Във времена на криза винаги си проличава кой е способен бързо да се адаптира и да продължи да се развива в новите условия. Това е валидно в пълна сила за икономическата криза, която е обхванала света, Европа и България в последните години. В последно време у нас най-тежко ни се отразява тази криза и чрез изтъняването на портфейла - всеки се старае максимално да ограничи разходите си като ходи в магазина. А извън домакинството всеки един разумен мениджър на компания винаги търси начини как да запази производството си, служителите си и да ограничи ръста в сметките за ток, вода и природен газ.

Оказва се че има едно скромно решение на въпроса с икономиите, за което малко се говори в България. Става въпрос за едно устройство - логър, което може да следи непрекъснато как се движат сметките на една компания или домакинство. Доскоро всеки бе свикнал, че отчетът на електромер, водомер и разходомер се прави веднъж месечно. Но малко хора пресмятаха какво е потреблението във всеки един ден или дори час в месеца. В XXI в. вече това е лесно и удобно и се прави от телефона. Не се изискват и задълбочени познания за отчета, защото услугата е удобно онагледена на дисплея на телефона. А всичко това вече е създадено и работи от група ентусиасти и инженери. Тази група неуморно се труди в последните няколко години в своя стартъп, за да може компанията ThingsLog да представи тази малка машинка на потребителите си.

Какво представлява иновацията на ThingsLog

Устройството се прикачва към уредът за отчитане на консумация - водомер, електромер газов разхомодер или топломер. Оттам нататък малката по размери машинка автоматично изпраща данните към телефона ви като ги анализира и отчита във всяка една секунда. А най-важното е, че ако в даден момент се отчита сериозна промяна в потреблението, то веднага приложението започва да алармира. Така потребителят знае къде точно да търси проблема, а целта е една - по-ниска сметка в края на месеца и спиране на разхищението на ресурси. Реално, ние предоставяме умен дистанционен отчет и помагаме на бизнеса да види откъде идват разходите и как да се оптимизират, споделя Николай Милованов, директор на ThingsLog.

На практика логърът е изключително полезен за почти всички компании - с него може да се следи даден цех или производствена линия кога работи и колко време. Устройството може да измерва потреблението на изключително малки интервали от време. Така става ясно какви са реалните разходи за производството от това предприятие. Именно чрез умното наблюдение на системите може и най-добре да се оптимизират разходите за всяка фирма.

снимка: ThingsLog

За предприятията са създадени индустриални IoT мрежи и решения, които се изграждат от експертите на ThingsLog. От компанията изготвят и индустриален одит, за да е ясно каква точно е консумацията на цялата сграда, или на отделно производство. "Ние сме родени в IIoT ерата, не са нужни кабели, внедряване е бързо и бизнеса вижда резултат и стойност от проекта бързо и навременно", обяснява Милованов. Той обясни, че логърите използват така наречените IIoT LPWAN - техноглогии за пренос на данни на голямо разстояние с минимална консумация на енергия. Просто нашите логъри се закачат към измервателните устройства (електромери, водомери, разходомери( или датчици (температура, налягане, ниво, влага и др.) и ги правят "умни". Важно е да се знае, че ThingsLog има сериозен опит и в изграждането на Индустриални IIoT LPWAN мрежи и предоставянето на цялостни решения за наблюдение и контрол върху тях. Българските технологични компании продължават да показват добри практики на световно ниво и това се вижда. А и не са много родните фирми, които могат да предложат цялостни решения за отчитане, прогнозиране и умно наблюдение.

Основателите на ThingsLog са хора с многогодишен опит в мрежовата и телеком индустрия и съответно решихме да изградим технология, която да спазва едно простичко правило - услугата трябва да работи еднакво добре за нашите клиенти независимо от избора на мрежова технология. Човек трябва да има свободата да използва каквато мрежа има налична, или каквато му е най-изгодно да си изгради и бързо да може да сменя и прескача от мрежа на мрежа, смята Милованов.

В домашни условия пък хората могат да следят в реално време консумацията си и да знаят колко точно ще им бъде сметката за ток, вода, парно или природен газ в края на месеца. Това дори може да сложи край на прогнозните сметки за парно, а и ще прекрати вечния спор на хората в блока кой колко е платил и защо се губи толкова много топлина или вода в общите части на блока. С приложението на ThingsLog на практика могат да се хващат дори и кражбите на топлоенергия и да се изчистват спорове по отношение на сметките с Енергото, ВиК и Топлофикация.

Оптимизацията и рационализацията се прави на първо място, за да се разбере какъв точно е профила на вашето потребление. Така мениджърът на фирмата знае точно какво се случва в неговото предприятие и успешно може да контролира сметките. А тази практика може да се пренесе и в домакинствата.

Какви са ползите?

Ползите от самото устройство вече се използват от потребителите на няколко континента. Всъщност това е и модерното отчитане на консумацията в наши дни - просто става отживелица идеята веднъж месечно или годишно (както е при топлофикация) да виждаш какво ти е потреблението, споделят от екипа на ThingsLog. А оттам започват мерките за икономии и енергийна ефективност - ако всеки знае какво точно потребява ще бъде по-лесно да се изчисли и какво е нужно, за да бъде едно предприятие икономично, модерно и проспериращо. Именно чрез умният дистанционен отчет, който ThingsLog предлага, би помогнал както на клиента така и на оператора на ютилите мрежата, да знаят същевременно за потреблението и съответно да вземат мерки да го оптимизират навреме, обяснява Милованов.

ThingsLog започва своето бизнес развитие през 2019 г. участвайки като стартъп на световното изложение European Utility Week като отзивите бяха впечатляващи. Българският стартъп се е адаптирал успешно във времената на криза и е изненадал световните ютилити дружества именно с това малко и полезно устройство и решенията изградени на базата на него.

Периода на корона криза е успешен за компанията, като тя доразвива своето портфолио и през 2021 г. участва за втори път като изложител в най-голямото ютилити изложение в Европа - Enlit Europe.

Изглежда все повече ще се търси то и в момента, не само покрай високите сметки, ами и покрай идеята всеки разумно да потребява ресурсите с визия за опазване на околната среда.

 

*съдържание на ThingsLog