На 6 май България отбелязва Деня на храбростта и празника на Българската армия. Честванията започнаха по традиция в 9:00 ч. сутринта с водосвет на бойните знамена и светини при Паметника на незнайния войн в София. В тържествен строй в центъра на столицата преминаха около 700 войници. Липсваше бойна техника, нямаше и изтребители - или "парад без парадиране", както го определиха коментатори по националната телевизия.

Военният парад започна в 10:00 ч. на пл. "Княз Александър I". Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев прие строя на представителните части и произнесе празнично слово.

Вижте снимки от честванията >> >> >>

Тази година парадът не включваше сухопътна военна техника или изтребители.

Единственото авиационно участие бе от три хеликоптера, които излетяха около 10:00 ч. от летище "Враждебна". Сред бе вертолет Ми-17, който носи българското знаме, придружен от два хеликоптера "Кугър".

Ми-17 развя българския флаг над София

Снимка: Булфото

Въпреки отсъствието на техника, парадът впечатли с участието на около 700 военнослужещи, разделени в осем представителни блока. Те бяха от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Втора механизирана бригада, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет "Васил Левски" и Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".

Парадът на Българската армия в София за 6 май, 2025 година

Снимка: Булфото

В шествието участваха и Гвардейският представителен духов оркестър с духовия оркестър на Сухопътните войски, както и знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената-светини. Командващ на парада тази година бе бригаден генерал Божидар Бойков.

Честването на 6 май се отбелязва и от Националният военноисторически музей, който днес е с вход свободен от 10.00 до 17.00 ч. за постоянната си хронологична и външна експозиция.

Парадът на Българската армия в София за 6 май, 2025 година

Снимка: Булфото

С Ден на отворени врати празникът на армията се отбелязва и във филиалите на НВИМ - Военноморския музей и Парк-музей "Владислав Варненчик" във Варна и Музея на авиацията в Крумово.

Денят на храбростта започва да се чества от Българската армия на Гергьовден още с нейното създаване. Мащабните военни паради на тази дата започват да се правят след 30-те години на миналия век. Традицията е преустановена след 1947 година, когато за празник на Българската армия е определена датата 9 септември, а след 1953 г. - 23 септември, денят на обявяване на Септемврийското въстание от 1923 г.

Парадът на Българската армия в София за 6 май, 2025 година

Снимка: Булфото

През 1981 година е организиран най-големият военен парад у нас - посветен на 1300 години от създаването на българската държава.

През 1993 г. датата 6 май е възстановена като Ден на храбростта и празник на Българската армия. Традиционно българският флаг се носи от вертолет Ми-17. Причината е, че това е хеликоптерът, участващ най-често в спасителни операции и използващ се за помощ при наводнения, а също и за гасене на пожари. Той преминава над площада на височина 100 метра със скорост 80 км/ч.