Десни опозиционери искат отстраняване на левия президент на Перу
Държавният глава Педро Кастильо твърди, че не е разтревожен за поста си
Опозиционни законодатели в Перу, сред които и представители на партията на за малко неуспялата да спечели изборите дясна кандидатка за президент Кейко Фухимори, внесоха вчера в Конгреса искане за отстраняване на левия президент Педро Кастильо, предаде Ройтерс.
В искането се посочва "моралната неспособност" на Кастильо да управлява. Под него са се подписали 28 законодатели. То трябва да бъде гласувано в Конгреса и ще са необходими 52 гласа от общо 130, за да започне процедура по импийчмънт.
Екипът на Кастильо не коментира за момента, но държавният глава каза в своя реч в района на Андите, че не е разтревожен.
Не ме тревожи политическият шум, защото хората избраха мен, не мафията или корумпираните, каза Кастильо, без да спомене искането, внесено в Конгреса. Спокоен съм, увери Кастильо.
Окончателно гласуване ще изисква 87 гласа за отстраняване на Кастильо, който дойде на власт през юли, но оттогава популярността му спада, включително в собствената му Марксистка свободна партия.
Това става на фона на протести на миньори и скандали, засегнали ключови министри и съветници.
Потенциалното отстраняване от длъжност, което тепърва трябва да набере скорост, хвърли сянка върху управлението на Кастильо.
В Конгреса в Перу, който обичайно клони вдясно, вече е имало полемични процедури по импийчмънт.
Прокуратурата за борба с корупцията наскоро започна разследване на ключов президентски съветник - Бруно Пачеко, и при обиск откри 20 000 долара в банята на служебния му кабинет. Пачеко, който отрича да е извършил нещо незаконно, миналата седмица подаде оставка.
Депутатите вносители на искането за импийчмънт, твърдят, че Кастильо незаконно е използвал правителствени средства от региона Хунин по време на предизборната си кампания. Освен това го обвиняват, че е назначил на ръководни постове в правителството лица, свързани с тероризъм, и издигал свои идеологически съюзници.
Република Перу, която е на второ място в света по добив на мед, е имала петима президенти от 2016 г. насам.