Десет държави от ЕС, сред които и България, призоваха в писмо Европейската комисия да преразпредели бюджета си, за да осигури по-голяма подкрепа за хората, бягащи от войната в Украйна, съобщи ДПА, която се е запознала със съдържанието на документа.

България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Румъния, Унгария, Хърватия и Чехия призоват също така изпълнителния орган на ЕС да създаде повече финансови възможности за финансиране на хуманитарните усилия.

Комисията пренасочи част от бюджетните средства още през март, в ранните етапи на войната. Изпълнителният орган на ЕС също така предостави парични средства от фонда с размер 10 млрд. евро, предназначен за справяне с пандемията от КОВИД-19 през 2022 г., за подпомагане на държавите членки на ЕС през същия период.

Десетте държави обаче твърдят, че коригирането на правилата за разходване на средства за настоящата ситуация не е достатъчно и застрашава дългосрочните икономически и социални перспективи на техните страни.

Балтийските и източноевропейските членки на Европейския съюз са приели най-много хора, избягали от войната в Украйна, сочат данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Полша е приютила 3 млн. от общо 5,5 млн. бежанци, а Румъния, една от най-бедните държави членки на ЕС, е приела 825 874 души. Върховният комисариат на ООН за бежанците съобщава, че 1 357 500 души, избягали от Украйна, са се завърнали в страната, отбелязва ДПА.

97 000 са украинските бежанци, които се намират в България. Близо 90% от тях са получили статут за временна закрила, който им осигурява достъп до здравеопазване, образование, право на труд, каза преди дни съветникът по закрилата на бежанците към Върховния комисариат на ООН за бежанците в България Петя Караянева и посочи, че страната ни е една от държавите с най-висок процент на регистриране за временна закрила. 6 500 украински граждани вече са потърсили съдействие от бюрата по труда за намирането на работа.

В края на април Европейската комисия изплати над 3,5 милиарда евро на държавите-членки от ЕС, предназначени за украинските бежанци. България е получила 148 360 870 евро от кохезионните фондове. Най-много средства получава Полша - 562 098 072 евро, тъй като страната е приела най-много бежанци от Украйна. Парите са по линия на инструмента за сближаване за бежанците в Европа (CARE).