IBM пуска най-бързия процесор с 5.2GHz (z196)
Мобилното банкиране обслужва 55 млн. (2009), през 2015 г. прогнозата е за 894 млн.
0
181
На 1 септември американският технологичен гигант показа новото си поколение микропроцесор z196 - част от новата версия на IBM мейнфрейма, който компанията започна да доставя на 10 септември 2010 г.
В z196 процесора работи четири-ядрен чип, който има 1.4 млн. транзистора на повърхност от 512 кв. мм. Произведен е по 45-нанометрова технология, а в разработката му се включват IBM лаборатории от САЩ, Германия, Израел и Индия.
Новият микропроцесор IBM ще заеме мястото си в по-рано представените през юли IBM менфрейми z196. "Строежът" на z196 напълно се отличава от познатите модели на Intel или AMD, освен че като тях предлага многоядерност, кеш-памет на много нива, вграден контролер на паметта, IBM работи продължително време "в режим на 100% натовареност". При традиционните сървърни системи пикови режими са рядкост, но мейнфреймът е създаден именно за такава цел - работят при постоянна висока натовареност, разпределят и обработват огромни обеми от информация.
Инвестицията в разработката на z196 и цялата линия zEnterprise е около $1.5 млрд.
Технология идва с нов софтуер за оптимизиране на работата при тежки натоварвания и обработка на данни - до 60% подобрение при интензивно натоварвания и Java приложения. Повишените нива на производителност, от своя страна, повишават и ефективността на софтуер, което намалява разходите за допълнителни приложения
z196 е създаден върху архитектурата на Power 7, но има не само 4 ядра, но и части от DRAM паметта. Тази иновация се нарича еDRAM (embedded DRAM) и на един мейнфрейм може да се разположат 96 z196 процесора - такъв масив може са извършва 4.8 трилона операции в секунда!
През 1970 г. IBM пуска първият мейнфрейм IBM System 360 - кеш-паметта на трето ниво е 25 мегабайта, а на четвърто 192 мегабайта...
В z196 процесора работи четири-ядрен чип, който има 1.4 млн. транзистора на повърхност от 512 кв. мм. Произведен е по 45-нанометрова технология, а в разработката му се включват IBM лаборатории от САЩ, Германия, Израел и Индия.
Новият микропроцесор IBM ще заеме мястото си в по-рано представените през юли IBM менфрейми z196. "Строежът" на z196 напълно се отличава от познатите модели на Intel или AMD, освен че като тях предлага многоядерност, кеш-памет на много нива, вграден контролер на паметта, IBM работи продължително време "в режим на 100% натовареност". При традиционните сървърни системи пикови режими са рядкост, но мейнфреймът е създаден именно за такава цел - работят при постоянна висока натовареност, разпределят и обработват огромни обеми от информация.
Инвестицията в разработката на z196 и цялата линия zEnterprise е около $1.5 млрд.
Технология идва с нов софтуер за оптимизиране на работата при тежки натоварвания и обработка на данни - до 60% подобрение при интензивно натоварвания и Java приложения. Повишените нива на производителност, от своя страна, повишават и ефективността на софтуер, което намалява разходите за допълнителни приложения
z196 е създаден върху архитектурата на Power 7, но има не само 4 ядра, но и части от DRAM паметта. Тази иновация се нарича еDRAM (embedded DRAM) и на един мейнфрейм може да се разположат 96 z196 процесора - такъв масив може са извършва 4.8 трилона операции в секунда!
През 1970 г. IBM пуска първият мейнфрейм IBM System 360 - кеш-паметта на трето ниво е 25 мегабайта, а на четвърто 192 мегабайта...