Това заяви по Нова телевизия министърът на земеделието Мирослав Найденов. Той е получил късно снощи обобщение на исканите справки от областните управители, които до средата на 2008 година са продавали земите.

Според проверката, са били продадени 143 апетитни имота или общо около 2000 декара земя.
„Имотите са главно покрай Варна и Бургас. Продавани са на цени от 2,03 или 2,58 лева”, обясни министърът. По думите му по време на управлението на ГЕРБ от 2009 година досега, средната цена на продажбите на земя е около 40 лева на квадрат.

Мирослав Найденов отказа да съобщи имена на фирми, но заяви, че в следващите дни те ще станат ясни. „Ще се окаже, че са приближени до тогавашните управляващи”, коментира той.
Списъкът с фирмите, които са купували имотите, ще бъде предоставен на парламентарната комисия по случая.

Вчера природозащитници протестираха с искане до месец прокуратурата и земеделското министерство да започнат разваляне на всички сключени след 1 януари 2008 г. сделки с държавни имоти, в които има дюни.
МОСВ трябва да издаде заповеди за обявяване на 19-те защитени зони по местообитанията в района на Черно море. Заповедите трябва да включват категорична забрана на ново строителство в териториите, попадащи в ивицата с широчина 2 км от границата на морския бряг или морските плажове.

Междувременно депутатите отхвърлиха предложение на Мартин Димитров от Синята коалиция за изслушване на Мирослав Найденов за заменките. Димитров каза, че няколко сделки са подготвени, а министърът обещал да не ги сключва. Депутатът призова парламентът да вземе мерки, в противен случай "те ще се случат”. Той попита защо управляващите крият своите министри.