Съединените щати ще продължат въздушните си удари в подкрепа на афганистанската армия ако талибаните не прекратят офанзивата си, предупреди днес в Кабул началникът на американските военни операции в страната.

"Съединените щати засилиха въздушните си удари в подкрепа на афганистанските сили през последните дни и ние сме готови да продължим това високо равнище на подкрепа в следващите дни, ако талибаните продължат своите нападения", заяви генерал Кенет Маккензи, началник на Централното командване на американската армия (Сентком), базирано във Флорида и отговарящо за американската военна дейност в 20 държави в Близкия изток и Централна и Южна Азия, включително и в Афганистан.

През последните три месеца талибаните превзеха огромни селски райони в Афганистан при мощна офанзива срещу афганистанските въоръжени сили, съвпадаща с началото на окончателното изтегляне на международните сили от страната, което е почти приключило, припомня агенцията. Афганистанските сили досега оказваха слаба съпротива и вече контролират само административните центрове на провинциите и основните пътища.

"Искам да бъда ясен, правителството на Афганистан ще бъде подложено на сурови изпитания в следващите дни" от офанзивата на талибаните", заяви генерал Маккензи. Но те /талибаните/ се заблуждават /.../ Тяхната победа не е неизбежна", увери американският генерал.

Настъплението на талибаните

От началото на май талибаните завоюваха големи територии в селските райони на Афганистан при мащабна офанзива срещу афганистанските сили, възползвайки се от изтеглянето на международните военни от страната.

Лишени от въздушната американска подкрепа, афганистанските сили оказват слаба съпротива и вече контролират по същество само столиците на провинциите и основни градски пътни артерии.

Именно в този момент идва въздушната подкрепа от страна на американската армия.

Липсата на напредък в преговорите, започнали през миналия септември в Доха, оттеглянето на международните сили, което е предвидено да завърши в края на август, и продължаващите поражения на афганистанските сили засилват страховете за възможно връщане на власт на талибаните, управлявали Афганистан между 1996 и 2001 г.

От няколко месеца те се опитват да си създадат по-съвременен и умерен имидж, особено в чужбина и твърдят, че се застъпват за "политическо споразумение" за слагане край на конфликта.

Атака по президента - от ИДИЛ или от талибаните?

На 20 юли, в първия ден на мюсюлманския празник Курбан байрам, бяха изстреляни три ракети по посока на президентския дворец, в момент, когато държавният глава Ашраф Гани и много гости се молеха в градината. Само две от ракетите се взривиха. И трите паднаха, без да вземат жертви, в радиус на 1 километър от двореца, разположен в свръхукрепената "зелена зона" в центъра на афганистанската столица.

Талибански командир, с прозвище Момин, е сред основните организатори на ракетната атака. Той е арестуван заедно с трима от хората си, всичките от движението на талибаните, обяви говорителят на вътрешното ведомство Мирваис Станикзай в прессъобщение.

Групировката "Ислямска държава", съперник на талибаните, беше поела отговорност за това нападение.

Афганистанското правителство обаче редовно обвинява талибаните за нападения, за които поема отговорност ИДИЛ, изтъквайки, че джихадистката организация е била до голяма степен унищожена през 2019 г. в източната провинция Нангархар, неин бастион по онова време.

Все повече смърт сред цивилните

Близо 2400 мирни афганистански граждани бяха убити или ранени през май и юни, след ескалацията на боевете между талибанските бунтовници и афганистанските сили за сигурност. Това е най-високият брой на жертвите от началото на водене на статистиката през 2009 г. по данни на ООН, предаде Ройтерс.

Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан съобщи в доклад, че е регистрирала 1659 убити и 3524 ранени мирни граждани за периода януари-юни. Това е повишение от 47 на сто спрямо същия период миналата година.

Данните подчертават тежката ситуация, в която се оказаха мирните граждани в Афганистан, докато боевете ескалираха през май и юни, след изявлението на Джо Байдън за изтеглянето на американските войски до септември, с което сложи край на 20-годишното американско военно присъствие в страната.