Преди близо половин век пушачите в Швеция са приблизително колкото в България днес. Пушат около 40% от хората. Днес скандинавската държава е напът да стане първата в света, която е елиминирала пушенето, за което статистически се смята границата от 5%. Иначе шведите все така употребяват никотин - само че без дим. Чудото Швеция дава сериозни научни, но вече и статистически данни, че ограничаването на тютюневия дим влияе положително и на здравната картина като отчита и най-малко смъртност от няколко вида рак. За дългия път към победата над тютюнопушенето, ролята на шведския снус и никотиновите паучове в този процес, както и за предимствата на добрия пример и ползите пред забраните, говорим с един от преките участници и топ-експерти в сферата.

Патрик Хилдингсон е директор "Комуникации" за категорията орални продукти към Swedish Match. Вече почти 30 години работи в компанията, която произвежда традиционен шведски снус и никотинови паучове. Запознаваме се с него по време на специална медийна среща, организирана от Филип Морис България, на която той и колегата му Трюгве Люнг, глобален медицински ръководител на категория орални продукти, представиха пред българската публика научните основи зад т.нар. "шведски модел" - обществена трансформация, довела до най-ниското ниво на пушене и най-ниска смъртност от рак на белия дроб в ЕС.

Снимка: Филип Морис България

Името Swedish Match (Шведски кибрит) идва от безопасните кибритени клечки, които изобретява и пуска на пазара през 20-те години на миналия век. Преди близо 3 години Филип Морис Интернешънъл (ФМИ) придоби шведската компания и обогати портфолиото си с бездимни алтернативи (устройствата с нагряване на тютюн IQOS и електронните цигари Veev) с новата категория продукти за орална употреба, като по този начин даде на пушачите още един избор да спрат цигарите и да преминат на алтернатива без горене.

Швеция е добрият пример при справянето с проблема с цигарите, който съществува по цял свят. Как успяхте да убедите пушачите?

Аз наистина вярвам в самоинициативата на хората, а не в забраните. Ще Ви дам един пример - аз съм страстен скиор. Карането на ски в планината ме прави щастлив. И си спомням, че когато бях млад и живеех в Австрия, карах ски по 100 дни в годината. И никога не носех каска. Обаче в един момент видях, че добрите скиори започнаха да носят каски. И след това за около три-четири години всички ги последваха и започнаха да носят каски. И днес, когато карам ски с децата си, на пистата няма нито един човек без каска. Това е пример за намаляване на вредата. Вярвам, че когато хората сами изберат да се преориентират към по-безопасен начин на живот, тогава промяната е много по-стабилна и надеждна, защото идва от самите тях.

Същото се случи и с цигарите в Швеция. И затова обичам да говоря за опита на моята страна. Когато ФМИ ни придобиха, компанията заяви: "Swedish Match, вече сте минали по този път. Превърнали сте се от държава на пушачи в държава без тютюнев дим. Нека заедно ускорим този процес." Никотинът ще продължи да бъде част от нашето общество в близко бъдеще. Той няма да изчезне. А най-разпространеният начин за набавяне или употреба на никотин е пушенето на цигари. Но това е и доказано най-вредният начин да се употребява никотин. В Швеция нивата на тютюнопушене са най-ниски, там има най-малко пушачи, а в същото време употребяваме никотин колкото средното ниво в Европа (20-23%). Била ли сте в Стокхолм?

Не, но се чудех кога за последно видяхте някой да пуши в Стокхолм?

Днес в Швеция почти не могат да се видят пушещи хора. Има такива, разбира се, но те обикновено са туристи. Тази промяна се случи постепенно - започна още в края на 60-те и началото на 70-те години, когато излязоха първите данни за вредата от тютюнопушенето. И така бавно и полека шведските мъже започнаха да се отказват от цигарите и да преминават на снус.

Как стана това? За вредата от цигарите днес се знае навсякъде и въпреки всичко не се отчитат сериозни нива на отказване в повечето държави, включително и България.

Мисля, че в Швеция по това време нещата започнаха бавно, но сигурно да се променят, когато се обърнахме към миналото. Някой си е казал: "Не искам в дробовете ми да попадат вредни вещества" и е започнал да използва снус. След това е установил, че вече не мирише на пепелник, че по-лесно се качва по стълбите, че се чувства по-добре... И така, от уста на уста, бавно, но сигурно, нещата започват да се променят. Беше бавен процес, тъй като все още нямаше кампании от страна на държавата. Беше по-скоро самоинициатива на хората, свързана с желанието им да живеят по-здравословно. А след това се появиха и редица научи публикации. Тъй като употребата на снус се увеличаваше, правителството започна да се тревожи дали не заменяме един вреден навик с друг. Затова започнаха да се правят много научни изследвания конкретно за снуса и намалената му вреда спрямо цигарите.

И какви бяха резултатите?

Резултатите от научните изследвания бяха много положителни за категорията. Например - не беше открита връзка между различните видове рак, които се причиняват от пушенето на цигари, и употребата на снус. Предполагаше се, че употребата на бездимен тютюн ще причинява рак на устната кухина. Тогава защо да замествам рака на белия дроб с рак на устната кухина? Какъв е смисълът? Но излязоха множество доклади от проучвания, според които няма връзка между този продукт и рака на устната кухина. Всъщност заболеваемостта от рак на устната кухина сред шведските мъже, единствената популация в Европа, използваща от стотици години бездимен тютюн, който се поставя под устната, е най-ниската в Европа.

Започнаха да се появяват не само научни, но и статистически данни. И изведнъж се оказахме в ситуация, в която сме добре запознати с вредните ефекти от пушенето, но много хора избират да не спират да пушат, защото искат да продължат да си набавят никотин. От друга страна новите научни данни сочеха, че рисковете от употребата на снус за значително по-малки. Той не е без риск, но рискът е значително по-малък. И така през 90-те години преориентирането от цигари към снус се ускори. По-късно и жените започнаха да се включват в този процес, особено след като - на базата на наученото от снуса - се появиха и никотиновите паучове. В момента нивата на тютюнопушене сред младите шведи до 44-годишна възраст са едва 1-2%, благодарение именно на тези продукти.

А какво ще кажете за употребата от младежи? Защото в България това е едно от предизвикателствата, свързани, както с електронните цигари, така и с никотиновите паучове.

Аз съм баща на четири деца. Те скоро ще станат тийнейджъри. И аз съм научил, че, за съжаление, тийнейджърите обичат да пробват нещата, които по-възрастните правят и които не са подходящи за тях. И аз като родител трябва да им помогна да разберат какво се случва и как да контролират поведението си. Разбира се, употребата от младежи е проблем. Аз обаче съм много впечатлен от това, което видях, след като Филип Морис Интернешънъл придоби Swedish Match. Впечатлен съм от начина, по който компанията провежда програми за превенция на достъпа на непълнолетни до продуктите, това е повод за гордост за мен. Образоваме търговците, работим с държавните институции. Освен това имаме и много строги правила по отношение на маркетинг практиките ни. Да, аз имам притеснения, но от друга страна трябва да разрешим този парадокс и да успеем да предлагаме по-малко вредни алтернативи на пушачите, които иначе биха продължили да пушат традиционни цигари, и едновременно с това да предпазим децата. Това важи и за много други навици и категории в нашето общество. Няма разлика.

Проблемът с пушенето очевидно не може да се реши с неефективни забрани. Необходимо да има, освен разумна и балансрана регулация, така и информация и достъп до наличните на пазара бездимни алтернативи. Как да гарантираме, че онези пушачи, които не могат да се откажат от никотина, ще направят правилен избор?

България е на челните места по тютюнопушене в Европа, заедно с Гърция, и тук нивата са много над средните за Европа. И ако България наистина иска да навакса с изоставането, българските институции ще трябва да възприемат различен подход. Първо бих ги посъветвал да проучат шведския опит, без предубеждения. Защото какво може да направите, ако вече сте използвали всички регулаторни инструменти и средства за информация, а пушачите продължават да пушат? Просто трябва да им бъдат предложени алтернативи на цигарите, която намаляват вредата. Това означава да предложим на тези, които няма да спрат да пушат, никотина, който те търсят, но с намалена вреда. Бих казал, че никотиновите паучове са точно това. Не дразниш околните. Не миришеш. И в крайна сметка намаляваш риска от това да се разболееш.

Знаете ли, че България има голям проблем със заболяванията, свързани с тютюнопушене?

Да, знам за този проблем. Ние разгледахме данните и според мен е важно законотворците да се позаинтересуват и да проучат най-добрите практики в Европа във връзка с намаляването на тютюнопушенето и намаляването на заболяванията, свързани с него. Важно е регулациите да са балансирани и пропорционални на риска. Ако искате да замените един лош навик с по-малко лош навик, новият навик трябва да носи повече ползи и по-малко вреди от стария. В противен случай хората ще се върнат към стария навик. Като при отслабването. Избираш уж подходяща за теб диета, препоръчана от легитимен диетолог, а след това те боли главата, чувстваш се зле, изнервен си и не си на себе си. След три седмици се връщаш към старите си навици. Това не дава резултат. Необходимо е повече упоритост и последователност, за да може и ползите да са устойчиви. Аз бих казал, че ако човек спре да употребява горими изделия, много скоро ще установи ползите от това, че не вдишва дим. Както и при всички други нови навици, трябва да им се даде шанс. Според мен е важно регулаторите да се информират и да предоставят информация. И, разбира се, важно е самите хора да са мотивирани.

Мислите ли, че е възможно да дойде краят на цигарите в целия свят? Дори в държави като България, с 37% пушачи?

В много държави се поставят цели като "свят без дим до 2030 г. или 2040 г." Но ако погледнем стартовата позиция на тези страни, на тях ще им отнеме много повече време от просто едно десетилетие, за да се превърнат в бездимни държави. Те изостават значително с изпълнението на тези цели и трябва да преосмислят подхода си. Аз наистина вярвам, че никотинът ще остане част от нашето общество и в бъдеще, подобно на всички останали стимуланти, които ние съвсем законно употребяваме. Но също така вярвам, че бездмните алтернативни продукти ще завземат все повече територия. В Швеция и Скандинавските страни се доближаваме до това да бъдем държави без тютюнев дим. И се надявам българските власти да чуят това послание. Моля Ви, елате в Швеция и се запознайте с нашия опит. И преценете сами дали има неща, които бихте могли да възприемете от нас.

С подкрепата на: Филип Морис България