В колектора на канала на Марица е открит компонентът, който е отровил животните. Не е ясно обаче кой пряко е замърсителят. Това съобщи министърът на околната среда и водите Емил Димитров при инспекция на мястото край Димитровград, където вчера следобед след водопой в рамките на 10-15 минути измряха 28 крави и юници на местен фермер.

Димитров обаче не назова веществото, за да не се пречи на разследването и за да не се "произнасят присъди преди да сме запознати с всичко". За щастие, не е било злоупотребено с пестициди, което мен ме притесняваше, уточни министърът. Димитров изрази и задоволство, че досегашните резултати от пробите от река Марица са в норма, че реката е чиста и няма умряла риба.

Той посочи, че пробонабирането и усилията да бъде възстановено водоподаването към общо 48-те населени места в областта, сред които и двата общински центъра Симеоновград и Свиленград, е приоритетът, за изпълнението на който ще бъдат ангажирани и екипи и лаборатории от съседни области.

Министър Димитров каза още, че ще бъде проверено и комплексното разрешително на близкия химически завод "Неохим", откъдето към канала и Марица има тръба за промишлени води. Димитров ще обиколи и ще се запознае със състоянието на река Марица и в района на Свиленград. На терена, където са починали кравите, днес бе и зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова.

Прокуратурата разпореди проверка на три ведомства

По-рано Върховна административна прокуратура (ВАП) ангажира министъра на околната среда и водите (МОСВ), изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и главния държавен здравен инспектор да предприемат мерки за опазване от замърсяване водите на река Марица. При извършване на проверката трябва да се изяснят източникът и причината за замърсяване водите на р. Марица в района на гр. Димитровград с отровни вещества на 27.07.2020 г., съобщават от прокуратурата.

Проверката следва да установи какви мерки са предприети във връзка със замърсяването водите на реката, с оглед опазване здравето и живота на хора и животни и недопускане на повторен подобен инцидент, както и какви действия са предприети за опазване и възстановяване на околната среда и водите, и преодоляване неблагоприятните ефекти от замърсяването водата за питейно - битови нужди.

По същия случай е образувано и досъдебно производство от Районна прокуратура - Димитровград.

Сформиран е екип за изясняване причините за смъртта на животните, установяване на извършителя/ите на престъплението и лицата, съпричастни към извършеното престъпление, както и механизма, по който е извършено деянието. По първоначални данни, вероятна причина за смъртта на животните е неустановено силно отровно химично вещество - химическа основа, което е предизвикало внезапната смърт на животните. От водата на местопроизшествието са иззети проби от служители на РИОСВ - Хасково.

Извършват се процесуално-следствени действия под ръководството на Районна прокуратура Димитровград в производствени бази и цехове на предприятия в близост до района на местопроизшествието - "Източна индустриална зона", с цел установяване източникът на замърсяването. Работата по случая продължава.

На БАБХ е възложено да даде отговор за причините за смъртта на животните, а под ръководството на главния държавен здравен инспектор да се извършат необходимите проверки за гарантиране качеството на водата предназначена за питейно - битови цели.

Първи резултати: Водата на Марица е чиста

Пробите от водата, взети по поречието на река Марица, са в норма и няма основания за притестения от страна на населението, съобщи по-рано на брифинг областният управител на Хасково и председател на Областния кризисен щаб за действие при бедствия д-р Стефка Здравкова след случая с мъртвите крави.

Въпреки това с цел превенция всички водовземания от басейна на река Марица от Димитровград до Свиленград са преустановени. Взети са нови проби от ВиК и ще бъде изследвана т. нар. "сурова вода", уточни д-р Здравкова. След излизането на резултатите, което се очаква в рамките на днешния ден, поетапно ще бъде възстановявано водозахранването на общо 48-те населени места в областта, които черпят вода от басейна на Марица, посочи тя. В тях влизат и общинските центрове Симеоновград и Свиленград.

По думите на областния управител има готовност за незабавно разпределяне на бутилирана питейна вода в засегнатите населени места в следващите часове чрез кметовете на населени места и БЧК. ВиК - Хасково вече е осигурила 5 водоноски за нуждите на двата общински центъра, които ще бъдат позиционирани също днес следобяд, каза директорът на вония оператор инж. Тодор Марков. Той информира, че общо 30 вододайни кладенци са били спрени заради извънредната ситуация.

Пробите на водата обаче от мястото, където е бил извършен злополучния водопой, са предмет на досъдебното производство и на този етап не могат да бъдат оповестени, отговори на въпрос на журналисти д-р Здравкова.

Освен този т. нар. "северен колектор" на завода "Неохим" в района няма друг източник, който би могъл да доведе до съответно замърсяване и гибелта на кравите. Това отбеляза директорът на дирекция "Превантивна дейност" в РИОСВ-Хасково Любомир Дайновски. Той обаче категорично е на мнение, че не може да става дума за резултат от промишлена авария, а се касае вероятно за еднократно и локално изтекъл реагент.

Д-р Здравкова припомни, че се извъшват аутопсии от токсиколога проф. Бинев от Тракийския университет в Стара Загора, че са били взети проби от труповете на кравите, но все още не са излезли резултати или категорични заключения.