Отбелязваме 152 г. от гибелта на Апостола на свободата
Цветя пред паметника на Васил Левски в София ще могат да бъдат полагани до 17:00 ч. и след приключване на официалната церемония
Отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на свободата.
Още по темата
Депутатите почетоха с едноминутно мълчание паметта на Васил Левски. Преди това от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица", "Продължаваме промяната-Демократична България" и "Възраждане" излязоха с декларации по повод 152-та годишнина от обесването на Левски.
Предложението за едноминутно мълчание в памет на Апостола на свободата направи Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало". Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обясни, че това е в нарушение на правилника. "За Левски може да го нарушим", каза Цонев. След този отговор Киселова призова депутатите да станат на крака.
Днес в София на възпоменателната церемония от 18:00 ч. държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще отдадат почит пред паметта на Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на президента.
Пред паметника на Апостола в столицата държавният глава ще произнесе слово и ще поднесе венец.
В столицата Националната гвардейска част ще постави почетни часови пред паметника на Апостола на свободата през целия ден, а от 18:00 ч ще проведе възпоменателна церемония, съобщиха от Министерството на отбраната. От 11:00 ч на ритуала пред паметника в кв. "Горубляне" ще участва Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски.
Мерки за сигурност
Гражданите ще имат достъп до зоната за сигурност от 15:00 ч. до 17:00 ч. през три пункта за проверка - на кръстовището на бул. "Васил Левски" и ул. "Оборище"; при бул. "Дондуков" и бул. "Васил Левски" и при бул. "Янко Сакъзов" и ул. "Панайот Волов". След 17:00 ч. и до приключване на мероприятието достъп до зоната няма да бъде разрешен, съобщиха от Националната служба за охрана (НСО).
Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети, общоопасни средства и вещества. Гражданите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани до мероприятието. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван.
Цветя пред Паметника на Апостола ще могат да бъдат полагани в деня на събитието до 17:00 ч. и след приключване на официалната церемония.
За времето от 15:00 ч. до 20:00 ч. се въвежда забрана за полети с дронове с обхват на забранената зона - кръг с център: 42°41'48"N 023°20'07"E и радиус 1000 m.
Забранява се и паркирането в района на паметника Левски, променя се и маршрутите на градския транспорт от 9.30 до 20 часа. Подробности може да прочетете ТУК >>>
18 или 19 февруари
18 февруари е коректната дата за отдаване на почит към гибелта на Васил Левски, коментира за БТА м.г. преподавателят по българска история във Великотърновския университет проф. Петко Петков. Той припомни тогава, че след въвеждането на Грегорианския календар през 1916 година на датите по стар стил от 19 век, биват добавени 12 дни. През 50-те години на миналия век е станала грешка, когато 18 февруари се е паднал в неделен ден, а народната власт е решила, че трудно би се осъществило поклонение в празничния ден и била издадена заповед гибелта на Апостола да се почита на 19 февруари. Историкът уточни, че коректната дата 18 февруари вече е в учебниците по история, а Велико Търново е сред първите градове, където годишнината се чества на 18 февруари още от 2009 година.
Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски започна вчера с различни прояви в страната. Заря в памет на Апостола на свободата сложи финал на възпоменателната церемония снощи в Карлово.
Пътят към безсмъртието
На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Васил Левски е български революционер, идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение.
Той е участник в Първа българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети. Включва се във формирането на Втора българска легия (1867-1868).
Васил Левски осъществява две обиколки в България - първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората - от 1 май до 26 август 1869 г., по време на които изгражда първите революционни комитети в България - в Ловеч, Плевен, Карлово и Сопот.
През есента на 1869 г. участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния. На 27 май 1870 г. отново се връща в България и изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в страната. На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април - 4 май 1872) е утвърден за "главен апостол на цяла България, Тракия и Македония", след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.
На 27 декември (стар стил) 1872 г. е заловен от турските власти в Къкринското ханче. От 5 до 10 януари (ст. ст.) 1873 г. е разпитван от Специална следствена комисия, която на 14 януари (ст. ст.) изготвя заключителния протокол, с който предлага да бъде осъден на смърт. На 22 януари (ст. ст.) със султанска заповед на Абдул Азис смъртната му присъда е потвърдена. На 6 февруари (ст. ст.),18 февруари (нов стил) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти. По традиция всяка година на 19 февруари се отбелязва годишнината от смъртта му, когато в цялата страна се организират тържествени чествания.