Какво представлява аритмията и опасна ли е тя за нас?
Вече можем да разберем дали страдаме от нея и в домашни условия
Сърцето на човек бие в определен ритъм и с честота, подходяща за състоянието на тялото му в момента - покой, движение, стрес. За да извършва ударите си равномерно, сърцето ни разчита на своята електрическа система, която му подава сигнали да се свива. Нормалният сърдечен ритъм се характеризира с поток на електрически сигнали, минаващи през сърцето.
Аритмия се нарича всеки анормален сърдечен ритъм, т.е. всяка промяна, която не е характерна за него.
Можем да разделим аритмията на два основни вида: тахикардия- когато сърцето бие с ускорен ритъм и повече от 100 удара в минута, брадикардия- забавен ритъм с по-малко от 60 удара в минута. Възможно е също така сърцето да се съкращава с по-ранно начало - това са преждевременни сърдечни контракции, или пък непостоянно - сърдечно трептене.
Важно е да знаем, че това е проблем, който може да засегне дори напълно здрави хора без никакви сърдечни проблеми или семейна обремененост от такива. Това се случва поради много и различни причини, като основните са: тютюнопушене, прием на алкохол, кофеин и други стимуланти, прекомерен стрес, заболявания на щитовидната жлеза.
Как да разпознаем аритмията?
Основните симптоми, за които трябва да внимаваме, са: ускорен пулс, сърцебиене, задъхване, виене на свят, прилошаване, "прескачане" на сърцето, рязка загуба на физическа сила, болка в гърдите, безсилие, припадъци. При наличие на гореизброените симтоми е задължително да се обърнете към специалист по сърдечно-съдови заболявания. За сигурна диагностика е нужен обстоен преглед и редица тестове: лабораторен тест на кръв и урина, електрокардиограма и ехокардиография.
Как можем да установим дали страдаме от аритмия в домашни условия?
Нерядко обаче аритмията протича безсимптомно. Някои апарати за измерване на кръвно налягане от висок клас имат вградена функция за отчитане и анализ на аритмичен пулс. Такава е функцията HIRA (съкратено от Heartbeat Irregularity Rate Analysis, букв. от англ. "анализ на неравномерен сърдечен ритъм"). Нейната роля е не само да открива промените в сърдечния ритъм, но и да ги анализира и да ги класифицира в четири различни нива на риск. Най-ниското Ниво 0 означава, че няма опасност, а най-високото Ниво 3 индикира опасност и ви алармира, че трябва да се консултирате със специалист. HIRA функцията е налична в автоматичния апарат за кръвно налягане Sendo Advance 3.
Как да намалим риска?
Като се грижим възможно най-добре за сърцето си. Това включва да избягваме вредни субстаниции и действия, които биха отключили аритмия- стрес, депресия, честа употреба на алкохол и големи количества кафе. Добре е да следим редовно стойностите на своето кръвно налягане и пулс, което в днешно време може да правим с мобилното приложение Joda , както и да променим начина си на живот към по-здравословен.
* рекламна публикация
НАЙ
Спецакция в РПУ-Петрич, началникът и още петима полицаи са арестувани
Нови дъждове се изсипаха над Валенсия, жертвите вече са 217, издирват 1900 души
Първите войници на Ким Чен-ун в Украйна са под обстрел край Курск
Внесоха първата жалба за цялостно касиране на парламентарните избори
Близки откриха единия от двамата българи, изчезнали след потопа във Валенсия
Първите войници на Ким Чен-ун в Украйна са под обстрел край Курск
Борисов: От избора на председател на НС зависи дали ще предложа правителство
Санду след победата за втори мандат: Молдовците предадоха урок по демокрация
Харалан Александров: Касиране на вота би довело до цялостна дестабилизация
ПП-ДБ ще подкрепят всяка жалба за касиране, сезират КС за второ броене на всички бюлетини