Държавата ще подпомага работодатели, наели украински бежанци, като поема наем за квартира за три месеца и по този начин насърчава осигуряването на работа за бягащите от войната украинци. Очаква се мярката да бъде пусната в рамките на следващата седмица, обясни вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова по време на дискусия на тема "Пътят пред украинските бежанци в Европа и в България".

Тя допълни, че се работи и за започването на други две мерки, свързани с подкрепа на неправителствени организации за работа на терен и за изграждане на центрове за деца.

Според Калина Константинова голяма част от жените, дошли от Украйна, искат да започнат работа веднага, но някой трябва да гледа децата им.

"Повечето са с повече от едно дете. В София, където има най-много работни места, няма места в детските градини, ваксинационните паспорти не са изравнени", посочи като проблеми Константинова.

По думите й в момента е финалът на оперативните програми от предишния период и от тях могат да се разходват средства за бежанците, които иначе ще бъдат загубени от нереализирани проекти. Става дума за между 35 и 100 милиона евро, посочи тя.

Около 48 милиона евро от общо 148 милиона евро, които получава страната ни от Европейския съюз, ще бъдат насочени към украинските бежанци, стана ясно още от думите на вицепремиера.

Според информация от четвъртък, Европейската комисия е изплатила над 3,5 милиарда евро на държавите-членки от ЕС, предназначени за украинските бежанци, от които България е получила 148 милиона евро по кохезионните фондове.

Тези 148 милиона евро по REACT-EU са авансово плащане по тази програма - средства, заделени за солидарно подпомагане на държавите-членки по време на пандемията, уточни Калина Константинова.

Около 100 милиона от този ресурс ще покрият направени разходи за финансиране на вече стартирали програми в подкрепа на бизнеса.