Испания, Ирландия и Норвегия официално признаха Палестина за независима държава, съобщиха правителствата на трите страни. Това се случва въпреки гневната реакция на Израел, който се оказа все по-изолиран след повече от седем месеца конфликт в Газа, отбелязва Ройтерс. Мадрид, Дъблин и Осло обаче поясняват, че се стремят да ускорят усилията за осигуряване на прекратяване на огъня във войната на Израел с Хамас в Газа. На този фон датският парламент днес отхвърли законопроект за признаване на палестинска държава.

Испанското правителство официално призна Палестина за независима държава, след като за това беше взето решение миналата седмица съвместно с Норвегия и Ирландия, предадоха ДПА и Франс прес.

Преди Министерският съвет на Испания да даде официалното си одобрение, премиерът Педро Санчес го определи като "историческо решение, което има една цел: да помогне на израелците и палестинците да постигнат мир". 

Не е работа на Испания "да определя границите на други държави", каза Санчес в контекста на дебата около границите на Палестина. Държавата Палестина "преди всичко трябва да бъде възможна. "Западният бряг и ивицата Газа трябва да са свързани с коридор, с Източен Йерусалим като столица и обединени от легитимното правителство на Палестинската автономия", каза още министър-председателят. 

Израел е "приятелска нация, която уважаваме, която ценим и с която искаме да имаме възможно най-добрите отношения", подчерта испанският премиер, като допълни, че решението на правителството не е насочено срещу Тел Авив.

Испанският премиер Педро Санчес

Снимка: БТА/АП, Darko Bandic

Той заяви, че правителството му се противопоставя на групировката "Хамас" и категорично осъжда нападенията, които бойците ѝ извършиха срещу Израел на 7 октомври. Въпреки това според Санчес признаването е "единственият път към решение за две държави". 

Израелският външен министър Израел Кац нападна Испания в социалната мрежа X, като написа, че правителството на Санчес е "съучастник в подбуждането на геноцид срещу евреи и военни престъпления".

В изявлението на ирландското правителство, цитирано от Ройтерс, пък се посочва: "Правителството признава Палестина като суверенна и независима държава и се съгласи да установи пълни дипломатически отношения между Дъблин и Рамала. Ще бъде назначен посланик на Ирландия в Държавата Палестина и ще бъде открито посолство с пълни права на Ирландия в Рамала". 

Решението е одобрено при среща на кабинета тази сутрин. Ирландският министър-председател Саймън Харис заяви, че ходът е свързан с поддържане на надеждата за мир.

Ирландският министър-председател Саймън Харис

Снимка: БТА/ПА чрез АП, Damien Storan

"Това решение на Ирландия е за поддържане на надеждата жива. Тази стъпка, изразява убеждението, че решението за две държави е единственият начин Израел и Палестина да живеят рамо до рамо в мир и сигурност", се казва в изявлението му.

"Отново призовавам министър-председателя на Израел Нетаняху да се вслуша в света и да спре хуманитарната катастрофа, на която сме свидетели в Газа", каза той.

Норвежкият първи дипломат Еспен Барт Ейде

Снимка: БТА/АП, Ebrahim Noroozi

Норвежкият министър на външните работи Еспен Барт Ейде нарече признаването от норвежка страна на палестинската държавност "знаков момент" и отправи критики срещу Израел, предаде ДПА.

"Вече повече от 30 години Норвегия е един от най-силните застъпници за палестинската държавност. Днес, когато Норвегия официално признава палестинската държава, е знаков момент в отношенията между Норвегия и Палестина", заяви Ейде в изявление, публикувано днес от норвежкото министерство на външните работи.

Правителството на Норвегия, което обяви намеренията си за признаване на палестинска държава заедно с Испания и Ирландия миналата седмица, се надява че това ще даде нов тласък на дискусията за двудържавно решение на конфликта, посочва ДПА.

Ейде каза още, че признаването представлява ясен израз на подкрепа за умерените сили сред израелците и палестинците. Той заяви, че е уверен, че палестинското правителство ще положи основите на управление както на Западния бряг, така и в ивицата Газа, след като бъде договорено прекратяване на огъня във войната, която продължава от 7 октомври.

"Жалко е, че израелското правителство не показва признаци, че участва конструктивно. Международната общност трябва да засили политическата и икономическата си подкрепа за Палестина и да продължи да работи за двудържавно решение", добави той.

Датският външен министър Ларс Льоке Расмусен

Снимка: Getty Images

Трите страни казват още, че се надяват решението им да стимулира други страни от Европейския съюз да последват примера им.

На този фон датският парламент днес отхвърли законопроект за признаване на палестинска държава, предаде Ройтерс. Законопроектът бе внесен за разглеждане през февруари от четири леви партии.

"Не можем да признаем независима палестинска държава и единствената причина е, че предпоставките за това всъщност не са налице", заяви датският външен министър Ларс Льоке Расмусен, по време на първото обсъждане на предложението в парламента през април. "Не можем да подкрепим тази резолюция, но си пожелаваме един ден да можем", добави тогава Расмусен, който не присъства на днешното гласуване.

Лидерът на СИРИЗА Стефанос Каселакис

Снимка: БТА/АП, Yorgos Karahalis

В съседна Гърция пък най-голямата опозиционна партия - лявата СИРИЗА, се обяви за признаване на палестинска държава от страна на Гърция по примера на Испания, Норвегия и Ирландия, обяви вестник "Авги", цитиран от БТА. Партийният лидер Стефанос Каселакис отправи призива си във видео, публикувано вчера в социалните мрежи след посещението му в неделя и в понеделник в Йерусалим, Витлеем и Рамала.

"Осъждаме тероризма, осъждаме клането на цивилни, настояваме за незабавно спиране на огъня и за независима палестинска държава редом с Държавата Израел в трайно мирно съжителство. Дойде часът Гърция да последва примера на Испания, на Норвегия и на Ирландия и да признае палестинската държава", отбелязва лидерът на СИРИЗА.

По време на посещението си Каселакис се е срещнал с представители на палестинската автономия на Западния бряг и е посетил бежански лагер край Витлеем, създаден през 1948 г., в който днес живеят над шест хиляди души, съобщава "Прото тема". 

Подкрепата за палестинците по време на войната на Израел с "Хамас" и за признаването на палестинска държава заема важно място в предизборната кампания и на други леви опозиционни партии в Гърция - "Нова левица", която се отдели от СИРИЗА, и МеРА25 на бившия финансов министър Янис Варуфакис.

В полза на признаването на палестинска държава през последните дни се обявиха още Гръцката комунистическа партия и лявата евроскептична партия "Курс на свободата", съобщава "Нафтемборики". Подобна е позицията и на лявоцентристкото движение ПАСОК, чийто парламентарен говорител Димитрис Мандзос заяви, че "Гордиевият възел" може да бъде развързан само по един начин: чрез създаването на палестинска държава, както ООН е решила от десетилетия".

От своя страна още преди отпътуването на Каселакис за Западния бряг гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и лидер на дясноцентристката "Нова демокрация" обвини опозиционния лидер в опасна наивност по външнополитически въпроси.

Цитиран от информационния сайт "News 24/7", Мицотакис каза в парламента, че разбира "лайфстайла и желанието (на Каселакис) да се снима с когото и да било" и че това е негово право да го прави в страната, но в чужбина е необходима предпазливост.

"Да подкрепим независимостта на Палестина и да кажем какво? Да кажем, че "Хамас" не е истинска терористична организация ли?", попита гръцкият премиер и повтори, че позицията на правителството му е за решение на близкоизточния въпрос чрез две държави, но че смята, че всякакво решение за статута на Палестина може да бъде взето в рамките на конкретна и ясна пътна карта.

От своя страна израелският посланик в Атина Ноам Кац, цитиран от "Ефимерида тон синдактон", изрази недоволството на страната си от посещението на Каселакис. Кац заяви, че опозиционният лидер не е поискал среща с израелски представители, не е осъдил зверствата на "Хамас" и не е настоял за освобождаването на израелските заложници в Газа.

Премиерът на Словения Роберт Голоб

Снимка: Getty Images

Премиерът на Словения Роберт Голоб заяви вчера, че правителството ще вземе решение относно признаването на Палестина в четвъртък, като ще изпрати решението си в парламента за окончателно одобрение.

Досега девет от общо 27 държави членки на Европейския съюз са признали Държавата Палестина. Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава. Това са Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша, припомня БТА. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС.

Въпреки че 140 държави признават Палестина за независима държава, което е повече от две трети от ООН, нито една от големите западни сили не е направила това, посочва АП. На 19 април САЩ наложиха вето за пълноправното членство на Палестина в ООН по време на Съвета за сигурност. Според тях независима палестинска държава трябва да бъде създадена чрез преки преговори

Все пак присъединяването на трите европейски държави към групата представлява победа за палестинските усилия в света на общественото мнение и вероятно ще окаже натиск върху Франция и Германия да преосмислят позицията си.

Отношенията между ЕС и Израел се влошиха след признаването на Палестина от някои страни членки, а вчера Мадрид настоя, че Брюксел трябва да предприеме мерки срещу Тел Авив заради продължаващите смъртоносни нападения в град Рафах.