Оправдаха посмъртно руския кит "шпионин", открит край бреговете на Норвегия
Местните жители наричаха животното Хвалдимир - комбинация от норвежката дума за кит - hval, и руското име Владимир
Загадката защо руски кит белуга, появил се преди години край бреговете на Норвегия, е облечен в сбруя и нарочен за "шпионин", може би най-накрая е разнищена, съобщи Би Би Си.
Морски експерт смята, че животното наистина е избягало от руска военна база, но едва ли е било шпионин.
Питомната белуга влезе в заглавията за първи път, когато през 2019 г. се доближи до рибари край северното крайбрежие на Норвегия, носейки сбруя, което породи предположения, че е избягал руски "шпионски кит".
Според тогавашния разказ на един от рибарите животното е започнало да се търка в лодката им. Той каза, че е чувал за животни в беда, които инстинктивно знаят, че имат нужда от помощ от хората, и си е помислил, че това е "един умен кит".
Рибарите помагат на белугата да се освободи от сбруята, след което тя доплува до близкото пристанище Хамерфест, където живее няколко месеца.
Местните жители наричат животното Хвалдимир - комбинация от норвежката дума за кит - hval, и руското име Владимир, допълва БТА.
Привидно неспособна да улови жива риба за ядене, белугата очарова посетителите, като побутва фотоапаратите им и дори в един случай върна мобилен телефон.
Запленена от историята на кита, Норвегия предприема мерки той да бъде наблюдаван и хранен.
Сега д-р Олга Шпак - експерт по този вид, казва, че според нея китът наистина е бил собственост на военните и е избягал от военноморска база в Северния полярен кръг. Тя обаче не вярва, че белугата е била шпионин.
Шпак е на мнение, че тя е била обучавана да охранява базата и е избягала, защото е била "хулиганка".
Русия винаги е отказвала да потвърди или отрече, че китът е бил обучаван от нейни военни.
Д-р Шпак обаче, която е работила в Русия, изследвайки морските бозайници от 90-те години на миналия век до завръщането си в родната Украйна през 2022 г., казва пред Би Би Си Нюз: "За мен това е 100 процента (сигурно)".
Олга Шпак, чийто разказ се базира на разговори с приятели и бивши колеги в Русия, участва в документалния филм на Би Би Си "Тайните на шпионския кит", който вече е на BBC iPlayer и ще бъде излъчен по BBC Two тази вечер.
Д-р Шпак не желае да назове имената на източниците си в Русия от съображения за собствената им безопасност, но разказва, че са й казали, че когато белугата е изплувала в Норвегия, от руската общност на морските бозайници веднага са я идентифицирала като една от техните. Тогава по веригата от ветеринари и треньори е съобщено за липсата на животно на име Андруха.
Според д-р Шпак Андруха/Хвалдимир е бил заловен за първи път през 2013 г. в Охотско море в руския Далечен изток. Година по-късно той е преместен от съоръжение, собственост на делфинариум в Санкт Петербург, във военната програма в руската Арктика, където неговите треньори и ветеринари поддържат връзка.
"Смятам, че когато са започнали да работят в открити води, доверявайки се на това животно (да не отплува), то просто се е отказало от тях", казва тя.
Шпак е научила от източниците си, че Андруха е бил умен, така че е бил добър избор за обучение. Същевременно китът е бил нещо като "хулиган" - активна белуга, така че те не са били изненадани, че се е отказал да следва лодката и е отишъл там, където е искал.
Сателитни снимки от района на Мурманск в руската Арктика показват китове, които изглеждат като белуги, в заграждения в близост до морска база.
"Разположението на китовете много близо до подводниците и надводните кораби може да ни подскаже, че те всъщност са част от охранителна система", казва Томас Нилсен от норвежкия онлайн вестник The Barents Observer.
За съжаление, невероятната история на Хвалдимир/Андруха няма щастлив край. След като се научава да се храни сам, той прекарва няколко години в пътуване на юг по крайбрежието на Норвегия, а през май 2023 г. дори е забелязан край бреговете на Швеция.
След това на 1 септември 2024 г. тялото му е намерено да се носи в морето близо до град Рисавика, на югозападния бряг на Норвегия.
Въпреки че някои активистки групи предполагат, че китът е бил застрелян, това обяснение е отхвърлено от норвежката полиция. Тя съобщи, че няма нищо, което да подсказва, че човешка дейност е причина за смъртта на белугата. При направената аутопсия е установено, че Хвалдимир/Андруха е умрял, след като в устата му се е забила пръчка.