Държавният департамент: Г-7 потвърждава необходимостта от тясна координация за Китай
Изявлението идва ден след като президентът на САЩ Джо Байдън описа китайския лидер Си Цзинпин като диктатор. Премиерът на Нова Зеландия Крис Хипкинс изрази несъгласие с изказването му
Групата на седемте (Г-7) потвърди своето единство и подчерта необходимостта от тясна координация в отношенията с Китай, съобщи Държавният департамент на САЩ, след като държавният секретар Антъни Блинкън се срещна с представители на Г-7 в Лондон, предаде Ройтерс.
Още по темата
"Г-7 отбеляза важността на тясната координация по отношение на КНР (Китайската народна република) и потвърдиха, че Г-7 е по-единна от всякога", заяви Държавният департамент в изявление.
Това изявление идва ден след като президентът на САЩ Джо Байдън описа китайския лидер Си Цзинпин като диктатор.
Китай веднага определи казаното от Байдън като "изключително абсурдно и безотговорно".
Само преди дни държавният секретар Антъни Блинкън бе на посещение в Пекин, което имаше за цел да стопи ледовете в отношенията, които стигнаха историческа най-ниска точка.
Говорителката на китайското външно министерство Мао Нин каза вчера, че коментарите на Байдън на благотворително събитие в Калифорния "са изцяло против фактите и сериозно нарушават дипломатическия протокол и сериозно накърняват политическото достойнство на Китай".
"Това е очевидна политическа провокация. Китай изразява силно недоволство и опозиция", каза Мао на брифинг.
"Изказванията на САЩ са изключително абсурдни и безотговорни", заяви Мао.
Посещението на Блинкън в Пекин, където той се срещна със Си, имаше за цел да успокои напрежението между двете суперсили, но изглежда не е постигнало голям резултат, отбеляза вчера АП.
Междувременно премиерът на Нова Зеландия Крис Хипкинс, преди официалното си пътуване до Китай в края на този месец, заяви днес, че не е съгласен с мнението на американския президент Джо Байдън, че китайският лидер Си Цзинпин е диктатор, предаде Ройтерс.
"Не. Формата на управление, която има Китай, е въпрос, засягащ само китайския народ", каза Хипкинс пред репортери.
Запитан от репортер дали китайският народ има право на глас във тази форма на управление, Хипкинс отговори: "Ако искат да променят системата си на управление, това е техен въпрос."
Планирано е Хипкинс да посети Китай от 25 до 30 юни, начело на търговска делегация, която включва представители на някои от най-големите новозеландски компании. Той ще се срещне със Си Цзинпин, премиера Ли Цян и с председателя на постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители Чжао Лъцзи.
Китай реагира на казаното от Байдън като заяви, че забележките са абсурдни и са провокация, неочаквано избухване на враждебност след опитите на двете страни да намалят търканията.