Франция и Германия поздравиха Кишинев, че остава на пътя на европейската си съдба
"Дезинформационните маневри не разколебаха решимостта на молдовците", каза Макрон, а Бербок изрази облекчение
Франция и Германия приветстваха Кишинев, че е останал на европейския път след референдума, при който с минимална разлика подкрепящите еврочленството успяха да обърнат вота в последния момент в своя полза. По данни на избирателните власти в Молдова след преброяването на всички гласове 50,46 % от молдовците са гласували за проевропейския курс.
Еманюел Макрон реагира на резултата от референдума за членство на Молдова в ЕС, като увери страната в подкрепата на Франция за осъществяването на нейната "европейска съдба" и осъди "дезинформационните маневри" около гласуването, предаде АФП.
"Дезинформационните маневри не разколебаха решимостта на молдовците, чийто стремеж да се присъединят към европейското семейство се оказа по-силен", написа френският президент в "Екс".
Президентката на Молдова "Мая Санду въплъщава тази решителност. Молдова може да разчита на нашата подкрепа, за да изпълни европейската си съдба", добави той, след като малко над 50% от избирателите гласуваха с "да" на референдума. Санду осъди "намесата" в гласуването, визирайки Москва.
Германската външна министърка Аналена Бербок също изрази облекчение, че молдовците одобриха макар и с минимална разлика, включването на правителствения курс към ЕС в конституцията, предадоха ДПА и БТА.
Бербок нарече стратегията на Молдова за ЕС "най-добрата гаранция за сигурността на местното население, за да може то да живее в мир и свобода в бъдеще".
Преди 2 години и половина руският президент Владимир Путин нападна не само Украйна, но и Молдова - "в този случай не с армия, а с хибридна война", добави германската външна министърка.