Консерваторът Фридрих Мерц положи клетва пред президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер и стана 10-ият канцлер на страната. Държавният глава му връчи официално мандат за съставяне на правителство в двореца "Белвю" в Берлин. Мерц наследява на канцлерския пост социалдемократа Олаф Шолц.

Агенция Франс прес проследи международната реакция на избора на Мерц, който изненадващо протече в две гласувания от Бундестага.

 

Френският президент Еманюел Макрон поздрави Фридрих Мерц за избирането му за канцлер на Германия, като написа в социалната платформа "Екс", че го очаква утре в Париж, за да "направят френско-германския двигател и рефлекс по-силни от всякога".

"От нас зависи да ускорим (изпълнението на) нашата европейска програма за суверенитет, сигурност и конкурентоспособност. За французите, германците и всички европейци", обяви Макрон.

Първото посещение на новите германски канцлери в чужбина по традиция е във Франция. Двете съседни държави са най-големите икономики в ЕС и политически двигатели на европейския проект.

Председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща, също поздравиха лидера на ХДС за избирането му за канцлер в социалните мрежи.

В публикация в "Екс" Фон дер Лайен нарече днес Мерц "познавач на Европа". "Заедно ще работим за една силна и по-конкурентоспособна Европа", добави тя.

Коща каза от своя страна, че очаква "с нетърпение нашето сътрудничество по амбициозна обща европейска програма".

Германия е най-голямата икономика в Европейския съюз.

Премиерът на Италия Джорджа Мелони поздрави Фридрих Мерц и заяви, че италианско-германското сътрудничество е от основно значение за настоящите предизвикателства, предаде АНСА.

"Поздравявам Фридрих Мерц за избирането му за федерален канцлер на Германия", заяви Мелони и добави, че "сътрудничеството между Италия и Германия е от съществено значение за справяне с предизвикателствата, които характеризират настоящия международен контекст".

"Сигурна съм, че заедно ще успеем да постигнем важни резултати не само на двустранно ниво, но и на ниво ЕС, Г-7 и НАТО, както и по основните теми от международния дневен ред", каза още тя.

Украинският президент Володимир Зеленски изрази надежда за по-видима лидерска роля на Германия в Европа и отношенията със Съединените щати, "в момент, когато бъдещето на Европа е заложено на карта".

Мерц е твърд поддръжник на Украйна и подкрепя евентуалната доставка от Берлин за Киев на крилати ракети с голям обсег "Таурус".

Германия е вторият по големина доставчик на оръжия за Украйна след САЩ. Киев обаче разкритикува многократно предишния германски канцлер - социалдемократа Олаф Шолц, заради отказа му да изпрати ракети "Таурус", отбелязва ДПА. 

Българският премиер Росен Желязков също изпрати поздравителен адрес до Фридрих Мерц, в който изтъква стратегическото значение на сътрудничеството между България и Германия - както на двустранно ниво, така и в рамките на ЕС, НАТО и международните организации, съобщиха от правителствения пресцентър.

Желязков откроява дълбоките исторически връзки, общите ценности, взаимното уважение, както и споделената визия за единна, стабилна и просперираща Европа. Убеден съм, че чрез засилено сътрудничество и координация на усилията на всички нива ще продължим активно да работим за укрепване на устойчивостта, единството и благоденствието на европейския континент, заявява българският министър-председател в поздравителния адрес.

Премиерът изтъква още необходимостта от по-тясна и последователна ангажираност с цел намиране на устойчиви решения на глобалните предизвикателства. Според Желязков единството, солидарността и съвместните действия в рамките на Европейския съюз са най-адекватният отговор на належащите въпроси на нашето време. Чрез координирани усилия можем съществено да допринесем за утвърждаване на мира, сигурността и споделените демократични ценности, категоричен е премиерът Росен Желязков.