Земетресение с магнитуд 5,2 по скалата на Рихтер е регистрирано в сеизмичния район Вранчав в Източна Румъния в 17:40 часа, сочат данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC).

Трусът е бил на дълбочина 140 километра и с епицентър в окръг Бузъу - на 52 км източно от Брашов и на 15 км северозападно от Нехойу. Усетен е и в Букурещ.

Според новинарския сайт Хотнюз земетресението е най-силното за 2024 г, предаде БТА.

Първоначално Националният институт по геофизика в Румъня съобщи, че трусът е бил с магнитуд 5,5.Според телевизия Диджи 24 земетресението е било усетено и в България, Молдова и Украйна.

Властите предупредиха, че може да последват вторични трусове.

"Преди малко стана земетресение. Запазете спокойствие, може да последват вторични трусове. В момента извършваме проверки на терен, за да установим възможни последствия. Не са регистрирани обаждания на спешния телефон 112", съобщи във Фейсбук Инспекторатът за извънредни ситуации Букурещ-Илфов.

Земетресението е било усетено в Русе, който се намира на около 240 км от мястото на труса. Хората от по-високите етажи на жилищата споделят за силно хоризонтално разтрисане, но без някакви последствия.

+Няма сигнали за произшествия, материални щети и пострадали хора в Русенско при земетресението, съобщи за БТА директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светослав Войчев.

Земетресението е усетено на много места в Североизточна България, съобщи професорът Емил Ботев от Националния Институт по геофизика, геодезия и география към БАН пред БНР.

По думите му, трусът е типичен за района на Вранча, но заради дълбочината на 130 км няма въздействие върху инфраструктурата.

"От това земетресение до територията на нашата страна са повече от 200 км, поради което затихването на сеизмичните вълни е значимо и ние можем да докладваме, че на територията на нашата страна това земетресение е усетено от хората на много места в Североизточна България, но усетено слабо или съвсем слабо и без никакво въздействие върху инфраструктурата".

На въпрос дали да се очакват вторични трусове, Емил Ботев отговори: "Както не се наблюдават до момента, така и считаме, че не е характерно за този район да се появяват вторични трусове. Не може да се каже, че в момента имаме състояние на тревога".