Балотаж на 3 ноември ще реши битката за президент в Молдова, а засега молдовците казват "не" на Европейския съюз. Това показват временните данни от вота 2 в 1 в страната, който се проведе днес. Избирателите гласуваха успоредно и за президент, и на референдум, на който трябваше да се произнесат дали приемат конституционни промени, които да им позволят присъединяване към Брюксел. Анализаторите побързаха да предизвестят, че всъщност Кишинев днес избира между Брюксел и Москва. 

Молдовската президентка Мая Санду води с 36,5% в опит да вземе втори мандат, показват първите резултати, базирани на преброени 70% от бюлетините, предаде Франс прес, като се позова на молдовската Централна избирателна комисия. Санду е кандидат на Партията на действието и солидарността. Тя е на 52 години и е икономистка по образование.

Нейният основен опонент Александър Стояногло, който е кандидат на Партията на социалистите на Република Молдова, получава 29%. Той е на 57 години и е бивш главен прокурор на страната.

Санду е проевропейски настроена, докато Стояногло е подкрепян от проруските социалисти в Молдова, пише БТА. Двамата ще се срещнат на втори тур, за да излъчат победителя.

На трето място остана Ренато Усатий, лидер на "Наша партия", която получава едва 15% от гласовете.

Снимка: AP/Vadim Ghirda/БТА

Предварителните резултати от референдума за членство в ЕС от преброени 80% от бюлетините, подадени за него, показват, че 55% от избирателите са гласували с "не", а 45% са гласували с "да" относно европейските аспирации на страната, предаде Франс прес, като се позова на Централната избирателна комисия..

На референдума молдовците бяха призовани да отговорят на въпроса:

"Подкрепяте ли изменението на Конституцията, за да може Молдова да се присъедини към Европейския съюз?"

За да бъде признато допитването за валидно, в него трябва да участват една трета от включените в избирателните списъци.

Референдумът за стремежа на Молдова за еврочленство, е валиден, съобщи централната избирателна комисия на страната. Активността на допитването е била 42%, а за да бъде признат, трябваха поне 33 на сто.

В случай на успех на референдума преамбюлът на конституцията на страната ще бъде допълнен с думите "потвърждавайки европейската идентичност на молдовския народ и необратимостта на европейския курс на Молдова, обявявайки интеграцията в ЕС за стратегическа цел на Молдова".

Основният закон ще бъде допълнен и с нов раздел, в който ще се казва, че присъединяването на Молдова към договорите на ЕС ще бъде установено със законодателен акт на парламента. Тези договори и правни актове ще имат предимство пред противоречащите им разпоредби на вътрешното законодателство.

Снимка: AP/Vadim Ghirda/БТА