Франция се оттегля, Лаура Кьовеши вече e единствен кандидат за главен прокурор на ЕС
Кьовеши беше подкрепена от ЕП, Жан-Франсоа Бонер бе предпочитан от Европейския съвет
Румънската магистратка, иконата на борбата с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши, е вече единствен кандидат за поста главен прокурор на Европейската прокуратура, след като Париж е изразил готовност да изтегли кандидатурата на нейния френски конкурент, предаде Франс прес и БТА.
Румънският президент Клаус Йоханис обяви, че Франция вече е готова да подкрепи кандидатурата на Кьовеши, която е бивш ръководител на румънската антикорупционна прокуратура. В телефонен разговор френският президент Еманюел Макрон е казал на Йоханис, че ще изтегли кандидатурата на Жан-Франсоа Бонер и ще подкрепи кандидатурата на Кьовеши, се казва комюнике на румънското президентство.
Още по темата
- EП ще подкрепи Кьовеши без гласуване в зала, решението вече зависи от Съвета на ЕС
- Кьовеши печели дела срещу Съдебната инспекция, която я обвини в нарушения
- Брюксел се разгневи на Букурещ заради забраната Кьовеши да напуска Румъния
- Висши румънски магистрати се оплакаха от натиск от ЕС по делото Кьовеши
- Нинова пита Борисов: Защо България гласува против Кьовеши? Страх?
Бонер, който е магистрат полиглот, преминал през Евроджъст - европейския орган за сътрудничество в областта на правосъдието, и Кьовеши, бяха единствените двама най-подходящи кандидати да оглавят бъдещата европейска прокуратура, която ще се бори с измамите и която трябва да заработи в края на 2020 г.
Кьовеши беше подкрепена от настоящия Европарламент, докато Бонер бе предпочитан от Европейския съвет. Двете институции трябваше да постигнат компромис. Вчера новият председател на ЕП Давид Сасоли припомни в изявление пълната подкрепа на евродепутатите за румънската магистратка.
Социалдемократите, които управляват в Румъния, водиха кампания за дискредитирането на Кьовеши, която е много популярна сред обществото, но е критикувана от част от политическата класа.
Румънското правителство беше обект на критики от досегашната ЕК и от миналия ЕП заради спорната голяма реформа на съдебната система, която рискува да отслаби борбата с корупцията и да подкопае правовата държава.
Новата европейска прокуратура ще бъде независим орган, натоварен с борбата с престъпленията срещу финансовите интереси на ЕС, като корупцията или трансграничните измами с ДДС за над 10 милиона евро.
Поради липса на консенсус сред 28-те страни членки, 22 от тях ще участват в задействането на органа, чието седалище ще е в Люксембург. Пет страни решиха засега да не участват в него и това са Швеция, Унгария, Полша, Дания и Ирландия, както и Великобритания, която е на път да напусне ЕС.