"Без разхищение - с голямо намаление" е новата инициатива на Лидл България за ограничаване разхищението на храна
Българската хранителна банка, партньор на инициативата, посочва, че по данни на Европейската комисия средногодишното количество на разхищаваната храна у нас е между 88 и 90 кг. на човек
Лидл България е първата хранителна верига у нас, която започва кампания срещу разхищението на храна. За целта компанията въвежда цялостен подход за управление на темата, който интегрира процесите от внимателното планиране и оптимизация на нужните количества, през намаляване на цените на хранителните продукти с наближаваща дата на изтичане срока им на годност и специалното им позициониране в магазините. 30% е намалението на хранителни продукти, чийто срок на годност изтича след няколко дни, а 50% - в последния ден от срока на годност на храната. За удобство на клиентите, на специално предназначените места за съхранение, обозначени със слогана "Без разхищение - с голямо намаление", те ще могат да открият намалените продукти, напълно годни и безопасни за консумация, като прясно месо, охладени продукти, хляб и опаковани плодове и зеленчуци. По този начин инициативата има за цел да насърчи клиентите на Lidl към отговорно отношение по темата за разхищението на храна.
Инициативата се подкрепя от Българска хранителна банка, с която Лидл България партнира от 2017 г. насам. Българската хранителна банка е първата организация у нас, която в съответствие с всички стандарти за безопасност на храните събира и складира дарени хранителни продукти с кратък срок на годност, за да ги разпределя до хора в нужда. По данни на Евростат за България, предоставени от БХБ, близо 1,6 милиона българи се издържат с по-малко от 413 лв. на член на домакинството. Въпреки това у нас се разхищават средногодишно между 88 и 90 кг. храна на човек, посочва БХБ, според данни на изследване на Европейската комисия.
"Тези цифри ни дават основание да вярваме, че подобна инициатива има смисъл и ще насочи общественото внимание върху реален проблем, който засяга всеки човек, и неговото решение е именно в ръцете на всеки от нас. Като отговорна компания прилагаме от години стройна система и процеси, доказали своята ефективност за намаляване разхищението на храна - от ежедневното планиране и поръчка на продуктите до оптимизирането на логистичните процеси и сътрудничеството ни с неправителствения сектор. Като надграждане на всички процеси до момента стартираме тази инициатива с цел още по-ефективно управление на темата за разхищението на храна.", каза Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.
По данни на Европейската федерация на хранителните банки, предоставени от БХБ, най-голям дял храна се разхищава от домакинствата (53%) и преработвателната промишленост (19%), следвани от първичното производство на храни - 11%, общественото хранене (ресторанти, кетъринг услуги и други форми на приготвяне на храна извън домакинствата) - 12% и търговията (на едро и дребно) - 5%.
"Приветстваме инициативата на Лидл България да насочи вниманието към разхищаването на храна, като предложи на своите клиенти конкретни мерки за ограничаването му. Днес, в условията на новото "нормално", в което живеем, сме принудени да бъдем по-отговорни и по-пестеливи към храната, която купуваме, и да гледаме на оползотворяването й като добра възможност да я консумираме навреме или да я споделим с човек в нужда. Промяната зависи от всеки от нас като потребители и започва от домашния ни хладилник. Българската хранителна банка също ще продължи да бъде партньор на отговорния бизнес и да работи всеки ден за това излишната храна бързо да достига до нуждаещите се, вместо да се превръща в отпадък", каза Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българска хранителна банка
С тази инициатива Лидл България продължава да следва дългосрочната си стратегия за устойчиво развитие, която отразява стремежа на компанията да е отговорна във всичко, което прави, допринасяйки за по-добър живот.
За Българска хранителна банка:
Българската хранителна банка е първата организация у нас, която в съответствие с всички стандарти за безопасност на храните събира и складира дарени хранителни продукти с кратък срок на трайност/годност, за да ги разпределя до хора в нужда. От създаването й през 2012 г. БХБ е партньор на хранителната индустрия за оползотворяване и обслужване на излишни, но годни и безопасни храни, които се споделят с хора в нужда вместо да бъдат унищожени.
За Лидл България
Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа, част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 32 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 103 магазина в 48 града и близо 3000 служители. Предимствата на специфичния бизнес модел, широката гама продукти с оптимално съотношение качество-цена и въвеждането на редица иновативни практики и модели, наложиха Lidl в България като смарт дискаунтър, предлагащ високо качество на добра цена и компания, която подхожда честно, отговорно, с мисъл и грижа за своите клиенти, служители и партньори.
Материалът е предоставен от Лидл България.
НАЙ
Композиторът Александър Савелиев е пострадалият при взрива в столичен квартал
Кючек в неонатологията в Сливен: Акушерки на смяна танцуват с бебета в ръце (видео)
Трима души загинаха при две катастрофи само за два часа (снимки)
Една от акушерките от Сливен: Танцът е терапия за децата
ДПС отпразнува 35 г. от създаването си с дипломати и депутати, но без Ахмед Доган
Една от акушерките от Сливен: Танцът е терапия за децата
Кючек в неонатологията в Сливен: Акушерки на смяна танцуват с бебета в ръце (видео)
Освобождението на София "оживя" в Северния парк (снимки)
Системата за "виртуална" опашка на Дунав мост работи при засилен тежкотоварен трафик (видео)
След 15 месеца в плен: "Хамас" пусна видео с израелска заложничка, преговорите бяха подновени