени.

Освен това канадското производство се увеличава и тази седмица са били сключени договори с три канадски фирми, добави министърът.

Автомобилостроителят "Дженерал мотърс" (GM), на който президентът на САЩ разпореди да произвежда респиратори, обяви, че частично преоборудва завода си в Ошауа, Онтарио за производство на предпазни маски.

GM планира да произвежда до 1 милион маски месечно, за да помогне на Канада.

От началото на месеца Канада е получила над 10 милиона маски и обяви поръчка за повече от 60 милиона маски N95.

Забрана за износ на маски

Осемдесет страни и митнически територии в света са забранили или ограничили износа на маски, ръкавици, предпазни облекла и други медицински изделия, за да попълнят недостига от началото на пандемията от коронавируса, се казва в доклад на Световната търговска организация, за който агенциите съобщиха на 24 април.

Забрани са били наложени от 72 страни членки на СТО и от 8 страни, които не членуват в организацията, но само 13 страни членки са я информирали за това. Липсата на прозрачност за ограниченията и неспособността за международно сътрудничество може да подкопаят усилията за забавяне на разпространението на коронавируса.

"Въвеждането на ограничаващи износа мерки е разбираемо, но липсата на международно сътрудничество в тези области заплашва да лиши разчитащите на доставки страни от медицински продукти, от които те отчаяно се нуждаят и да засегне веригата на доставки", се казва в доклада.

Забраните и ограниченията върху износа обикновено не се допускат в СТО, въпреки че има изключения, позволяващи временни мерки, за да се избегне или намали недостига на хранителни и други важни продукти в страната износител.