Буяр Османи: Преодоляване на различията с България е ключов въпрос за Скопие през 2022 г.
Македонският външен министър бе категоричен, че спорът със София не трябва да бъде оставен да стигне до замразен конфликт
Преодоляването на различията с България ще бъде един от ключовите въпроси за Министерството на външните работи и през следващата година, каза на ежегодната си годишна пресконференция министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, съобщават македонските медии.
Медиите цитират Османи, че в края на миналата година бившият външен министър на България Екатерина Захариева му е отправила предложение за решаване на спора между двете държави, като два члена в него били спорни за македонската страна: че македонският език произлиза от българският и че нацията е произлязла в резултат от опита за освобождение от Османската империя.
За сега, по думите му, няма идея за подписване на нов договор с България.
Османи, който най-вероятно ще остане министър на външните работи и в новото правителство на Димитър Ковачевски, посочи, че правителството трябва да бъде съставено в средата на януари и тогава, може би за първи път от девет месеца, в двете държави - България и Република Северна Македония - ще има две политически правителства. "Това само по себе си дава по-добра възможност за разговори по същество и преодоляване на различията, така че очаквам обявената визита на премиера Петков да се реализира през януари и да бъде определена една динамика и предвидимост за следващия период", каза Османи.
По отношение на това дали през юни най-накрая може да започнат преговорите с ЕС, Османи заяви, че спорът с България не трябва да бъде оставен да стигне до замразен конфликт.
"Ще работя ден след ден, ако, разбира се, имам възможности за това, седмица след седмица, без да давам дълги срокове. Мисля, че заслужаваме да започнем преговори, искаме нещо, което е наше и заслужено и смятам, че не трябва да оставяме терен този въпрос бавно да се превърне в замразен конфликт", посочи Османи.
Той подчерта, че налагането на историята като критерий за членство в ЕС е ирационален подход. "Република Северна Македония е известна и призната по света по отношение на правата на гражданите, както индивидуални, така и колективни, и ако говорим за правото на някой гражданин да има свои възгледи за историята, свободата да проявява своята култура и идентичност, разбира се, държавата ще го осигури, както за всеки гражданин. Но подходът на налагане на историята като критерий, споразумение за абсолютна историческа истина отпреди 100 години, отпреди 70 години, мисля, че не е пътят, който трябва да имат две европейски държави и две членки на НАТО като единствена перспектива за сътрудничество", каза Османи