Американски представители: Украинският самолет е най-вероятно свален от иранската противовъздушна отбрана
Канадският министър на външните работи е поискал и Канада да участва в разследването на катастрофата
Украинският самолет, който катастрофира в Иран, при което загинаха всички 176 души на борда, най-вероятно е свален случайно от иранската ПВО, заявиха американски представители, цитирани от Ройтерс.
Според един от източниците американски сателити са засекли изстрелването на две ракети малко преди самолетът да се разбие, последвано от свидетелства за експлозия. По думите на двама служители, на които се позовава Ройтерс, Вашингтон смята, че свалянето е станало погрешка.
Няма коментар от Пентагона, но президентът Доналд Тръмп заяви пред репортери в Белия дом, че катастрофата може да е случайност, като добави, че има съмнения относно катастрофата, но отказа да уточни.
Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна пък проучва версия, че украинският самолет, катастрофирал вчера при излитане от Техеран, е бил свален с ракета, изстреляна от зенитен комплекс "Тор" руско производство. Това заяви секретарят на ведомството Олексий Данилов пред онлайн изданието "Цензор", предаде ТАСС.
По нареждане на президента Володимир Зеленски тази нощ в Техеран са пристигнали членовете на украинската държавна комисия за разследване на трагичния инцидент, при който загинаха 177 души. Групата включва 45 души от 12 министерства и ведомства.
Проучват се различни версии за внезапното падане на боинга. По думите на Данилов "една от основните" е за поразяване на самолета с ракета от зенитно-ракетен комплекс, включително модел "Тор", защото в интернет вече се е появила информация, че близко до мястото на катастрофата са открити отломки от ракета.
Разглежда се и възможността самолетът да се е сблъскал с безпилотен летателен апарат или друг летящ обект, двигателят да се е разрушил и взривил по технически причини или да е имало експлозия в самолета при терористичен атентат.
Комисията смята да постигне с иранските власти договореност да работи на местопроизшествието и да търси отломки от зенитна ракета за комплекс "Тор", като се ръководи от данните, качени в интернет. Украинските експерти ще искат и разрешение да участват в разчитането на данните от "черните кутии" на боинга.
Зенитно-ракетният комплекс "Тор" е разработен и приет на въоръжение в Съветския съюз през 1986 г. Русия продължава да произвежда модернизирани версии на този модел. Неговите ракети могат да поразяват цели в обсег от 1 до 16 км на височина от 10 метра до 10 километра. По данни на медии с комплекси "Тор" са въоръжени днес армиите на най-малко 11 държави, включително армията на Иран, отбелязва ТАСС.
Канадският министър на външните работи е поискал и Канада да участва в разследването на катастрофата на украинския Боинг в Техеран, при която мнозинството загинали са от иранско-канадски произход, предаде Франс прес.
Канадският първи дипломат Франсоа-Филип Шампан е провел снощи телефонен разговор с иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф, посочват от канадското външно министерство.
Преките контакти между двете държави са много редки, тъй като Канада скъса отношенията си с Иран през 2012 г., за да протестира срещу подкрепата на Техеран за правителството на сирийския президент Башар Асад.
"Министър Шампан подчерта, че е важно канадските власти да имат бързо достъп до Иран, за да предоставят консулски услуги, да помогнат за идентифицирането на жертвите и да участват в разследването на инцидента", уточнява канадското външно министерство.
Министър Шампан е посочил, че Канада, канадките и канадците имат въпроси, на които трябва да бъде отговорено, се казва още в комюникето.
Последният пряк контакт между двете правителства беше през 2018 г., когато първи дипломат на Канада беше Кристия Фрийланд. Тя се срещна с министър Зариф и на сесия на Общото събрание на ООН през 2017 г.
Украйна изпрати в Иран 45 експерти за участие в разследването, водено от иранската Организация за гражданска авиация. Пристигналата днес украинска делегация се надява да може да участва в дешифрирането на данните от "черните кутии" на Боинга, каза украинският президент Володимир Зеленски. Иран вече заяви, че няма да предаде записващите устройства на катастрофиралия самолет на американците.
Канада също предложи на иранските власти помощта си за дешифриране на "черните кутии".
Канадският премиер Джъстин Трюдо настоя за "задълбочено разследване" на въздушната катастрофа. Тя е с най-много канадски жертви след атентата срещу Боинг 747 на Еър Индия през 1985 г., в който загинаха 268 канадци.