Далай лама вдигна градуса на напрежение между Китай и САЩ със срещи в Ню Йорк
Пекин изрази официален протест пред Белия дом, заявиха от китайското външно министерство
Китай категорично се противопоставя която и да било държава да приема Далай лама на посещение при каквито и да е условия, заяви днес говорителка на китайското външно министерство, цитиран от Ройтерс.
Държавният департамент на САЩ съобщи, че висши негови служители са се срещнали вчера с Далай лама в Ню Йорк и са "потвърдили американските ангажименти към човешките права на тибетците". Срещата предизвика недоволството на Китай, който смята духовния лидер на тибетските будисти за опасен сепаратист, предава БТА.
"Китай изрази официален протест пред САЩ", заяви на редовен брифинг с журналисти говорителката на китайското външно министерство Мао Нин.
"Не позволяваме Далай лама да се занимава с политически сепаратистки дейности в САЩ", допълни тя.
Повод за гневната реакция на Пекин е вчерашната среща между високопоставени служители от Държавния департамент на САЩ и Белия дом с Далай лама в Ню Йорк. Пред тибетския духовен водач те "потвърдиха ангажимента на САЩ за защита на човешките права на тибетците", заяви Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.
Очакваше се, че срещата с 89-годишния духовен водач на тибетския будизъм, живеещ в изгнание, ще подразни Китай, който го смята за опасен сепаратист и се противопоставя на контактите на официални лица от която и да е държава с него, отбелязва агенцията.
Далай лама, който избяга в Индия през 1959 г. след неуспешно въстание срещу китайското управление в Тибет, пътува до Ню Йорк през юни за лечение на коленете си - това бе първото му посещение в Съединените щати от 2017 г. насам.
В изявление на Държавния департамент се казва, че Узра Зея, заместник държавен секретар на САЩ по правата на човека и специален координатор по въпросите на Тибет, е пътувала до Ню Йорк за аудиенция с Далай лама, към която се е присъединила директорката на Белия дом по правата на човека Кели Разук.
Зея "предаде от името на президента Байдън най-добри пожелания за добро здраве на Негово светейшество и потвърди ангажимента на САЩ за утвърждаване на човешките права на тибетците и за подкрепа на усилията за запазване на тяхното специфично историческо, езиково, културно и религиозно наследство", се казва в съобщението.
В изявлението на Външно министерство на Китай имаше реакция и по адрес на Япония.
Говорителката на министерството обърна внимание и на скорошен случай, при който японски гражданин, служител на фармацевтична компания, беше задържан в Китай по подозрения за шпионаж.
"Китай е държава с върховенство на закона, която разследва и се занимава с правонарушителите в съответствие със закона. Същевременно Китай защитава законните права и интереси на замесените лица и улеснява работата на японските консулски служби, разположени в Китай", заяви тя.
Връзките между Китай и Япония станаха напрегнати през последните години по редица въпроси, вариращи от териториални спорове до решението на Токио да излее пречистена вода от повредената АЕЦ "Фукушима" в морето. Арестите на японски граждани в Китай изострят допълнително напрежението.