За днес в Куба са планирани протести, които комунистическото правителство забрани под предлог, че са част от кампания на САЩ за дестабилизация на страната.

През септември кубински дисиденти поискаха разрешение да проведат в средата на ноември "Гражданско шествие за промяна", след като през юли на острова избухнаха големи протести. Ръководеното от комунистите правителство миналия месец отхвърли искането, но протестиращите казват, че въпреки това ще проведат акцията си.

Начело на призива за протести е група във Фейсбук, наречена "Архипелаг". Тя заяви в публикация на 3 ноември в социалната мрежа, че има 31 501 членове, повечето от които на възраст между 25 и 44 години.

Говорител на кубинското правителство отхвърли този аргумент. "В Куба има друга младеж, с други гледни точки, повечето от които не се вземат предвид от международните медии", каза говорителят.

Протестиращите планират да проведат шествието в същия ден, в който Куба отново отваря врати за чужди туристи след почти двегодишно прекъсване по време на пандемията от коронавируса. Приходите от туризма са от жизнено значение за изпитващата затруднения кубинска икономика.

"Това е моментът, в който кубинската държава иска да обърне нова страница след една много лоша година . . . а тази група казва: не, ние избираме точно този момент, за да настояваме за политическа промяна", каза историкът Майкъл Бустаманте от Университета на Маями, цитиран преди дни в публикация на Дейв Шъруд и Марк Франк от Ройтер. "Мисля, че това обяснява решителния отговор на държавата."

Правителството започна медийна кампания, използваща методи, одобрявани от някогашния кубински лидер Фидел Кастро, разчитайки, че държавните сили за сигурност ще открият доказателства, доказващи според властите, че организаторите действат в тайно сътрудничество със САЩ с цел да свалят правителството. Водачите на протеста отхвърлят това обвинение, отбелязаха двамата автори от Ройтерс, цитирани от БТА.

В множество предавания в най-гледаното време по държавните телевизионни канали кубинското правителство прибегна до шпионски тактики, за да породи съмнения в мотивите на кубинския драматург Юниор Гарсия, водача на "Архипелаг".

Историци и дългогодишни наблюдатели на Куба казват, че 15 ноември ще бъде първото истинско изпитание от времето на Студената война за стратегията на правителството срещу движение, което е по-младо и по-добре използващо интернет от всяко друго.

Междувременно правителството отне журналистическите акредитации на петима журналисти от испанската агенция ЕФЕ. Впоследствие акредитациите на двама от тях бяха върнати, предаде Ройтерс, като се позова на агенция ЕФЕ. Говорител на испанската агенция каза, че кубинското правителство не е посочило основания за отнемането на акредитациите.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън призовава кубинското правителство да уважава правата на кубинците, като им позволява мирно да се събират . . . и "като поддържа интернет и комуникационните връзки отворени". Той заяви, че САЩ ще продължат да прилагат "мерки, които едновременно подкрепят кубинския народ и насърчават търсенето на отговорност за репресиите на кубинския режим".

Не е ясно колко души планират да участват в шествието на 15 ноември - както в Куба, така и в чужбина, нито какъв ще е отговорът на кубинското правителство.

"Мисля, че въпросът е дали Куба може да върне духа от 11 юли обратно в бутилката или не", каза Бустаманте. "15 ноември дава възможност да се провери това."

Отварянето на Куба - и с местни ваксини

както стана дума, кубинските власти обявиха, че ще отворят границите си за туристите от 15 ноември. Туристите, които пристигат в страната, ще могат да се ваксинират при желание с препаратите срещу КОВИД-19, разработени от местни специалисти.

Пътешествениците, които искат да се ваксинират срещу коронавируса в Куба, ще могат да го направят. Имаме всички възможности за това. Вече имаме и информация за групи туристи, които ще пристигнат в страната главно с тази цел, каза преди дни кубинският президент Мигел Диас-Канел.

По данни на кубинското министерство на здравеопазването ефективността на местните ваксини срещу коронавируса Абдала и Соберана 2 е над 90 процента. В момента производителите на препаратите преговарят със Световната здравна организация по въпроса за международното признаване на ваксините.

Мигел Диас-Канел заяви още, че политиката на страната за контрол върху разпространението на коронавирусната инфекция е станала една от най-успешните в света.