Убеден проевропеец, Еманюел Макрон се надява предложенията му за по-напориста, суверенна, Европа да му помогнат, като му осигурят втори петгодишен мандат като френски президент. Въпреки че Европа не е на високо ниво в умовете на френските избиратели, проучванията на общественото мнение показват, че въпросите за суверенитета, сигурността и идентичността са, а опонентите на Макрон обичат да го изобразяват като твърде надменен, за да разбере притесненията на обикновените хора, коментира Ройтерс.

"Европа на Еманюел Макрон няма сърце, глава, душа", каза наскоро крайнодесният кандидат за президент Ерик Земур.

Действащият президент от центристката партия "Република, напред!" (La République En Marche!) все още не е декларирал официално дали ще се кандидатира за втори мандат. Очаква се обаче партията му да поиска преизбирането на Макрон.

Изборите (през април) ще са във време, в което Франция и нейният държавен глава е шестмесечен ротационен председател на ЕС, така че залогът и за двата вида президентство - на републиката и на Общността, е голям.

Имам желание (да се кандидатирам за президент). Веднага щом има необходимите санитарни условия, които да го позволят и веднага щом съм изяснил този въпрос за самия себе си и по отношение на политическото уравнение, аз ще обява как стоят нещата също толкова свободно, защото аз не искам нищо да си забранявам, заяви неотдавна Макрон.

И докато Макрон си изяснява въпроса дали да се втурне отново към президентството на Републиката, президентството му на ЕС започна. И той представи пред Европейския парламент някои от приоритетите. Само ги маркира, все пак може друг, с по-крайни виждания да трябва да довършва председателството на Съвета на ЕС.

И така, как Макрон и неговата администрация виждат Европа, какво искат да променят в нея, да започнат необратимо през тези шест месеца.

Силната Макронова Европа

Пред евродепутатите френският президент изрази увереността си, че ЕС има способността и ресурсите да бъде мощен участник в международната общност. Начело на Съвета на ЕС Франция възнамерява държавите членки да "създадат заедно европейска сила на бъдещето... независима Европа, която си е дала средствата да решава собственото си бъдеще и да не разчита на решенията на други големи сили", цитира го агенция Синхуа.

Франция ще работи за изграждането на една по-силна Европа, по-способна да действа в областта на сигурността и отбраната. Европейски "Стратегически компас" ще анализира заплахите за Европа и ще предложи направления за развитие като отбранителната индустрия. Напът е създаването на европейска архитектура в областта на отбраната, която да бъде валидна за всички, независимо дали членуват в НАТО. Франция предлага този "Стратегически компас" да бъде приет през март.

В речта си Макрон подчерта, че страните от ЕС трябва да определят помежду си "нов ред за стабилност и сигурност", който след това ще обсъдят с Москва. "Сигурността на нашия континент е неделима", категоричен е френският президент, имайки предвид Русия.

Макрон потвърди, че е привърженик на това ЕС да има своя собствена "стратегическа автономия" в областта на отбраната. Според него ЕС трябва да изгради позицията си така, че да "може да бъде уважаван", включително като се увери, че не е твърде зависим от Русия за своите енергийни доставки, цитира думите му Ройтерс.

Защита на една по-човешка Европа

Френското председателство на Съвета на ЕС ще насърчава и защитава ценностите, "които са отслабени", каза президентът, подчертавайки трите стълба: демокрация, солидарност и зачитането на върховенството на закона.

Макрон иска да види върховенството на закона, подсилено "в диалог", за да се "убедят отново хората, които са се отдалечили от него". Той каза на евродепутатите, че френското председателство ще постигне солидарност, като през следващите седмици ще представи нови предложения по теми като заетостта, разликата в заплащането между половете или борбата срещу дискриминацията.

И ако описаното до тук изглежда някак познато, то Макрон е категоричен за нещо ново. ЕС трябва да добави към своята Харта за основните права защитата на околната среда и правото на жените на аборт. За да се увери, че напредъкът е от полза за всички граждани на ЕС, Общността от 27 държави трябва да се изправи пред предизвикателствата, породени от изменението на климата и цифровия преход, смята френският президент.

2022-а ще бъде и европейска година на младежта и Франция възнамерява да се съсредоточи върху тази важна тема по време на председателството си. Ротационният председател на ЕС ще предложи шестмесечна европейска гражданска служба за младите хора до 25 години. Ще даден нов тласък на младежката мобилност с отбелязването на 35-та годишнина от програмата "Еразъм".

В приоритет ще бъде превърната борбата срещу всички форми на омраза и дискриминация.

Ще се работи по въпросите на здравеопазването - със създаване на съвместна изследователска агенция и сериозни изследователски програми, например за справяне с болестта на Алцхаймер.

Макроновият нов европейски модел на растеж

Франция настоява ЕС да изгради свой собствен икономически и социален модел и в основата на това са климатичният и цифровият преход и укрепването на социалната закрила.

Франция ще настоява за Механизма за коригиране на въглеродните емисии на границите на ЕС (Carbon Border Adjustment Mechanism - CBAM) и за огледални мерки в търговски споразумения. Както се твърди, ЕС е в челните редици на международните усилия за борба с изменението на климата. Европейският зелен договор очертава ясен път към реализиране на амбициозната цел на ЕС за 55% намаляване на въглеродните емисии в сравнение с нивата от 1990 г. до 2030 г. и за превръщане на Европа в климатично неутрален континент до 2050 г. Явно намерението на Макрон е да засили ЕС към постигане на двете цели.

Приоритет ще бъде установяването на ценообразуване на въглеродните емисии на границите на ЕС за продукти от трети страни. Това Франция смята за въпрос на икономическа и екологична ефективност.

През февруари ще се проведе среща на върха "Един океан", за да се засили опазването на морското биоразнообразие, припомни Макрон пред евродепутатите.

В същото време пред депутати в Народното събрание френският посланик в Бългрия Флоранс Робин отбеляза като приоритет на страната й превръщането на Европа в международна цифрова сила с европейски модел на регулиране на цифровите пазари и съдържание. Ще съсредоточим усилия и върху подкрепата за иновациите и растежа на нововъзникващиите участници в Европа, като създадем единен цифров пазар и привлечем публично и частно финансиране, каза посланикът.

Франция казва: нашият приоритет ще бъде икономическото регулиране и отчетността на платформите, особено по отношение на речта на омразата, със законодателството относно цифровите услуги и пазари.

Френското председателство ще работи за финализиране на директивата за минималната работна заплата, за нов модел на растеж и инвестиции за Европейския съюз и еврозоната.

Макрон за разширяването на ЕС, Шенген и миграцията

Пред Европейския парламент Макрон каза, че ЕС трябва да преразгледа отношенията си със Западните Балкани и да им предложи искрени перспективи за присъединяване към Съюза. Искрени, т.е. без заблуди - не дали, а кога и при какви условия.

Този въпрос няма да е сред удобните за Макрон в една кандидатпрезидентска кампания, защото ще трябва да се съобразява с общественото мнение, а то не е единно в това отношение. Освен това миналата година Макрон прокламира сериозна реформа на институциите и на самия ЕС преди разширяването, въпреки че е привърженик на приобщаване на Западните Балкани. Реформи, които ще опита да прокара в тези шест месеца.

Три седмици преди изявата си в Европейския парламент Макрон каза на пресконференция в Льо Пертус, на границата с Испания, че "трябва радикално да преразгледаме Шенген". Това е нужно, за да "преосмислим неговата организация, да засилим нашата обща защита на границите с действащи полицейски сили за сигурност по външните граници на зоната, но също и чрез засилване на интеграцията на правилата и... на съвместни действия на отговорните вътрешни министри" на страните членки.

На друга пресконференция в началото на декември Макрон каза, че ЕС от 27 държави трябва да защити границите си, особено на фона на заплахите от миграционната криза, като имаше предвид ситуацията по външните граници на ЕС с Беларус.

"Шенген е зона, която се е разпокъсала... Поради терористични заплахи, заради миграционното напрежение и заради здравната паника. Трябва ли да е така? Не мисля така", отбеляза Макрон.

Да припомним, че през март 2020 г. френският президент стигна дотам да казва, че Европа е свидетел на смъртта на Шенген, критикувайки лидерите на ЕС за едностранното повторно въвеждане на временни проверки по вътрешните граници.

Сега пред евродепутатите Макрон засегна темата за миграцията, но й даде чисто френски но и британски привкус. Положението на мигрантите, които рискуват живота си, когато се опитват да стигнат до Великобритания, пресичайки Ламанша от Франция с лодки, няма да се промени, докато Лондон не коригира миграционната си политика, каза френският президент. Макрон обвини Лондон, че миграционната система на Великобритания благоприятства нелегалната миграция и не позволява на търсещите убежище да търсят законни пътища в търсенето на убежище.

Четири години Макронова Франция

За да говори за времето напред, Париж ни припомня от интернет страницата на Френското президентство какво е свършено през последните 4 години за една по-суверенна Европа.

През 2017 г. с речта в Сорбоната президентът на Френската република представи идеята за "дневен ред за суверенитет" на нашите европейски партньори, което, както го разбира той, означава способността на Европа да съществува в света, за да защитава нашите (на европейските държави и граждани) ценности и интереси.

Ето някои от ценностите, от които не се отказа през последните 4 години: отговор на климатичните промени, дигиталните проблеми, реформата на авторското право и премахването на терористично съдържание онлайн; преразглеждането на директивата за командироване на работници въз основа на принципа на "равно заплащане за еднакъв труд на едно и също работно място".

В областта на отбраната Европа въведе първия си съвместен военен бюджет и прокара Европейската инициатива за интервенция, а Франция и Германия обединиха усилията си, за да разработят съвместно танк и боен самолет.

По икономическите въпроси - историческият план за възстановяване, финансиран със съвместни европейски заеми, помогна на Европа да преодолее кризата. Заедно с това Европа постепенно създава инструменти за търговска защита, за да преодолее наивността, когато става дума за глобализация.