Австралийците Клаудия и Робърт Бъшоу прелетяха 15 хиляди километра от Сидни, за да се венчаят по българските обичаи в павликенското село Вишовград, област Велико Търново. Доведоха си и 60 гости от Австралия и Великобритания, а лудата им сватба беше първата от години, която оживи селцето с 250 жители, разказва в репортаж БНР.

В центъра на селото кметът Иван Маринов венча по наш, български обичай австралийците, те се подписаха под брачно свидетелство, вдигнаха чаши и се целунаха. На младоженците кмета пожела: "Роби и Клоди да се разбират и да прокарват междуобществените връзки между българи и чужденци. Да се уважаваме".

Булката Клаудия е машинен инженер, а съпругът Робърт - месар. Идеята да загърбят Австралия и да се оженят по българските традиции хрумнала на 26-годишната Клаудия. Преди това обаче майка й вече била купила къща в селото, където една десета от жителите му са чужденци. Тук живеят още британци, белгийци и холандци.

Австралийката се прехласнала по Вишовград и розовата къща с огромен двор миналата година, когато за първи път дошла да види имота на майка си. 

Гостите от Австралия играха българско хоро с младоженците

Снимка: БНР, Здравка Маслянкова

По стар български обичай булката ритнал менчето с вода, а местните поръсиха с жито младоженците - за челяд. Бабите от ансамбъл "Вишовградски славейчета" пък пяха на сватбарите от Сидни, които се хванаха на българско хоро.

Сватбата на Клаудия и Робърт премина в традициите от българските народни приказки - два дни пили, яли и се веселили. 

"Защо да не се омъжа тук? Исках да се почувствам различно. Мама живее тук. Тя харесва мястото. Хората са любвеобилни и прекрасни. И си помислих - о, това е прекрасна идея, ще се омъжа във Вишовград. Всичко е прекрасно, атмосферата е приятелска, намерихме вълшебно място и всички ни приветстваха с добре дошли", разказа булката пред кореспондента на БНР.

В слънчевия ден на лудата си българска сватба младото австралийско семейство видяло пророчество за щастлив и безоблачен семеен живот.

Бабите от ансамбъл "Вишовградски славейчета" пяха на младоженците

Снимка: БНР, Здравка Маслянкова

"Мястото е прекрасно, хората са чудесни, кметът е много разбран човек. Какво повече да иска човек, за да се ожени? Само едно - прекрасна сватба и да си кажем: "Да! Заедно сме от 12 години", каза младоженецът Робърт.

"От 12 години. Много дълго време. Оцеляхме и се оженихме", добави Клаудия.

С организацията на българската сватба на австралийците във Вишовград се заел местният ерудит доц. Петър Петров, председател на Българската асоциация за селски и екологичен туризъм, от когото всъщност майката на булката купила розовата къща.

"Традициите не са това, което бяха, но Клоди и Роб се женят по старата българска традиция", коментира доцент Петров.

"Ела се вие, превива", с това се започва. Менчето е ей там, на бордюра. После менчето се пълни със зърно, за да имат много деца. Като ѝ казах, оле, мале, те планират да имат само едно дете. Казвам им: "Няма, това е ритуал. След това трябва да хвърли една чиния и да каже сбогом на къщата си. Баща ѝ трябва да я изведе на малката порта", коментира той.

Местните жители от Вишовград пък признаха, че отдавна не е вдигана сватба в селото и пожелаха на австралийските младоженци следващия път, като дойдат в България, да се похвалят с бебе.

Местните се радват, че празнуват на първата сватба от много време насам

Снимка: БНР, Здравка Маслянкова