Четвърта поредна седмица масови протести срещу здравните пропуски във Франция
Властите приеха закон, с който разшириха полето на приложение на ковид сертификатите
Близо 240 000 французи протестираха днес срещу задължителния здравен пропуск, нужен за посещаване на ресторант или пътуване с влак - два дни преди влизането му сила, предаде Франс прес.
В късния следобед властите отчетоха 198 протестни прояви в цялата страна, по време на които са били задържани 35 души и са били леко ранени седем служители на реда.
Това е четвърти пореден уикенд на протести срещу здравните пропуски и други мерки, налагани заради ковид, включително задължителна ваксинация за медиците и за представители на някои други професии.
По данни на министерството на вътрешните работи в протестите на 31 юли са участвали най-малко 204 000 души.
Най-голямата парижка демонстрация беше свикана от "жълтите жилетки". Полицаи няколко пъти пуснаха сълзотворен газ в отговор на обиди от страна на екстремисти в редиците й.
Друга демонстрация бе организирана от Флориан Филипо, бивш зам.-председател на крайнодясната партия "Национален фронт" и кандидат за президент на Франция на изборите догодина. Този протест започна с митинг на неговата нова партия на име "Патриотите".
Днешните протести са свикани ден след пореден апел на френския президент Еманюел Макрон към сънародниците му да се ваксинират. Близо 66 процента от населението на Франция вече е имунизирано с поне една доза ваксина.
Враждебни към Макрон лозунги днес можеха да се чуят на няколко протестни шествия в Париж с общо около 17 000 участници, край които имаше значително присъствие на мобилна жандармерия.
С маска на устата, 34-годишният Александър Фуре, който се занимава с маркетинг, казва, че за първи път излиза на протест и че вече е преболедувал ковид. "Проблемът със здравния пропуск е, че ни извиват ръцете", отбелязва той и признава, че му е трудно да повярва, че тази мярка ще е временна.
Значителна част от демонстрантите са против налагането на здравен пропуск, съзирайки в него "прикрита задължителна ваксинация". Те смятат принудата за неадекватна и се безпокоят, че работодателите биха могли да прекратят договора на свой служител, понеже няма такъв пропуск.
Други демонстранти заявяват, че отказват да бъдат "лабораторни мишки" за изпробване на новите ваксини. Седемдесет и четири годишната пенсионерка и инструкторка по йога Мартин Родригез, споделя, че преди не е била против ваксините, но сега е убедена, че "ковид е бил създаден, за да унищожи част от хората, тъй като те са прекалено много на Земята".
"Не съм против ваксините по принцип, казва 50-годишният компютърен специалист Стефан, участващ в протест заедно със съпругата си и двете им деца тийнейджъри. "Безпокои ме фактът, че ни задължават да си поставяме тази ваксина, а това ме кара да страхувам за децата си", отбелязва той, изразявайки опасения от все още неустановени странични ефекти от препаратите.
Какви ограничения въведе Париж
Два дни преди днешните демонстрации Конституционният съвет на Франция одобри повечето положения в нов закон, разширяващ списъка на местата, които може да се посещават само след представяне на здравен пропуск.
От понеделник, 9 август, ще се изисква пропуск за посещаване на кафенета и ресторанти, при пътувания на големи разстояния, а в някои случаи и за достъп до болници. Здравният пропуск вече е в сила за посещения на културни и развлекателни места като кина, концерти зали и тематични паркове с капацитет над 50 души.
Многолюдна група демонстранти преминаха днес следобед в мирно шествие в западната част на Париж, охранявани от полиция в пълно снаряжение за борба с безредиците.
Някои от участниците протестират срещу решението на властите от 15 септември ваксинацията на здравните работници да стане задължителна.
Какво показват настроенията във Франция
Допитвания показват, че повечето французи одобряват здравния пропуск, издаван на хора, които са ваксинирани срещу коронавируса, които имат доказателство, че са преболедували ковид, или представят отрицателен резултат от направен наскоро тест.
Противниците на изискването за здравен пропуск казват, че то ограничава движението им извън дома и негласно прави ваксинирането задължително.
Над 36 милиона души във Франция (около 54 процента от населението) са изцяло ваксинирани. Най-малко 7 милиона души са се имунизирали с първа доза ваксина, откакто на 12 юли френският президент Еманюел Макрон обяви въвеждането на здравен пропуск.
Франция регистрира над 21 000 нови случая на ден - рязко увеличение в сравнение с равнищата отпреди месец. От началото на пандемията в страната са починали 112 000 души с вируса.