Армения отказа учения на организацията, която в Ереван наричат „пистолет, който не стреля“
Премиерът Пашинян заяви, че го смята за нецелесъобразно
Армения няма да провежда учения на Организацията на договора за колективна сигурност през 2023 г. Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви, че Ереван смята за нецелесъобразно провеждането на учения на ОДКБ в страната през тази година. Арменското министерство на отбраната е уведомило за това ОДКБ.
Войната за Карабах
- Русия няма да изпраща миротворци в Армения (видео)
- Пелоси осъди действията на Азербайджан, обеща подкрепа на Армения и се разплака (видео)
- Путин опитва да спре конфликта за Карабах с лидерите на Армения и Азербайджан
- Азербайджан и Армения се споразумяха да не прибягват до сила и да изпълняват споразуменията
По-рано Пашинян разкритикува Москва за ситуацията с Лачинския коридор към Нагорни Карабах, който остава блокиран от седмици. Арменските власти обвиняват руските миротворци в бездействие.
Миналата есен Армения отказа да участва в ученията на ОДКБ заради ситуацията на арменско-азербайджанската граница, а Пашинян не подписа заключителната декларация от срещата на върха на организацията.
Организацията на Договора за колективна сигурност, създадена от останките на СССР, днес е уникално обединение, пише Би Би Си. Страната, в чиято столица е сключено споразумението за създаване на военно-политическия блок, вече не е негов член; две от шестте държави членки воюват с други държави, но със собствени сили; други две постоянно воюват помежду си.
В началото на октомври Киргизстан не пожела да бъде домакин на учение на мироопазващите сили на организацията. На 10-14 октомври в района на Исик-Кул трябваше да се проведе командно-щабно учение, наречено "Несломимо братство 2022", но то беше отменено без причина.
Когато на следващия ден прессекретаря на Кремъл Дмитрий Песков бе попитан дали между Русия и Киргизстан има разногласия, той отговори: "Не".
ОДКБ включва Русия, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Учението в Исик-Кул, е трябвало да бъде учение за осигуряване на прекратяване на огъня. Все пак изглежда, че по-малко членове вярват в способността на силите на ОДКБ да наложат прекратяване на огъня. Например Армения отказа да участва в учение на ОДКБ в Казахстан в края на септември.
Дейността на ОДКБ - или липсата на такава - предизвиква недоволството на много от политиците в блока. В средата на септември в Ереван се проведе митинг с искане Армения да се оттегли от Договора за колективна сигурност и да започне преговори с нови съюзници. Причината бе пасивният отговор на ОДКБ на искането на Армения да изпрати войски в зоната на сблъсъците с Азербайджан, които се възобновиха през нощта на 12 срещу 13 септември.
Тогава председателят на парламента Ален Симонян и секретарят на Съвета за сигурност Армен Григонян подкрепиха протестиращите. Симонян сравни ОДКБ с пистолет, "който не стреля, с който можеш само да ударяш или да го показваш".
Протестите съвпаднаха с посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Ереван, а на следващия ден, 19 септември, стана известно за тристранната среща на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Ню Йорк с външните министри на Армения и Азербайджан.
Експертите смятат, че Русия е на път да се оттегли от Закавказието и Централна Азия, тъй като вече не издържа тежестта на външната си политика, а балансът на отношенията се променя значително.
"Именно по тази причина САЩ търсят варианти как точно да се включат в новите баланси, без да участват пряко в тях, ако е възможно. Армения вероятно ще бъде "предадена" на европейците и НАТО", пише политологът Анатолий Несмиян, цитиран от Би Би Си. "Всичко това много напомня на ситуацията преди разпадането на СССР", продължава той, "тогава също започна разделянето на съветската зона на влияние и Кремъл беше принуден да се преструва, че нищо не се случва, защото вече не беше в състояние да реагира на случващото се.
"Днес Русия също вече не се включва в сметките, тъй като е изчерпала потенциала си в украинския чернозем и днес довършва армията си, като е лишена дори от хипотетични възможности да участва във вземането на каквито и да било решения в бившите си зони на интерес", смята експертът.
Наблюдателите често определят ОДКБ като аморфна организация. В историята си тя е разполагала военни контингенти само веднъж: през януари 2022 г. изпрати миротворци (предимно руски) в Казахстан, където избухнаха масови протести и последваха безредици.